Wiem co zamawiam, jak smakuje oryginalna włoska pizza!


Wiem co zamawiam, jak smakuje oryginalna włoska pizza!
2014-09-22
Za kolebkę pizzy uważa się Neapol. Tam właśnie to po raz pierwszy płaski bochenek chleba posmarowano sosem pomidorowym. Na początku tego typu przekąska była popularna w biednych dzielnicach Neapolu.

W 1738 roku powstała pierwsza pizzeria „Antica Pizzeria Port Alba”, która to przyrządzała ten niezwykły specjał dla tamtejszych żeglarzy, rybaków i handlarzy. 


Ze względu na to, że początkowo był to przysmak dla ubogich, oryginalna jej wersja składała się z cienkiego kruchego ciasta, pomidorowego sosu i najwyżej z trzech dodatków. Jak twierdzą sami koneserzy- to jest właśnie przepis na prawdziwą włoską pizzę. Jednakże jej popularność na świecie spowodowała, że dziś mamy jej wiele odmian o wiele bogatszych w dodatki i składniki. 

Walory przyrządzenia prawdziwej włoskiej pizzy 

Oryginalnie specjał ten przygotowywany jest zgodnie z włoskimi recepturami. Jednym z podstawowych składników włoskiej pizzy jest ciasto, które jest przyrządzane ze specjalnej włoskiej mąki typu zero. Receptura ściśle określa kolejność dodawania poszczególnych składników do ciasta, tak, aby było ono twarde, chrupkie i nie wchłaniało sosu pomidorowego. Podkład powinien być wyrabiany bez udziału maszyny i wypiekany w piecu opalanym dębowym drewnem w temperaturze ok. 485 st. C przez ok. 60-90 sekund. Zgodnie z włoskimi przepisami ciasto na pizzę powinno mieć najwyżej 35 cm średnicy i 3 mm grubości. 
Sam sos pomidorowy wykonywany jest z passaty pomidorowej. Dzięki temu jest gęsty i nie przenika przez ciasto. Jak twierdzą sami koneserzy, oryginalny smak włoskiej pizzy nadają pomidory z San Marzano, które rosną na tamtejszych polach wulkanicznych. Nie bez znaczenia jest również ser. Do włoskiej pizzy dodaje się mozzarellę (oryginalna mozzarella powstaje z mleka bawolego), a także gongozolę, cheddar i parmezan. Ser do włoskiej pizzy jest krojony w małe kostki ( nie ściera się go na tarce), które są następnie rozrzucane po cieście przed dodaniem pozostałych składników. Dzięki temu wyczuwalny jest smak poszczególnych komponentów w pizzy. Same zaś dodatki dodaje się pod koniec procesu wypiekania, co sprawia, że nie jest ona wodnista i przesiąknięta tymi składnikami. Po wyjęciu z pieca dopiero doprawia się ziołami ( np. oregano czy bazylią).

Jak powinna smakować włoska pizza 

Oryginalny włoski specjał wręcz roztapia się w ustach. Ciasto jest kruche i cienkie, nienasiąknięte sosem i dodatkami. Sos powinien mieć smak świeżych pomidorów, przyprawionych aromatycznymi i równie świeżymi ziołami, takimi jak np. bazylia czy oregano. Z każdym kęsem możemy poczuć smak poszczególnych jej składników, ponieważ to one odzwierciedlają jej prawdziwy smak i aromat. Samo ciasto jest swego rodzaju subtelnym dodatkiem, podtrzymującym całokształt potrawy. Dlatego im cieńsze tym mamy do czynienia z prawdziwą ucztą smakową dla naszego podniebienia.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl