Windows XP wycofany. Co dalej?


Windows XP wycofany. Co dalej?
2014-04-10
8 kwietnia tego roku Microsoft po 12 latach zakończył wsparcie dla jednego ze swoich najbardziej rozpoznawalnych produktów – Windowsa XP.

Koniec wsparcia oznacza, że Microsoft nie będzie już badać, czy pomagać w rozwiązywaniu wszelkich problemów dotyczących systemu Windows XP. Oznacza to również, że komputery z systemem XP nie będą już otrzymywać aktualizacji, które mają rozwiązywać problemy lub wypełniać luki w zabezpieczeniach systemu. Do tej pory na całym świecie z systemu korzysta nawet 29% komputerów osobistych. Dla wszystkich, którzy chcą dalej korzystać z oprogramowania zaleca się zainstalowanie wszystkich dostępnych aktualizacji, oraz zabezpieczenie systemu oprogramowaniem antywirusowym.

Producent oprogramowania Bitdefender ogłosił, że jego oprogramowanie będzie nadal działać na Windows XP po jego oficjalnym wycofaniu przez Microsoft. Bitdefender zapewnia, że wszystkie rozwiązania antymalware będą działały jeszcze przez kolejne 32 miesiące od dnia 8 kwietnia. Oznacza to, że użytkownicy korzystający z oprogramowania Bitdefender oraz Windows XP będą otrzymywać aktualizacje definicji wirusów przez ponad 2,5 roku.

„Użytkownicy Windows XP pozostaną chronieni najnowszymi aktualizacjami ochrony przed zagrożeniami malware, phishingiem i innymi. Jesteśmy elastyczni i możemy rozszerzyć czas wsparcia w przyszłości w zależności od sytuacji na rynku.”  Mówi Catalin Cosoi, główny strateg bezpieczeństwa i globalny dyrektor ds. komunikacji w Bitdefender. „Bitdefender będzie zapewniał wsparcie w usuwaniu wirusów, trojanów, spyware i innego złośliwego oprogramowania, użytkownikom domowym, co najmniej do stycznia 2016 roku oraz dla klientom korporacyjnym, co najmniej do stycznia roku 2017.”.

Jeśli nadal obawiamy się o bezpieczeństwo swojego komputera zalecamy zmianę przeglądarki na taką, która wspiera wycofywany system (np. Chrome – będzie wspierał XP do 2015 roku). W miarę możliwości pozostawiajmy także komputer w trybie offline. Jeśli jednak nasz sprzęt nadaje się do wymiany, także należy to rozpatrzyć – nowszy sprzęt można zakupić z najnowszymi produktami Microsoft: Windows 7 i Windows 8. Oczywiście nie jest to wymóg konieczny – system XP można wymienić na alternatywny, darmowy system Linuks, w którym procent zagrożeń jest o wiele mniejszy niż w przypadku najczęściej używanych systemów. Jednak najważniejszą rzeczą, na którą użytkownicy powinni zwracać uwagę to rozwaga – w klikaniu w reklamy, linki w e-mailach i na portalach społecznościowych, gdyż nawet najlepiej zabezpieczony system może zostać zainfekowany przez nieuwagę jego właściciela. 

Nadesłał:

Marken

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl