Wielkie ogrzewanie


Wielkie ogrzewanie
2014-03-17
Kotły centralnego ogrzewania zwykle trafiają do kotłowni domów mieszkalnych. Czy to wolnostojący, jednorodzinny domek, czy bliźniak, czy większy budynek, producenci kotłów mają w swojej ofercie całą gamę produktów odpowiednich do potrzeb.

Potrzeby posiadaczy domów są zróżnicowane, ale mieszczą się w pewnym zakresie. Do ogrzania wolnostojącego budynku jednorodzinnego wystarczają na ogół piece o mocy od kilku do kilkunastu kW. Rzadziej potrzebny jest kocioł o większej mocy.

Niemal każdy producent ma w swojej ofercie także kotły o większej mocy – do ogrzewania większych budynków np. domów wielorodzinnych, czy obiektów nie mieszkalnych jak biura, warsztaty itp.

Czasem trzeba jednak wyprodukować coś nietypowego, na potrzeby specyficznego klienta.

- Dostaliśmy zamówienie z fabryki mebli w Szamotułach. Potrzebowali kotła do ogrzewania jednej z hal fabrycznych. Produkowane przez nas seryjnie kotły nie mają wystarczającej mocy, dlatego musieliśmy sięgnąć po specjalny projekt   mówi Marcin Biadała z pleszewskiej firmy Biadała.

Kocioł dla szamotulskiej fabryki ma moc 400kW i może ogrzać powierzchnię 3000m2. Do Szamotuł trafiły już dwa takie kotły. Produkcja każdego z nich trwała dwa tygodnie. Dla porównania zbudowanie zwykłego kotła trwa zaledwie 1-2 dni. Gotowy piec ma wymiary 2x2x3 m i waży przeszło 4,5 tony. Do jego transportu potrzebny jest dźwig i spora ciężarówka.

Ten potężny kocioł nie jest specjalnie wybredny – można w nim palić węglem, drewnem, wszelkiego rodzaju granulatami czy mieszankami paliwowymi. Teoretyczne spalanie to 76 kilogramów paliwa na godzinę. W praktyce zależy to jednak od warunków pogodowych i umiejętności palacza.

Kotły dużej mocy, mające ogrzewać duże powierzchnie, to nie jedyne wyzwania stojące przed producentami. Czasem trzeba włożyć nieco inwencji, by stworzyć piec spełniający specyficzne potrzeby klienta.

- Budowaliśmy także kocioł dla PKP w Żninie. Problemem była tu kotłownia, która sama w sobie była dość duża, ale wejście do niej było bardzo wąskie. Standardowy kocioł 70 kW nie zmieściłby się w drzwiach. Dlatego musieliśmy przygotować piec dwudzielny – wyjaśnia Biadała.

Kocioł dwudzielny, zwany też dzielonym, to zwykły piec podzielony na dwie części. W ten sposób po przetransportowaniu i wniesieniu przez wąskie drzwi, można na miejscu złożyć gotowy produkt. Oczywiście nie wystarczy przepiłować zwykły kocioł na pół. Projekt musiał uwzględniać takie łączenie, by zachować odpowiednią szczelność paleniska i wszystkich kanałów we wnętrzu pieca. Nieco inna jest też obudowa kotła.

Indywidualne zamówienia nie są rzadkością. Firma Biadały ma w swojej bazie projekty różnych kotłów, o mocach sięgających nawet 560 kW. Ich produkcja jest podejmowania jedynie na zamówienie, ze względu na czas i koszty.

Nadesłał:

Euroforum

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl