Wino z beczki dębowej


Wino z beczki dębowej
2015-10-12
Tradycja produkcji wina sięga zarania ludzkości. Jednak w starożytności używano głównie naczyń glinianych do przechowywania wszelkiego rodzaju płynów. Dopiero Celtowie wpadli na pomysł transportowania wina w beczkach. Dlaczego wykorzystujemy dziś beczki w winiarstwie?

 
 
 
 
 
Przede wszystkim aromat!

Poprzez leżakowanie w drewnianych beczkach wino nabywa niepowtarzalnego aromatu. Szczególnie cenione są beczki dębowe ze względu na szlachetność dębowego drewna. Aromaty powstające pod wpływem leżakowania w dębowych beczkach, mogą się od siebie bardzo różnić. Wiele zależy od jakości dębiny oraz warunków panujących w pomieszczeniu w którym beczki przechowywano. Sommelierzy potrafią wyczuć w winie z dębowej beczki takie nuty jak wanilia, cynamon czy tytoń. Jeżeli dodatkowo beczka została wypalona przed wypełnieniem jej winem, aromat, który mu oddaje, może całkowicie się zmienić. Po wypaleniu nuty aromatyczne zmieniają się na kawowe, orzechowe czy dymne.

Powolne utlenianie się wina

Aby uzyskać jak najlepszy bukiet, producentom zależy aby ich wino mogło w procesie leżakowania oddychać. Nic nie pozwala lepiej na ten proces niż delikatnie przepuszczające powietrze drewno. Dzięki temu procesowi smak wina staje się bogatszy i szlachetniejszy. Jedne z najlepszych gatunków wina dojrzewają w dębowych beczkach. Takie leżakowanie gwarantuje, że wino oczaruje degustatorów.

Wino lane z beczki

Na tematycznych imprezach, lub dużych ludowych biesiadach świetnie sprawdzi się wino lane z beczki. Taki klimatyczny trunek zamieni nudną imprezę w biesiadę Wikingów. Choć nie jest to wytworne, drogie wino to możliwość nalania sobie sporej ilości wprost ze szpuntu, wynagradza jego niższą jakość. Świetnie nadaje się również do serwowania grzańca na świątecznych kiermaszach.

Nadesłał:

henryk.frolena

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl