Wrażliwe dane pacjentów


2014-02-05
Jak często zdarzyło się, że siedząc w szpitalnej poczekalni wyciągaliśmy telefon przeszukując wiadomości w Internecie? Dzięki sieci WiFi, nie tylko „zabijamy nudę”, ale mamy także dostęp do naszej historii choroby. Czy jednak dane przesyłane w ten sposób są odpowiednio zabezpieczone?

Na to pytanie będą starali się odpowiedzieć uczestnicy Konferencji „Infrastruktura sieciowa w branży medycznej”, która odbędzie się 27 marca br. w Warszawie.

Szpitale wykorzystujące sieć bezprzewodową muszą spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa. Wszystko ze względu na dane wrażliwe, czyli informacje dotyczące stanu zdrowia pacjenta i historii jego choroby. Taka dokumentacja prowadzona jest przez każdą placówkę medyczną. Jednak pomimo przepisów, które wyraźnie nakazują ich ochronę, praktyka pokazuje coś zupełnie innego.

Problemy z eWUŚ

Od 1 stycznia 2013 roku wystarczy, że w szpitalu lub przychodni podamy swój numer PESEL, a za pomocą Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) dowiemy się czy jesteśmy ubezpieczeni. W takiej sytuacji pacjent może mieć pewność, że przekazane informacje są bezpieczne – nikt nieupoważniony nie ma do nich dostępu. Obawy wzbudza sytuacja, w której sami bezpośrednio łączymy się z systemem. W tym przypadku, nie ma gwarancji, że sieć jest odpowiednio zabezpieczona, a nasze dane nie zostaną wykradzione.

Czytaj całość artykułu tutaj: http://www.erp-view.pl/it_solutions/wrazliwe_dane_pacjentow.html

Nadesłał:

openmediagroup

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl