Wiosenna odsłona drewnianych mebli - jak własnoręcznie podkreślić ich piękno?


Wiosenna odsłona drewnianych mebli  - jak własnoręcznie podkreślić ich piękno?
2015-04-27
Mycie okien, malowanie ścian czy zmiana dekoracji – to tylko niektóre czynności wykonywane wraz z pojawieniem się wiosennych promieni słońca. Odświeżenie nie powinno ominąć także drewnianych mebli, najważniejszego elementu wyposażenia wnętrz. Jak wydobyć ich piękno, nie niszcząc ich powierzchni?

(Nie)jednolite drewno   

- Zima, a właściwie okres grzewczy powoduje, że drewniane meble narażone są na zniszczenia i zabrudzenia. Z łatwością osadza się na nich także kurz - mówi Gabriela Zych z firmy Meble Zych. Nadejście wiosny jest więc idealnym momentem, aby zadbać o nie, tak jak na to zasługują.

Przystępując do pielęgnacji mebli, należy pamiętać o wyborze odpowiedniej metody. W zależności od tego, czy są to meble lakierowane, olejowane czy woskowane, należy użyć innych środków.   

Do mycia mebli lakierowanych najlepiej wybrać szmatkę lekko nasączoną wodą z mydłem.  Wodoodporną i gładką powierzchnię takich powierzchni można wyczyścić także amoniakiem.  

Z kolei drewno woskowane należy najpierw odkurzyć, a następnie nawoskować. Dopiero kiedy wyschnie, można je wypolerować.   

Olejowanie dobre na wiosnę

Stosunkowo łatwe w konserwacji są meble olejowane. – Olejobejca zabezpiecza drewno przed nasiąkaniem wilgoci, nadając wyrobom dużą odporność na zabrudzenia – wyjaśnia przedstawicielka sklepu meblezych.pl.   

Najodpowiedniejszym do pielęgnacji tego rodzaju mebli będzie specjalny środek do czyszczenia, dzięki któremu można usunąć brudne warstwy oleju. Nowe substancje warto wypróbować najpierw w niewidocznym miejscu.

Wyczyszczenie mebli to także dobry moment, aby wykonać olejowanie. Takie zabiegi wykonywane systematycznie pozwolą zachować niezmieniony wygląd mebli przez lata.

Nadmiar wody szkodzi

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z meblami olejowanymi, lakierowanymi czy woskowanymi, należy pamiętać, że nadmiar wody może zniszczyć każdy rodzaj powierzchni drewnianej. Woda zniekształca strukturę drewna i niszczy to, co najpiękniejsze, czyli słoje.

Kiepskim pomysłem jest używanie szorstkich ściereczek, które mogą zostawić ślady.  Należy unikać także niesprawdzonych detergentów, ponieważ wiąże się to z ryzykiem odbarwień.  

 

Przynieś wiosnę do domu  

- Drewno to szlachetny, naturalny materiał, który doskonale komponuje się z wieloma elementami dekoracyjnymi – mówi Gabriela Zych. - Po wiosennym odświeżeniu warto udekorować meble nowymi dodatkami – podkreśla.

Na stół można postawić wazon ze świeżymi kwiatami, a komodę ozdobić rodzinnymi z niedzielnego spaceru. Nowe elementy w połączeniu z odświeżonymi meblami z pewnością sprawią, że wnętrze nabierze wiosennego charakteru.

Autor: Patrycja Grzybowska

Nadesłał:

Jaroslaaav

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl