Większość inżynierów wciąż preferuje naukę tradycyjnych języków programowania
Pomimo tego, że we współczesnej elektronice wykorzystuje się różne języki programowania, to wciąż uważa się, że najważniejszymi, od których powinno się zacząć naukę są C i C++, opracowane jeszcze w latach 70 i 80-tych. Wynika tak z podsumowania ankiety przeprowadzonej wśród społeczności element14 Wśród 110 odpowiedzi udzielonych przez elektroników należących do społeczności element14, 54% wskazywało, że najważniejsze jest poznanie w pierwszej kolejności języka C/C++. Jako drugi wskazano powstały niedawno język Python, który zdobył 18% głosów. Na dalszych pozycjach uplasowały się Java, asembler i Basic.
Ankieta wzbudziła ożywioną dyskusję, w której głos zabrało też wielu użytkowników odradzających C lub C++. Jeden z członków społeczności element14, John Beetem, napisał - Moim zdaniem C i C++ jako pierwszy język programowania, to fatalny wybór. C jest świetny, jeśli chcemy napisać niewielki kod o bezpośrednim przełożeniu na język maszynowy. Jednak do nauki teorii programowania dużo bardziej nadają się mniej zwarte języki, w których idee wyraża się w sposób bardziej dosłowny i zrozumiały.
Z kolei inny użytkownik, Guy Grotke, bronił języka C - Elektronik powinien najpierw nauczyć się C, ale nie musi już zbytnio przejmować się C++. Kompilatory C są dostępne do wszystkich produkowanych mikroprocesorów i gdy opanujesz C, jesteś stanie napisać kod działający na dowolnym procesorze. Jeśli z kolei będziesz liczył na dostępność rozwiązań znanych z C++, rozczarujesz się, gdy będziesz chciał zaprogramować PIC-a lub inny mały mikrokontroler. Natomiast to, jaki język wybierzesz jako drugi, zależy w zasadzie jedynie od twoich zainteresowań.
Nauka programowania staje się modna i wiele państw uwzględnia ją obecnie w swoich szkolnych programach nauczania. W związku z tym chcieliśmy usłyszeć od inżynierów, jakiego języka powinno się nauczać i wyraźnie widzimy, że opinie są podzielone. Urządzenia takie jak Raspberry Pi, Beaglebone Black czy RIoTboard spowodowały wzrost zainteresowania wieloma różnymi językami programowania, choć jest oczywiste, że dla inżynierów wciąż ważne jest poznanie języków opartych na klasycznym C - wyjaśnia Dianne Kibbery, Global Head of Community element14.
Ankieta dotycząca języków programowania była pierwszą z serii zaplanowanych dla społeczności element14. Przygotowywane ankiety mają na celu poznanie poglądów i opinii elektroników. Kolejne, przeprowadzane aktualnie badanie ma przynieść odpowiedź na pytanie które technologie będą najważniejsze w najbliższych dwóch latach. Swój głos można oddać między innymi na grafen, Internet rzeczy i czujniki, nanotechnologię, drukowanie i skanowanie 3D, urządzenia do noszenia i okulary do wirtualnej rzeczywistości.
Nadesłał:
Mondaypr
|