Wirtualne serwery: ogrom możliwości, mniejsze koszty


Wirtualne serwery: ogrom możliwości, mniejsze koszty
2008-03-01
Firma Embedos, polski producent zintegrowanych serwerów dla biznesu i administracji publicznej, promuje wirtualizację. Udostępniona w lutym br. najnowsza wersja oprogramowania dla serwerów ethernus 2 umożliwia uruchomienie na jednym urządzeniu wielu wirtualnych maszyn.

Wprowadzenie nowej funkcjonalności realizuje promowaną przez firmę Embedos koncepcję integracji wielu serwerów w jednym urządzeniu, które będzie odpowiadało wszystkim wymaganiom danej firmy czy urzędu.

Standardowa konfiguracja serwerów ethernus 2 jest zazwyczaj wystarczająca do większości zastosowań, zarówno sieciowych jak i serwerowych. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy jedna z wykorzystywanych aplikacji wymaga do poprawnej pracy określonej bazy danych czy też innego systemu operacyjnego. Do niedawna jedynym rozwiązaniem było zakupienie kolejnego serwera, który służył tylko do obsługi tej jednej aplikacji. Teraz użytkownicy ethernusa 2 mają do dyspozycji również wirtualne serwery, dzięki którym możliwe jest np. uruchamianie na serwerach firmy Embedos aplikacji firmy Microsoft® oraz dowolnego innego systemu operacyjnego.

Wirtualizacja serwerów od podstaw

Wirtualne serwery to co najmniej dwa urządzenia w jednym, fizyczne istniejącym. Za pomocą specjalnego oprogramowania zintegrowanego z systemem operacyjnym fizycznego serwera, użytkownik może „zmontować" wirtualną maszynę, która będzie się składać z typowych dla serwera komponentów sprzętowych: procesora, pamięci RAM, twardych dysków. Jedyna różnica w porównaniu do rzeczywistego systemu jest taka, że komponenty wykorzystane do budowy takiego urządzenia są wirtualne. To nie przeszkadza jednak w normalnej pracy, a znacznie ogranicza koszt wdrożenia kolejnego serwera w firmie. Wirtualizacja umożliwia uruchomienie i jednoczesną pracę od kilku do kilkunastu systemów operacyjnych na jednym serwerze, co pozwala na maksymalne wykorzystanie serwerów i zmniejszenie kosztów związanych z zakupem sprzętu. Kupując jeden serwer można korzystać z kilku, ponosząc koszty eksploatacji tylko jednego, fizycznie istniejącego.

Wirtualne maszyny na serwerach ethernus 2

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, firma Embedos umożliwiła użytkownikom wszystkich wersji - z wyjątkiem soho - rozwiązania ethernus 2 tworzenie i wykorzystanie wirtualnych maszyn. Dzięki tej funkcji można teraz uruchomić wirtualny serwer i instalować dowolne oprogramowanie np. aplikacje działające w środowisku Windows, takie jak np. bazy MS SQL. Całość zarządzana jest przez wygodny panel administracyjny przygotowany przez dostawcę oprogramowania do wirtualizacji  - firmę VMware Inc. Możliwość obsługi wirtualnych maszyn jest funkcją płatną, a jej cena zależy od wersji rozwiązania oraz wybranej opcji.

Uruchomienia obsługi wirtualnych serwerów w panelu administracyjnym ethernusa 2 dokonuje się podobnie jak konfiguracji innych funkcji urządzenia - poprzez graficzny interfejs użytkownika (GUI). Osoba zarządzająca tworzy konto dla administratora wirtualnego serwera i umożliwia mu rozpoczęcie pracy, a nowo utworzony wirtualny serwer będzie widoczny dla innych urządzeń tak samo jak każde urządzenie w sieci. Za pomocą panelu administracyjnego ethernusa można również zarządzać stanem wirtualnych maszyn: włączyć, wyłączyć, restartować lub usunąć.

Dalsza konfiguracja (określenie parametrów wirtualnej maszyny, instalowanie systemu operacyjnego, ustawienia sieci, itp.) przeprowadzana jest za pomocą dostarczanego razem z zakupionym sprzętem oprogramowania VMware server firmy VMware Inc. (http://www.vmware.com/).

Wirtualizacja na ethernusie 2: możliwości i ograniczenia

Parametry techniczne serwerów ethernus 2, na których można uruchomić wirtualne serwery zostały dobrane tak, aby korzystanie z dodatkowej funkcji nie kolidowało z normalnym funkcjonowaniem hosta, czyli fizycznie istniejącego serwera. W przypadku wersji ethernus 2 smb zalecane jest uruchamianie najwyżej kilku serwerów wirtualnych, w przypadku serwerów ethernus 2 enterprise i ethernus 2 corporate ta liczba może sięgać nawet kilkunastu w zależności od rodzaju usług, jakie będą uruchomione na wirtualnych serwerach i ile zasobów serwera-hosta zostanie przydzielonych do wykorzystania przez serwery wirtualne.

ethernus 2

smb

enterprise

corporate

Obudowa

midi tower

rack 2U

ZALEŻNE OD KONFIGURACJI

Płyta główna (chipset)

Intel® Q965

Intel® S3000

Procesor

Intel XEON 3040

Intel XEON 3040

Ilość pamięci RAM

2 GB ECC 800 MHz

4 GB ECC 800 MHz

Maksymalna liczba dysków

3x SATA

6x SATA

Interfejsy WAN

2x Gigabit Ethernet

2x Gigabit Ethernet

Interfejs LAN

1x Gigabit Ethernet

1x Gigabit Ethernet

Wirtualne serwery do swojego działania wykorzystują komponenty fizycznego serwera, co z kolei dla tych pierwszych oznacza pewne ograniczenia. Procesor, pamięć RAM, dysk twardy, interfejsy sieciowe współdzielone są zarówno z serwerem fizycznym, jak i z innymi wirtualnymi serwerami uruchomionymi na urządzeniu. Dlatego nie jest możliwe utworzenie wirtualnego serwera wydajniejszego od serwera fizycznego. Odpowiednia konfiguracja wirtualnego serwera umożliwia jednak wydajne korzystanie zarówno z usług ethernusa 2, który jest serwerem-hostem, jak i wirtualnych serwerów na nim uruchomionych.

Nadesłał:

Embedos sp. z o.o.
http://www.embedos.com

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl