Wrocławski terminal kończy rok
365 dni, ponad 28 tysięcy zrealizowanych operacji lotniczych, 2 mln pasażerów, którzy przewieźli ponad 400 tysięcy walizek, wypili ponad 78 tysięcy kaw i zjedli ponad 47 tysięcy kanapek. Wrocławskie lotnisko podsumowuje pierwszy rok działalności.
11 marca 2012 roku o godz. 5.55 wraz z porannym rejsem do Warszawy, a po kilku minutach międzynarodowym do Londynu Luton, działalność zainaugurował nowy terminal pasażerski wrocławskiego lotniska. Był jedną z kluczowych miejskich inwestycji realizowalnych w związku z organizacją turnieju UEFA EURO 2012, pierwszym ze wszystkich nowych dworców lotniczych uruchomionych w Polsce. – Uruchomienie nowego terminala było dla nas momentem zwrotnym i oznaczało początek intensywnych zmian. Do supernowoczesnej infrastruktury na europejskim poziomie musiała dołączyć obsługa najwyższych lotów – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. – Efekt zweryfikowali sami pasażerowie, przyznając nam nagrodę dla najbardziej przyjaznego lotniska w ogólnopolskim teście lotnisk – dodaje.
Najważniejsze momenty
Dwa tygodnie po otwarciu terminala, pod koniec marca, Ryanair uruchomił w stolicy Dolnego Śląska pierwszą w Polsce bazę operacyjną i wprowadził aż 7 nowości. Letnia siatka lotów wrocławskiego lotniska przedstawiała się imponująco – stanowiło ją 60 kierunków regularnych i 20 czarterowych. Na efekt nie trzeba było długo czekać. Nowości w rozkładzie: Kreta, Malta, Wenecja, Piza obok oferowanych wcześniej: Barcelony, Alicante, Mediolanu i Rzymu zdecydowały o ponad 40% wzroście liczby pasażerów podróżujących z Wrocławia na Południe Europy. Maj przyniósł nowe funkcjonalności. Flota lotniskowej straży pożarnej wzbogaciła się o dwa nowoczesne wozy bojowe Felix8x8, a podróżni zaczęli być odprawiani przez specjalne rękawy lotnicze. Wkrótce Wrocław stał się pierwszym portem, który do urządzeń dokował samoloty linii niskokosztowych. Czerwiec upłynął pod znakiem EURO - między 7 a 16 czerwca Wrocław przyjął około 10 tysięcy kibiców z całej Europy. Rekord padł w lipcu – wrocławski terminal obsłużył 240 tysięcy pasażerów - tyle co w całym 2002 roku. W listopadzie głos zabrali sami podróżni, przyznając lotnisku pięć gwiazdek - najwyższą notę w ogólnopolskim plebiscycie pasażerów ,,Przyjazne Lotnisko 2012”. Nowy rok przyniósł organizację jednej z najważniejszych imprez branży lotniczej w Polsce, kolejne rekordy operacyjne - blisko 2 miliony obsłużonych pasażerów i dalszą rozbudowę infrastruktury – w styczniu do użytku oddano nową płytę do odladzania samolotów, co symbolicznie zakończyło prace związane z rozbudową płaszczyzn nowego terminala.
Najważniejsze liczby
66% - o tyle w ostatnim roku wzrósł ruch lotniczy w sektorze połączeń krajowych. Rewolucja OLT Express spowodowała, że we Wrocławiu w ostatnich dwunastu miesiącach to ten sektor rozwijał się najdynamiczniej. – Dolnoślązacy pokochali latanie. Zamieniliśmy wielogodzinne podróże samochodem czy pociągiem na 45-minutowy komfortowy lot do Warszawy. Z lotów krajowych do stolicy i Gdańska skorzystało przez ostatni rok prawie 400 tysięcy pasażerów – mówi Jarosław Sztucki, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Porcie Lotniczym Wrocław. Stałe wzrosty notują też pozostałe sektory ruchu – ponad milion pasażerów skorzystało we Wrocławiu z oferty linii Ryanair i Wizzair. Na wakacje czarterem poleciało ok. 250 tysięcy podróżnych. Nowy wrocławski terminal to też pakiet usług dla wymagających klientów o profilu biznesowym. Z usług VIP - ekskluzywnego salonu, dedykowanej obsługi i transportu skorzystało już 2 tysiące podróżnych. Na parkingu przed terminalem w ciągu ostatnich 12 miesięcy zatrzymało się 900 tysięcy samochodów. W restauracjach, pubach i kafejkach cztery razy większej strefy komercyjnej ponad 78 tysięcy kaw i zjedzono ponad 47 tysięcy kanapek.
Najważniejsze plany
Z końcem marca wrocławskie lotnisko zaoferuje podróżnym rekordową siatkę połączeń. Latem 2013 roku Dolnoślązacy będą mogli wybierać ponownie spośród najciekawszych południowych kierunków oferowanych przez tanie linie. Do rozkładu wracają m.in. Kreta, Malta, Wenecja, Barcelona. Wielbiciele zorganizowanego wypoczynku mogą wybierać spośród 30 połączeń czarterowych. – Cypr Północny, Faro, Ibiza, Madera, Sycylia, Sardynia, Teneryfa – to tylko wybrane z 10 nowych czarterowych połączeń, które z Wrocławia tego lata zaoferują współpracujące z nami biura podróży - mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.
Poza nowymi, wakacyjnymi kierunkami w Europie i Afryce, do rozkładu wejdą też dwa dodatkowe loty do Warszawy obsługiwane przez Eurolot. Na tym nie koniec zmian. Wkrótce podróżni, planujący wylot z Wrocławia będą mogli skorzystać z preferencyjnych cen na parkowanie przed nowym terminalem. – Będzie taniej i wygodniej. Od kwietnia rezerwując postój przynajmniej 7 dni przed wylotem, otrzymamy aż 20% rabatu, a płatności będziemy mogli dokonać on-line – wyjaśnia Jarosław Sztucki, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Porcie Lotniczym Wrocław. W sezonie letnim powróci też parking długoterminowy z bezpłatnym transferem dla podróżnych spod terminalu general aviation.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń:
- Marzec
- uruchomienie nowego terminala 11 marca, pierwszy lot,
- uruchomienie bazy operacyjnej Ryanair i 7 nowych kierunków.
- Maj
- uruchomienie specjalnych rękawów lotniczych,
- zakup nowych wozy bojowych lotniskowej straży pożarnej.
- Czerwiec
- obsługa 10 tysięcy podróżnych w związku z UEFA EURO 2012™,
- obsługa kilkuset gości o statusie VIP w nowych salonach VIP&Business.
- Lipiec
- najlepszy miesiąc w historii - ponad 240 tys. obsłużonych pasażerów.
- Listopad
- wygrana w Ogólnopolskim Teście Lotnisk, Wrocław z tytułem ,,Przyjazne Lotnisko 2012”.
- Grudzień
- decyzja Ryanair o podwojeniu wielkości bazy we Wrocławiu,
- ogłoszenie siatki połączeń czarterowych na lato 2013 – 30 kierunków,
- nagroda dla wozów lotniskowej straży pożarnej – wozy Felix8X8 z tytułem ,,Wzór Roku 2012”.
- Styczeń 2013:
- 1 998 801 obsłużonych pasażerów i najwyższy wzrost liczby obsłużonych pasażerów w Polsce (20%),
- organizacja Gali na Najlepszą Linię Lotniczą,
- oddanie do użytku płyty do odladzania samolotów – ostatniej inwestycji związanej z rozbudową płaszczyzn wokół nowego terminala.
Nadesłał:
PREXPERT
|