Wiem co zamawiam, jak smakuje oryginalna włoska pizza!
Za kolebkę pizzy uważa się Neapol. Tam właśnie to po raz pierwszy płaski bochenek chleba posmarowano sosem pomidorowym. Na początku tego typu przekąska była popularna w biednych dzielnicach Neapolu.
W 1738 roku powstała pierwsza pizzeria „Antica Pizzeria Port Alba”, która to przyrządzała ten niezwykły specjał dla tamtejszych żeglarzy, rybaków i handlarzy.
Ze względu na to, że początkowo był to przysmak dla ubogich, oryginalna jej wersja składała się z cienkiego kruchego ciasta, pomidorowego sosu i najwyżej z trzech dodatków. Jak twierdzą sami koneserzy- to jest właśnie przepis na prawdziwą włoską pizzę. Jednakże jej popularność na świecie spowodowała, że dziś mamy jej wiele odmian o wiele bogatszych w dodatki i składniki.
Walory przyrządzenia prawdziwej włoskiej pizzy
Oryginalnie specjał ten przygotowywany jest zgodnie z włoskimi recepturami. Jednym z podstawowych składników włoskiej pizzy jest ciasto, które jest przyrządzane ze specjalnej włoskiej mąki typu zero. Receptura ściśle określa kolejność dodawania poszczególnych składników do ciasta, tak, aby było ono twarde, chrupkie i nie wchłaniało sosu pomidorowego. Podkład powinien być wyrabiany bez udziału maszyny i wypiekany w piecu opalanym dębowym drewnem w temperaturze ok. 485 st. C przez ok. 60-90 sekund. Zgodnie z włoskimi przepisami ciasto na pizzę powinno mieć najwyżej 35 cm średnicy i 3 mm grubości.
Sam sos pomidorowy wykonywany jest z passaty pomidorowej. Dzięki temu jest gęsty i nie przenika przez ciasto. Jak twierdzą sami koneserzy, oryginalny smak włoskiej pizzy nadają pomidory z San Marzano, które rosną na tamtejszych polach wulkanicznych. Nie bez znaczenia jest również ser. Do włoskiej pizzy dodaje się mozzarellę (oryginalna mozzarella powstaje z mleka bawolego), a także gongozolę, cheddar i parmezan. Ser do włoskiej pizzy jest krojony w małe kostki ( nie ściera się go na tarce), które są następnie rozrzucane po cieście przed dodaniem pozostałych składników. Dzięki temu wyczuwalny jest smak poszczególnych komponentów w pizzy. Same zaś dodatki dodaje się pod koniec procesu wypiekania, co sprawia, że nie jest ona wodnista i przesiąknięta tymi składnikami. Po wyjęciu z pieca dopiero doprawia się ziołami ( np. oregano czy bazylią).
Jak powinna smakować włoska pizza
Oryginalny włoski specjał wręcz roztapia się w ustach. Ciasto jest kruche i cienkie, nienasiąknięte sosem i dodatkami. Sos powinien mieć smak świeżych pomidorów, przyprawionych aromatycznymi i równie świeżymi ziołami, takimi jak np. bazylia czy oregano. Z każdym kęsem możemy poczuć smak poszczególnych jej składników, ponieważ to one odzwierciedlają jej prawdziwy smak i aromat. Samo ciasto jest swego rodzaju subtelnym dodatkiem, podtrzymującym całokształt potrawy. Dlatego im cieńsze tym mamy do czynienia z prawdziwą ucztą smakową dla naszego podniebienia.
Nadesłał:
slawek
|