Więcej nowych apartamentów
Wzrost podaży na rynku apartamentów nie przełożył się na spadek ich cen
Największy rynek apartamentów w Polsce rozwija się powoli, ale skutecznie. W ofercie stołecznych deweloperów znajduje się najwięcej apartamentów od ponad dwóch lat. W pierwszych miesiącach tego roku w Warszawie można było wybierać spośród 4,3 tys. nowych luksusowych mieszkań. Ich procentowy udział w ogólnej podaży warszawskiego rynku pierwotnego (19,1 tys.) na przestrzeni ostatnich miesięcy nie zmienił się. Według obliczeń Emmerson od ubiegłego roku w Warszawie przybyło 400 takich mieszkań.
W prawdzie w latach 2008–2009 z powodu światowego kryzysu finansowego nasz rynek nieruchomości wyhamował, ale w 2010 roku nowe i zawieszone projekty oferujące mieszkania w wysokim standardzie ruszyły. Dziś możemy mówić o zrównoważonym rozwoju tego segmentu rynku nieruchomości. Rosnąca oferta apartamentów świadczy o dobrej ocenie deweloperów, co do możliwości sprzedaży tego typu mieszkań.
Ceny niewzruszone
Trzeba jednak zaznaczyć, że wzrost podaży nie przełożył się na zwiększenie się konkurencyjności na rynku i rywalizację cenową między deweloperami. Średnia cena warszawskich apartamentów wzrosła w porównaniu z końcem 2011 roku do poziomu 12 tys. zł/mkw. Stawki w najbardziej ekskluzywnych stołecznych lokalizacjach mogą jednak sięgać nawet 29 tys. zł/mkw. Najdroższe oferty deweloperskie są w cenie prawie 6 mln zł.
Najwięcej luksusowych mieszkań wbrew pozorom w cale nie oferuje warszawskie Śródmieście, ale najbardziej lubiany przez mieszkańców miasta Mokotów. W ścisłym centrum Warszawy deweloperzy rozpoczynają mniej inwestycji ze względu na mniejszą dostępność i wysoką cenę gruntów. Inwestorom łatwiej jest znaleźć tereny pod nowe projekty w dzielnicach sąsiadujących ze ścisłym centrum. Podobnie jest w Krakowie, gdzie największa liczba lokali w wyższym standardzie znajduje się w Grzegórzkach, a nie na Starym Mieście.
Niższe stawki poza centrum
Lokowanie projektów poza centrum ma swoje zalety. Poza niższą ceną, niewątpliwą przewagą takiego położenia jest spokój, separacja od miejskiego zgiełku i większy dostęp do terenów zielonych. – W kameralnych, ekskluzywnych budynkach powstających w naszej inwestycji Apartamenty Wilanowska na Mokotowie ceny mieszkań są wyższe, ale w kompleksie mamy w ofercie lokale w cenie już od 7 tys. zł/mkw. Zdecydowanym atutem tego projektu, nazywanego Osiedlem Ażurowych Okiennic jest położenie w sąsiedztwie zielonych terenów rezerwatów przyrody z Potokiem Służewieckim, jak również wyjątkowo atrakcyjne zagospodarowanie terenu osiedla sprzyjające relaksowi – tłumaczy Remigiusz Rogowski, prezes Rogowski Development.
Poza Warszawą taniej
Interesująca zabudowa, poczucie prywatności, przy możliwości korzystania z rozbudowanej infrastruktury miejskiej to główne zalety apartamentów. Wygodne luksusowe mieszkania w ekskluzywnych budynkach często stanowią alternatywę dla domu za miastem.
W Śródmieściu Warszawy zakup apartamentu wiąże się ze średnim wydatkiem 18 tys. zł/mkw., podaje Emmerson. W Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, czy Trójmieście jest nieco taniej. W tych miastach ceny zaczynają się od 7 tys. zł/mkw., a kończą na 18 tys. zł/mkw. We wrocławskim, najwyższym w Polsce obiekcie apartamentowym Sky Tower można kupić mieszkanie od 11,5 tys. zł/mkw. Dla porównania w prestiżowych lokalizacjach poza centrum Wrocławia, jak Krzyki Borek, Biskupin i Zalesie, ceny kształtują się na niższym poziomie od 6,5 tys. do ok. 9 tys. zł/mkw.
Autor: Rogowski Development