Wodór - potencjał terapeutyczny, o którym warto wiedzieć
O tym, jak istotną rolę w naszym życiu odgrywa woda, nie trzeba nikomu przypominać. W końcu stanowi ona prawie 70% masy ciała dorosłego człowieka, a sam mózg jest zbudowany w 80-ciu procentach z wody.
Zachowując odpowiedni poziom wody w organizmie zapewniamy prawidłowe funkcjonowanie niemal wszystkich organów wewnętrznych. Jaką rolę w tych procesach odgrywa wodór oraz jak można wykorzystać jego terapeutyczne właściwości?
Rola wodoru w organizmie
Wodór jest najlżejszym pierwiastkiem, który występuje w przyrodzie. W postaci wolnej pierwiastek ten występuje bardzo rzadko, natomiast najczęściej można go spotkać w wodzie oraz w związkach organicznych.
Organizm ludzki nie ma zdolności produkowania wodoru w swoich komórkach, jednak jest wytwarzany przez beztlenowe organizmy znajdujące się w jelicie grubym na skutek procesów fermentacji nieprzyswajalnych węglowodanów.
Wodór wydalany jest z naszego organizmu w formie gazów jelitowych, powietrza wydechowego po wchłonięciu do krwi, jak również poprzez ponowne zmetabolizowanie zachodzące w okrężnicy pod wpływem znajdujących się tam mikroorganizmów.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż wodór wykazuje wyjątkowo silne właściwości antyoksydacyjne, neutralizując wolne rodniki hydroksylowe – wysoce niebezpieczne dla ludzkiego organizmu. Pierwiastek ten niezwykle łatwo przenika struktury biologiczne i gromadzi się w warstwie lipidowej błon komórkowych.
Właściwości terapeutyczne wodoru
Liczne badania naukowe wykazały, że zastosowanie terapii wodorowej może przynieść pozytywne skutki w leczeniu wielu chorób. Wśród nich wymienić można chorobę Parkinsona, miażdżycę i inne choroby układu sercowo-naczyniowego czy chorób układu pokarmowego oraz wydalniczego. Stwierdzono również, iż terapia wodorem może znacznie zmniejszyć komórki nowotworowe, a nawet całkowicie je zniwelować.
Terapia wodą wzbogaconą wodorem
Woda wzbogacona wodorem, czyli. tzw Woda Redox stosowana jest jako środek terapeutyczny, który doskonale zwalcza stres oksydacyjny, a także pozwala szybko powrócić do zdrowia i równowagi. Dotychczasowe badania skłaniają do wniosków, iż terapia wodorem może okazać się istotnym elementem leczenia wielu chorób.
Źródło: Longevitas.pl - Akademia Długowieczności
Nadesłał:
JoannaS
|