Wielka Noc „Yvonne” – ZP Ćmielów
Koszyk ze święconką, tradycyjne potrawy, członkowie rodziny z różnych zakątków rodzinnej migracji uśmiechnięci, obecni, rozgadani, w blasku wiosennych promieni słonecznych, krystalizujących się w pastelowych barwach gładkiej powierzchni uroczej i radosnej „Yvonne”...
... Polska Wielkanoc to perełka pośród świąt, perełka z porcelany.
Wielkanoc to chyba najważniejsze i najstarsze z chrześcijańskich świąt, a na pewne to najweselsze, kojarzące się z wiosennym odrodzeniem, czyli szczęściem natury.
Na przestrzeni wieków z Wielkanocą związanych było mnóstwo zwyczajów. Wciąż praktykowany jest - jakże kochany przez najmłodszych - śmigus-dyngus. Nie zapomniane zostało również szukanie zajączka, malowanie pisanek, przygotowywanie święconek i stroików, a także dekorowanie stołu kurczaczkami i zajączkami. W zapomnienie poszły niestety tak barwne staropolskie tradycje, jak wieszanie śledzia (w zemście za rybną dietę w czasie Wielkiego Postu), topienie kukły Judasza, grzechotanie kołatkami po kościelnych dzwonach czy grzebanie żuru (również pożegnanie z wielkopostną, aż do bólu zdrową dietą). Dlatego miejmy nadzieję, że nigdy nie zaginie najważniejszy element wielkanocnej tradycji, czyli wspólne, rodzinne spotkania przy stole, który mieni się paletą barw i zapachów świątecznych smakołyków. Jednak równie ważny, co bogato zastawiony stół, jest rodzaj zastawy go zdobiącej i uświęcającej jego niecodzienny charakter.
Święta rządzą się więc własnymi prawami. Radość i uroczysty nastrój są w tym czasie wszechobecne. Dlatego niezwykle istotna jest wyjątkowa oprawa tych specjalnych dni. Idealnie nadaje się do tej sztuki tworzenia świątecznego blichtru i przepychu porcelana z Zakładów Porcelany w Ćmielowie.
Zestawy fasonu „Yvonne” charakteryzują się połączeniem naturalnej prostoty z subtelną, kwiatową elegancją, czyli praktycznego kształtu z naturalnym, uspokajającym designem. Dlatego „Yvonne” tak bardzo nadaje się na wielkanocny stół, kiedy to podczas rodzinnego posiłku tradycyjne i wykwintne potrawy podawane są na porcelanowych naczyniach, charakteryzujących się niewymuszoną elegancją, podobnych do wiosennych kwiatów, które zdobią gładką powierzchnię „Yvonne”.
Zestawy porcelany z Zakładów Porcelany „Ćmielów” gwarantują elegancką oprawę również i innym, nie mniej uroczystym spotkaniom. Wie o tym doskonale brytyjska królowa, Elżbieta II, posiadaczka jednej z ćmielowskich perełek. Dzięki filiżankom z zestawu „Yvonne” nawet codzienne spotkanie przy herbacie stanie się niecodziennym „five o’clock-em” w pałacu królewskim. Porcelana z Zakładów Porcelany „Ćmielów” w odpowiednich sklepach na terenie całego kraju.
Więcej informacji na: www.porcelana-cmielow.pl
Przykładowe cena zestawów:
- Obiad 12/45: 696.20 zł;
- Kawa 12/27: 240.30 zł.
Dekoracja „Cyklamen” 9542 – dekoracja nadaje się do zmywarek i kuchenek mikrofalowych.
Przykładowe zestawy „Yvonne”:
ZESTAW OBIADOWY:
12 talerzy płytkich 26cm, 12 talerzy głębokich 22,5cm, 1 półmisek okrągły 32cm, 1 półmisek owalny 33cm, 2 rawiery 23cm, 1 waza 3l, 1 sosjerka 0,55l, 1 salaterka okrągła 23cm, 1 salaterka okrągła 26cm.
ZESTAW DO KAWY:
12 talerzy płytkich 17cm, 12 spodków 15,7cm, 12 filiżanek 0,251 imbryk 1,2l, 1 cukiernica 0,20l, 1 dzbanek 0,24l
ZESTAW DO HERBATY:
12 spodków 15,7cm, 12 filiżanek 0,25l, 1 czajnik 1,2l, 1 cukiernica 0,20l, 1 dzbanek 0,24l
ZESTAW DO CIASTA:
12 talerzy płytkich 17cm, 1 talerz do ciasta 31cm
Zakłady Porcelany "Ćmielów" Sp. z o.o
ul. Ostrowiecka 45, 27-440 Ćmielów
tel. (015) 861 20 26
fax (015) 861 20 43
e-mail: office@porcelana-cmielow.pl
Zakłady Porcelany „Ćmielów” należą do najstarszej w Polsce grupy fabryk wyrobów ceramicznych. Początek istnienia fabryki datuje się na rok 1790, kiedy to miejscowy garncarz Wojtas skupił wokół siebie kolegów pracujących do tej pory indywidualnie. Stworzyli oni prymitywną manufakturę wytwarzającą garnki gliniane i fajans. Pełen rozruch fabryki nastąpił w roku 1804, kiedy to fabryka została oficjalnie zarejestrowana. Pierwszym właścicielem i inicjatorem był hrabia Hiacynt Małachowski Kanclerz Wielki Koronny. Po Śmierci hr. Małachowskiego w roku 1821 spadkobiercą fabryki została jego córka Franciszka Dunin Karwicka. Fabryką kierował w tym czasie doświadczony fachowiec Adolf Fryderyk Watke. Ćmielowska manufaktura w tym czasie stała się fabryką o ugruntowanej pozycji na rynku krajowym i europejskim. W roku 1827 fabrykę wydzierżawili dwaj bracia Jeremiasz i Beniamin Weibergowie, którzy weszli w układ handlowy z kupcem Franciszkiem Ordonem. Ćmielowski fajans dzięki niemu sprzedawał się na terenie Warszawy z ogromnym powodzeniem. W latach 30. XIX w. następowały kolejne zmiany właścicieli a wyroby „Ćmielowa” utrzymywały się na wysokim poziomie europejskim. Przełomowym etapem w dziejach fabryki było pojawienie się w niej rodziny Weissów, ponieważ od nich zaczęła się era prawdziwej fabryki, w której rozpoczęto w roku 1838 produkcję porcelany. Od roku 1849 nowymi właścicielami fabryki zostali bracia Józef i Aleksander – książęta Druccy-Lubeccy. W tym okresie powszechne stało się zdobienie naczyń techniką druku w różnych kolorach. Kolejnym właścicielem fabryki był kupiec Kazimierz Cybulski. W tym czasie z Francji sprowadzony został wybitny ceramik Stanisław Thiele, który w latach 1863-1880 kierował produkcją wyrobów majolikowych nawiązując we wzornictwie do stylów historycznych. W 1868 roku pożar zniszczył całą fabrykę, jednak ta została bardzo szybko odbudowana wchodząc w kolejny etap produkcji na szeroka skalę. Rok 1887 to kolejna zmiana właścicielska. Fabryka wróciła do rąk rodziny Druckich-Lubeckich. Produkty cieszyły się nadal dobrą sławą a za sprawą fachowców z Limoges załoga reprezentowała bardzo wysoki poziom co pozytywnie odbiło się na jakosci i wielkości produkcji. W tym czasie obok dekoracji ręcznie malowanych stosowano juz bardzo powszechnie kalkomanię. Liczne sukcesy na wystawach spowodowały, że „Ćmielów” miał bardzo dużo zamówień co pozytywnie odbiło się na rozwoju fabryki. Kolejny etap w dziejach fabryki to rok 1920 kiedy to Książę Aleksander Drucki-Lubecki sprzedał fabrykę Polskiemu Bankowi Przemysłowemu we Lwowie i fabryka zyskała nową nazwę „Fabryka Porcelany i Wyrobów Ceramicznych w Ćmielowie S.A.” kontynuując dobre tradycje ceramiczne. W okresie powojennym spółka została upaństwowiona i prowadziła swoją działalność do lat 90. W 1997 r. fabryka została sprywatyzowana i przyjęła nazwę Zakłady Porcelany „Ćmielów” Sp. z o.o.
Kontynuując zatem niezwykłe tradycje i czerpiąc z wielopokoleniowych doświadczeń Zakłady Porcelany „Ćmielów” są dziś nowoczesnym zakładem specjalizującym się w produkcji wysokogatunkowych, cienkosciennych wyrobów porcelanowych. W szerokiej ofercie firma prezentuje Państwu fasony o najwyższej jakości estetycznej i funkcjonalnej w dekoracjach naszkliwnych i wszkliwnych.
Nasza firma jest członkiem Stowarzyszenia Eksporterów Polskich - www.eksporterzy.org.