Wybór okapu kuchennego
Okap kuchenny stanowi niezbędny element każdej kuchni. Nie tylko ze względu na to, iż usuwa on nieprzyjemne zapachy, jakie powstają podczas gotowania, ale również z racji tego, iż zapobiega wilgoci oraz powstawaniu pleśni w kuchni.
Jednak, z racji bardzo dużej ilości różnego typu okapów, wybór odpowiedniego sprzętu nie jest zadaniem prostym. Na jakie kwestie należy zatem zwracać uwagę, aby dobrać odpowiedni okap do danego pomieszczenia?
Zasadniczą kwestią, jaką należy brać pod uwagę przy wyborze okapu jest charakter kuchni. I to zarówno w kontekście jej rozmiaru, jak i sposobu rozmieszczenia sprzętów. Rozmiar pomieszczenia ma bezpośredni wpływ na wybór urządzenia o odpowiedniej mocy. Im kuchnia jest większa, tym większa powinna być moc okapu. Zagwarantuje to jego optymalną wydajność. Przy wyborze sprzętu, należy także mieć na uwadze specyfikę kuchni. W przypadku chociażby dużych, otwartych kuchni warto wybierać okapy o wysokiej wydajności, czyli głównie wyspowe bądź kominowe. Z kolei, jeśli kuchnia jest pomieszczeniem niewielkim, bardzo dobrze sprawdzi się okap podszafkowy. Warto również mieć uwagę na uwadze poziom hałasu urządzenia, który nie powinien przekraczać 55 decybeli.
Kolejny istotny aspekt to sam rozmiar okapu. Zakłada się, iż jego szerokość powinna być przynajmniej taka jak płyty grzewczej.
Najpopularniejsze wymiary to 60 i 90 cm, jednak na rynku można również znaleźć szerokości mniej standardowe, oscylujące w przedziale 50-120 cm.
Nie bez znaczenia jest również sposób sterowania okapem. Dostępne są dwa rozwiązania: sterowanie mechaniczne oraz elektroniczne. Sterowanie mechaniczne stosowane jest w mniej zaawansowanych rodzajach okapów. Ich obsługa odbywa się za pomocą przycisków i suwaków, dzięki którym można regulować pracę silnika, a także oświetlenie. Z kolei okap ze sterowaniem elektronicznym wyposażony jest w dotykowy panel oraz wyświetlacz, na którym pokazują się ustawione parametry okapu.
Oprócz funkcji standardowych, okapy coraz częściej posiadają liczne opcje dodatkowe, które poprawiają funkcjonalność tych urządzeń. Najczęściej są to: wyłącznik czasowy, pilot zdalnego sterowania, praca 24-godzinna, tryb intensywny, regulacja oświetlenia, system wyciszający czy czujnik czyszczenia. Oczywiście, nie są one w okapie niezbędne, jednak dla osób ceniących sobie wygodę i podwyższony standard, na pewno będą bardzo przydatne.
Wybór odpowiedniego okapu nie jest prosty, dlatego warto w tej kwestii skonsultować się ze specjalistą, który doradzi, która z opcji będzie w danym przypadku najlepsza. Zapewni to optymalną funkcjonalność zakupionego sprzętu.
Przy współpracy z Ciarko.pl
Nadesłał:
admin11
|