Własne obrazy olejne


Własne obrazy olejne
2015-01-12
Nic tak nie dodaje uroku przytulnym, domowym wnętrzom jak odpowiednio dobrane obrazy olejne.
Potrafią one nie tylko świetnie współgrać ze swoim otoczeniem i w subtelny sposób je uzupełniać, ale również mogą coś powiedzieć o swoim właścicielu, nakłonić do refleksji, obudzić jakieś uczucie czy wspomnienie... Wszystko to odnosi jeszcze lepszy efekt, kiedy rzeczony obraz jest własnoręcznej produkcji właściciela mieszkania. Bo czy można znaleźć coś bardziej osobistego, niż obraz olejny własnego pędzla? Nic zatem dziwnego, że wiele osób próbuje swoich sił w trudnej sztuce malarskiej.

Malowanie za pomocą farb olejnych nie jest raczej sztuką, którą poleca się początkującym malarzom - nie tylko dlatego, że jest trudniejsze od pozostałych technik, ale również z powodu dość wysokich cen farb i osprzętu. Nie da się jednak ukryć, że frajda i duma płynąca z tworzenia własnych obrazów olejnych są tak duże, że warto jednak tego rodzaju malarstwa spróbować. Po jakimś czasie zupełnie wyraźne staną się ogromne zalety farby olejnej, pośród których można wymienić jej elastyczność w poddawaniu się przeróżnym zabiegom (takim jak rozrzedzanie, zagęszczanie i tak dalej). To bardzo cierpliwe tworzywo, które długo możemy "szlifować", doprowadzając nasze obrazy olejne do perfekcji. Dla ułatwienia pierwszych chwil z tego rodzaju malarstwem, przedstawiamy kilka prostych wskazówek co do sprzętu, który będzie potrzebny na początek.

Farby olejne - dosyć oczywisty punkt, bez którego nie byłoby mowy o żadnych obrazach olejnych. Farby te to mieszanina olejów naturalnych (pochodzenia konopnego, makowego lub lnianego), pigmentów odpowiedzialnych za kolor oraz różnych dodatków. Kupując farby trzeba zwrócić uwagę na to, czy daje się je szczelnie zamknąć, czy są w wersji szkolnej czy też artystycznej oraz jak długo schną.

Pędzle - w celu stworzenia pięknego obrazu olejnego, potrzeba będzie wielu pędzli - różnych pod względem kształtów oraz rodzajów. Z pewnością w Twoim zasobniku powinny znaleźć się pędzle płaskie, okrągłe, małe, duże, pędzle typu filbert czy też tak zwane "ławkowce" do gruntowania. Przy zakupie nowych pędzli warto zwrócić uwagę na włosie, z jakiego zostały wykonane - te syntetyczne, choć są tańsze, charakteryzują się jednak tendencjami do dość szybkiego deformowania się. Nie będzie to miało wielkiego wpływu na nasze obrazy olejne, ale na budżet już owszem. Przy okazji dobrze jest też zaopatrzyć się w jakiś środek do czyszczenia pędzli - dobra jest terpentyna, ewentualnie można też stosować benzynę lakową.

Nadesłał:

brenna

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl