Wnioski z drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Drugi dzień największej imprezy gospodarczej Europy Centralnej upłynął pod znakiem Forum Współpracy Gospodarczej Afryka-Europa Centralna oraz debat specjalistycznych, dotyczących m.in.: energetyki, transportu i hutnictwa.
Uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress – EEC) dyskutowali również na temat bieżących wyzwań z zakresu bankowości, zarządzania i restrukturyzacji przedsiębiorstw.
W ponad 50 panelach dyskusyjnych, jakie odbyły się podczas drugiego dnia Kongresu wzięło udział kilkuset prelegentów. Wśród uczestników debat znaleźli się m.in.: Baidy Agne, President of National Council of Employers Senegal, Milan Hovorka, Wiceminister Przemysłu i Handlu Czech, Matiya Kasaija, Minister Stanu ds. Planowania z Ministerstwa Finansów i Planowania Ugandy, Jerzy Osiatyński, Doradca Prezydenta RP, Waldemar Pawlak, Poseł na Sejm RP, Wicepremier, Minister Gospodarki w latach 2007-2012, Janez Potočnik, Komisarz UE ds. Środowiska, Gao Xiqing, Prezes China Investment Corporation, oraz przedstawiciele kadry zarządzającej największych polskich i międzynarodowych przedsiębiorstw – m.in. Grupy LOTOS, KGHM Polska Miedź SA, WBK, PKP Cargo, Polskich Linii Lotniczych LOT, Siemens oraz ArcelorMittal Poland.
Drugi dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2013 zainaugurowała sesja Euro – system pod presją, w której uczestniczyli Ivan Mikloš, Członek Narodowej Rady Słowacji, Wicepremier, Minister Finansów Słowacji 2010-2012, Indrek Neivelt, Przewodniczący Rady Nadzorczej Bank of Saint Petersburg, Przewodniczący Rady Nadzorczej Ldiamon, były Prezes Estońskiego Funduszu Rozwoju, Jerzy Osiatyński, Doradca Prezydenta RP i Matti Vanhanen, Premier Finlandii w latach 2003-2010, Dyrektor Zarządzający The Finnish Family Firms Association (Związek Fińskich Firm Rodzinnych). Uczestnicy dyskusji zwracali m.in. uwagę na konieczność wprowadzania reform w unii walutowej i zwiększenia budżetu UE.
– Zakładano, że kraje strefy euro będą miały wysoki wzrost. Tymczasem to kraje pozostające poza strefą rozwijały się lepiej. Polska mogłaby wstąpić do strefy euro, gdy znajdziemy odpowiedź na pytanie – Co zrobić, aby po przyjęciu wspólnej waluty nie podzielić losów Hiszpanii czy Grecji? – podkreślał Jerzy Osiatyński, Doradca Prezydenta RP.
Odbywające się już po raz drugi w ramach Kongresu Forum Współpracy Gospodarczej Unia Europejska-Chiny było okazją do rozważań na temat szans, jakie rodzą się w obliczu rosnącej roli gospodarczej Chin, a także perspektyw ekonomicznej współpracy Chin z Polską.
– Cieszymy się, że w ostatnim roku nastąpił wzrost obrotów handlowych z Chinami, ale polega on głównie na zwiększeniu eksportu z Chin do Polski, przy niewielkim wzroście eksportu do Chin. Pierwsza kwestia to, w jaki sposób doprowadzić do równowagi handlowej (…) W relacjach polsko-chińskich (...) mamy taki syndrom, że polityka wyprzedza gospodarkę. Zbudowane relacje polityczne i kanały dystrybucji tych relacji są bardzo dobre – jest np. powołany międzyresortowy zespół ds. koordynacji działań na rzecz rozwoju partnerstwa strategicznego. Wydaje się jednak, że biznes tego nie dostrzega, co oznacza, że być może mamy z biznesem za słabą komunikację –zauważył Olgierd Dziekoński, Sekretarz Stanu z Kancelarii Prezydenta RP.
Drugi dzień kongresu był także drugim dniem trwania Forum Współpracy Gospodarczej Afryka-Europa Centralna, podczas którego, w dyskusjach pogłębiających problematykę potencjału gospodarczego Afryki uczestniczyli m.in. przedstawiciele Senegalu, Ugandy, Angoli, Tanzanii i Zambii.
– W przeszłości Europejczycy traktowali nas często z wyższością. Nasze doświadczenia z Europą Centralną są jednak inne i podchodzimy do niej z większym zaufaniem. Wiemy, że traktuje ona Afrykę jak równego sobie partnera – ocenił Wylbur Simuusa, Minister Gruntów, Zasobów Naturalnych i Ochrony Środowiska Zambii.
– Afryka nie potrzebuje już pomocy, potrzebuje partnerstwa. Ważne jest byśmy zrozumieli, jakie aspiracje mają obecnie Afrykanie. Nie oczekują wcale relacji nauczyciel-uczeń, tylko rzeczywistego partnerstwa – podkreślał John Godson, poseł na Sejm RP.
Podczas kongresowych paneli poświęconych transportowi, prelegenci omawiali m.in. zmiany w polityce transportowej UE, perspektywy rozwoju inwestycji z zakresu transportu lotniczego oraz najnowsze trendy dotyczące transportu miejskiego. Tematyka miejska przewijała się także w trakcie debat poświęconych rynkowi nieruchomości, w których udział wzięli m.in. Jerzy Adamski, Dyrektor Instytutu Rozwoju Miast, Jarosław Bator, Dyrektor Zarządzający ds. Nieruchomości, Pełnomocnik Zarządu PKP,Agata Brzezińska, Country Manager NEINVER Polska i Hadley Dean Partner Zarządzający na Europę Wschodnią Colliers International. Panele poświęcone problematyce samorządowej: Metropolie centrami wzrostu, Inwestycje komunalne, czy Sanacja finansów samorządowych stały się z kolei pretekstem do intensywnej dyskusji na temat bieżących wyzwań stojących przed władzami regionalnymi.
W ramach Kongresu odbył się również panel Program Inwestycje Polskie – stymulator wzrostu gospodarczego.
– PIR oraz program Inwestycji Polskie są zmianą paradygmatu prywatyzacyjnego. To pierwszy przypadek, gdy sprzedawane przez Skarb Państwa udziały mają posłużyć na realizację strategicznych inwestycji, a nie bieżące wydatki (…) Jesteśmy na dość zaawansowanym etapie tworzenia spółki. Musimy to przejść jak najszybciej. Mam już w mojej głowie wirtualny zespół dla spółki. Myślę, że w trzecim kwartale już zaczniemy opracowywać i oceniać projekty. Jednocześnie będziemy też przygotowywać politykę inwestycyjną dla PIR (…) Mamy już 30-40 projektów ubiegających się o dofinansowanie, które trzyma dla nas MSP. Spotykamy się z potencjalnymi inwestorami, aby mieć już wstępne rozpoznanie w projektach. Ma nam też to pomóc w przygotowaniu polityki inwestycyjnej. Spotykamy się z inwestorami, u których wciąż dominującym udziałowcem jest państwo, ale również także z prywatnymi inwestorami krajowymi i zagranicznymi – wyjaśniał Mariusz Grendowicz, Prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych.
– PIR ma być państwowym bankiem inwestycyjnym, który będzie szukał projektów dla siebie; będzie je oceniać, strukturyzować i angażować kapitał oraz pełnił nadzór właścicielski nad nimi. Liczymy też, że kiedyś PIR zostanie częściowo sprywatyzowany i trafi na giełdę – uzupełnił Paweł Tamborski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa RP.
Na cykl debat dedykowanych energetyce złożyły się m.in. panele Energia w Polsce i w Niemczech. Co nas łączy, co nas różni oraz Rola energii w konkurencyjnej Europie.Prelegenci dyskutowali także o dylematach związanych z gazem łupkowym, zagadnieniach z zakresu efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii oraz energetyki atomowej. Swoje stanowiska prezentowali m.in. Maciej Bando, Wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki, Jerzy Buzek, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, Prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001, Piotr Kołodziej, Prezes Zarządu, Tauron Dystrybucja orazFriedbert Pflüger, Dyrektor Wykonawczy Europejskiego Centrum Bezpieczeństwa, Energii i Surowców.
– Pełny program energetyki jądrowej, już z wynikami konsultacji społecznych, określający działania w tej dziedzinie na kolejnych 10 lat, jest w ostatniej fazie przygotowywania w Ministerstwie Gospodarki. Oczekujemy, że będzie on przedstawiony Radzie Ministrów na przełomie czerwca i lipca – oznajmił Zbigniew Kubacki, Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Gospodarki podczas panelu Energetyka atomowa w Europie i w Polsce.
– Komisja Europejska przeprowadziła ankietę na temat gazu łupkowego. Pytaliśmy m.in. jakie źródła energii obywatele Europy chcieliby mieć w perspektywie 30 lat. 70 proc. ankietowanych stwierdziło, że stawia na odnawialne źródła energii a 9 proc. na niekonwencjonalne źródła paliw jak gaz łupkowy. W przypadku Polski te proporcje były inne, tylko 59 proc. postawiło na OZE a 32 proc. widzi w przyszłości udział innych źródeł energii m.in. gaz łupkowy – referował Janez Potočnik, Komisarz UE ds. Środowiska, podczas panelu poświęconego tematyce gazu łupkowego.
– W żadnym przypadku nie należałoby zaostrzać norm ograniczenia emisji CO2 w porównaniu z ustaleniami dotychczasowymi – zaznaczał w trakcie panelu dotyczącego polityki klimatycznej Jerzy Buzek, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, Prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001.
Wśród wydarzeń towarzyszących jakie odbyły się drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2013 warto wymienić wręczenie nagród Top Inwestycje Komunalne 2013, wręczenie wyróżnień Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w konkursie „Innowacyjny Projekt” oraz „Innowacyjna Instytucja Otoczenia Biznesu” i otwarcie w katowickim Głównym Instytucie Górnictwa Centrum Czystych Technologii Węglowych – ośrodka badawczego, w którym będą rozwijane i opracowywane nowe procesy i technologie z obszaru czystych technologii węglowych.
Panele kongresowe w trakcie drugiego dnia EEC miały miejsce w Hotelu Monopol, Hotelu Qubus, Kinie Helios, Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, budynku Biuro Centrum, Hotelu Angelo, Sali Audytoryjnej ING Banku Śląskiego, Hotelu Novotel Katowice Centrum, Pałacu Goldsteinów i w Głównym Instytucie Górnictwa.
Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach to największa impreza biznesowa w Europie Środkowej, trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem najważniejszych osobistości świata polityki, biznesu, nauki oraz ekonomii.
W 100 sesjach tematycznych, debatach i imprezach towarzyszących EEC udział bierze około 6000 gości z Polski i z zagranicy.
Europejski Kongres Gospodarczy został uznany za forum jednej z najbardziej reprezentatywnych dyskusji o przyszłości Europy. Tezy wystąpień najważniejszych uczestników są często cytowane i szeroko komentowane.
Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP SA.
Nadesłał:
ImagoPR
|