Wolontariusze Kompanii Piwowarskiej dla podopiecznych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Tychach


Wolontariusze Kompanii Piwowarskiej dla podopiecznych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Tychach
2012-07-03
Pracownicy Kompanii Piwowarskiej chętnie angażują się w działalność wolontariatu. Wiosną tego roku zespół z Tychów zrealizował projekt edukacyjny „Pod góralskim niebem”, który przybliżył podopiecznym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci kulturę i zwyczaje mieszkańców Beskidu Żywieckiego.

Kompania Piwowarska od wielu lat zachęca swoich pracowników do działań na rzecz społeczności lokalnych, m.in. poprzez program wolontariatu „Ekipa nie tylko od święta”, który umożliwia realizację pomysłów pomocy potrzebującym. Wiosną tego roku wolontariusze z KP pozostawili swój trwały ślad
w postaci 10 projektów zrealizowanych w całej Polsce.

Lekcja tolerancji pod góralskim niebem

Projekt „Pod góralskim niebem” rozpoczął się w kwietniu br. i wzięło w nim udział 80 podopiecznych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci – Oddział Miejski w Tychach. Celem działań było pogłębienie więzi
dzieci ze środowiskiem i nauka tolerancji dla innych kultur poprzez przedstawienie dziedzictwa Beskidu Żywieckiego. Projekt miał charakter edukacyjny i był skierowany do uczniów szkół podstawowych. W jego realizację zaangażowali się pracownicy browaru w Tychach.

Projekt „Pod góralskim niebem” był skierowany przede wszystkim do dzieci z ubogich rodzin, potrzebujących wsparcia finansowego i socjalizującego. Chcieliśmy obudzić w nich ciekawość świata
i wskazać alternatywne formy spędzania wolnego czasu. Wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci opracowaliśmy program, który poprzez atrakcyjną formę zabawy miał przypomnieć, jak ważna jest tolerancja, poszanowanie tradycji, ochrona przyrody
– powiedziała Elżbieta Popiołek, inicjatorka projektu, na co dzień kierownik ds. planowania operacyjnego w tyskim browarze.

Góralskie atrakcje

Organizatorzy przygotowali dla dzieci wiele atrakcji, które pozwoliły przybliżyć im kulturę Beskidu Żywieckiego oraz kształtować właściwy system wartości. Pierwszym etapem projektu była biesiada góralska, połączona z degustacją lokalnych serów, nauką tańców i prezentacją strojów ludowych. Uczestnicy biesiady obejrzeli przedstawienie teatrzyku dziecięcego „Ma góralka dwa warkocze” oraz wzięli udział w prowadzonych przez profesjonalny zespół animatorów grach i zabawach nawiązujących do kultury beskidzkiej. Następnie dzieci wybrały się na spektakl „Historia filozofii po góralsku”
w Chorzowskim Teatrze Rozrywki. Tematem przedstawienia były apokryficzno-anegdotyczne opowieści dotyczące życia i dzieł najwybitniejszych filozofów greckich, przełożone na język, kulturę i obyczaje góralszczyzny.

W ramach projektu „Pod góralskim niebem” przez 3 miesiące dzieci uczestniczyły w zajęciach rekreacyjnych na zabawowej ściance wspinaczkowej. Specjalnie dla podopiecznych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci zorganizowano także spotkanie z miłośnikami gór, którzy opowiedzieli o swojej pasji do wspinaczki, zaprezentowali sprzęt, z którego korzystają w górach oraz pokazali slajdy z ostatnich wypraw. W czerwcu dzieci obejrzały przedstawienie „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” w Teatrze Banialuka w Bielsku-Białej oraz uczestniczyły w lekcji teatralnej z udziałem zawodowego lalkarza. Odbył się także wyjazd do Chlebowej Chaty w Górkach Małych koło Brennej. Uczniowie odwiedzili zachowaną z dawnych czasów chatę góralską, gdzie pod okiem gospodarza poznawali dawne urządzenia gospodarcze, jeździli konno, wysłuchali opowieści z życia pszczół oraz uczestniczyli w przygotowaniu tradycyjnego posiłku, złożonego m.in. z samodzielnie wypiekanych podpłomyków. Ostatnim elementem projektu była wycieczka po Górach Buczych w Górkach Wielkich, podczas której dzieci mogły podziwiać piękno przyrody i lepiej zrozumieć, dlaczego należy ją chronić.

Pomaganie jednym z priorytetów

Program „Ekipa nie tylko od święta” umożliwia pracownikom Kompanii Piwowarskiej zaangażowanie się w pomoc potrzebującym z najbliższej okolicy. Cztery razy w roku każdy pracownik może wybrać organizację, której chciałby pomóc, i opracować projekt wsparcia. Wnioski ocenia Rada Programowa „Ekipy”, a tym, które zostaną zaopiniowane pozytywnie, Kompania Piwowarska przyznaje środki finansowe oraz wspiera je organizacyjnie. Inicjatywy podejmowane przez wolontariuszy stanowią odpowiedź na potrzeby lokalnych społeczności i są realizowane we współpracy z miejscowymi fundacjami i instytucjami. Dotyczą obszarów o charakterze edukacyjnym, oświatowym, wychowawczym, opieki zdrowotnej, ubóstwa, niepełnosprawności, upowszechniania kultury fizycznej i sportu, kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji. Działania tego rodzaju to jeden z 10 Priorytetów zrównoważonego rozwoju Kompanii Piwowarskiej, przyjętych wspólnie przez całą Grupę SABMiller. W roku rozliczeniowym F12 (kwiecień 2011 – marzec 2012) 192 wolontariuszy KP zrealizowało łącznie 28 projektów, przeznaczając na to 1 558 godzin.

Do redaktora:

Kompania Piwowarska – Lider branży piwowarskiej w Polsce

Kompania Piwowarska jest największym przedsiębiorstwem piwowarskim w Polsce. Kilkusetletnie doświadczenia w warzeniu piwa, nowoczesne technologie i rygorystyczne przestrzeganie zasad produkcji na światowym poziomie gwarantują najwyższą jakość naszych produktów. Do portfela marek KP należą najpopularniejsze polskie piwa – m.in. Tyskie, Żubr, Lech, Dębowe Mocne, Redd's, a także międzynarodowe marki premium: Pilsner Urquell, Grolsch oraz Peroni Nastro Azzurro. Kompania Piwowarska (utworzona w 1999 roku) posiada trzy browary (w Tychach, Poznaniu i Białymstoku) oraz oddziały handlowe na terenie całego kraju. Kompania Piwowarska prowadzi także działalność społeczną oraz programy edukacyjne popularyzujące odpowiedzialność i umiar w konsumowaniu alkoholu. Wielkość sprzedaży osiągniętej przez KP w roku finansowym zakończonym 31 marca 2012 r. wyniosła 13,5 mln hektolitrów piwa.

 

SABMiller – jeden z największych na świecie producentów piwa

Kompania Piwowarska jest częścią jednego z największych na świecie producentów piwa – SABMiller plc. Grupa produkuje lub dystrybuuje piwo na sześciu kontynentach, a jej ogólnoświatowy portfel obejmuje międzynarodowe piwa premium, takie jak Grolsch, Miller Genuine Draft, Peroni Nastro Azzurro czy Pilsner Urquell oraz czołowe marki lokalne, takie jak Aquila, Castle, Miller Lite, Snow czy Tyskie. SABMiller jest jedną z największych na świecie (poza USA) firm rozlewających produkty Coca-Coli. W roku finansowym zakończonym 31 marca 2012 SABMiller osiągnął przychody w wysokości 31,4 mld USD oraz wypracował zysk brutto (EBITA) w wysokości 5,6 mld USD. SABMiller plc jest notowany na giełdach papierów wartościowych w Londynie i Johannesburgu.

www.kp.pl

Regulamin, Polityka Prywatności i Polityka Cookies Grupy Kafito