Wygląd ma znaczenie …


Wygląd ma znaczenie …
2014-04-24
Już starożytni Rzymianie wiedzieli, że „architektura polega na zachowaniu trzech zasad: trwałości, użyteczności i piękna”. Pisał o tym Witruwiusz w I w. p.n.e. I choć w architekturze przez ponad 20 stuleci wiele się zmieniło, stwierdzenie to pozostaje niezmiennie trafne.

Może być zatem wskazówką dla wszystkich tych, którzy wraz z nadejściem wiosny zastanawiają się nad renowacją elewacji swoich domów.
Bogactwo rozwiązań i trendów w dziedzinie projektowania fasad przyprawia o zawrót głowy.
A ilość dostępnych na rynku materiałów elewacyjnych we wszystkich kolorach tęczy zdecydowanie nie ułatwia sprawy.
Coraz rzadziej projektuje się identyczne „pudełka”, inwestorzy stawiają na oryginalność, świadomie wyrażają swoje upodobania estetyczne. Różnorodne kolory i faktury materiałów użytych w projektach fasad pozwalają wyrazić indywidualny styl mieszkańców lub użytkowników budynku. Nie możemy jednak zapominać o tym, że elewacja ma być nie tylko piękna, ale również trwała. Bo poza funkcją estetyczną, jej zadaniem jest ocieplenie budynku i zabezpieczenie go przed działaniem czynników atmosferycznych. By elewacja budynku służyła nam przez lata, powinna być wykonana z dużą starannością i z dobrej jakości materiałów.
Architekci zgodnie twierdzą, iż projektowanie elewacji to prawdziwa sztuka, gdyż to jej wygląd decyduje o „zewnętrznej” urodzie budynku. Ma moc (podobnie jak ubranie) podkreślenia atutów sylwetki (bryły budynku) oraz maskowania drobnych defektów.
Decyzję o rodzaju elewacji, zdobiących ją detalach i kolorystyce warto podjąć na etapie projektowania budynku. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by po kliku czy kilkunastu latach użytkowania ubrać nasz dom w „nowe szaty”.

Tynk, siding, drewno czy aluminium? 
Najpopularniejszym wykończeniem ścian zewnętrznych są wciąż tynki: tradycyjne grube (stosowane bezpośrednio na mury) oraz cienkowarstwowe (zwykle na warstwie ocieplenia).
Na rynku dostępna jest coraz większa paleta kolorów, faktur i rodzajów tynków (mineralnych, akrylowych, silikonowych oraz silikatowych), która daje inwestorom szerokie możliwości wyboru.
 Wielu zwolenników mają również okładziny typu siding. Ich niewątpliwą zaletą jest szybkość
montażu, stosunkowo niewielki koszt wykonania i łatwość utrzymania w czystości. Winylowe panele produkowane są w różnych kształtach i kolorach, dostępne są również elementy dekoracyjne – specjalne listwy oraz kształtki.   Zawrotną karierę w budownictwie apartamentowym robią ostatnio – do niedawna wykorzystywane najczęściej w projektach budynków publicznych – fasady ze szkła i profili aluminiowych. Architekci docenili ich elegancję, wysoką funkcjonalność oraz walory użytkowe, które dają dużą swobodę projektowania efektownych budynków o praktycznie dowolnym kształcie.
Natomiast zwolennicy naturalnych materiałów często wybierają kamień dekoracyjny. Można nim pokryć niewielkie powierzchnie, np. fundamentów, obramować okna, a także wykonać przy jego użyciu kompletną elewację. Wyrazista forma i zdecydowana kolorystyka najlepiej nadaje się do zaakcentowania drobnych elementów. Na całej powierzchni fasady lepiej sprawdza się kamień w jasnych barwach, np. przypominających piaskowiec.
Drewniane deski elewacyjne – wymagające okresowej pielęgnacji – wybierane są przez inwestorów ze względu na wysokie walory estetyczne, urok naturalnego surowca i bogactwo wzorów. Drewno wygląda efektownie zarówno „solo”, jak i w zestawieniu ze szkłem, metalem, a nawet betonem. Połączenie materiałów o zróżnicowanej fakturze i barwie pozwala tworzyć intrygujące i odważne kompozycje, łączące surową nowoczesność z ciepłem natury.

Piękno i komfort na lata
Na rynku dostępne są również innowacyjne okładziny kompozytowe. To idealne rozwiązanie dla osób, którą chcą cieszyć się pięknym wyglądem elewacji, a nie chcą poświęcać wiele czasu na jej pielęgnację.    Przykładem takiego rozwiązania – łączącego zalety drewna i PVC – jest system elewacyjny Twinson Wall Premium.
- To kompozyt, który łączy wyjątkową trwałość PVC z naturalnym wyglądem drewna. Montaż desek kompozytowych jest szybki i niezwykle prosty, a ich odporność na działanie deszczu, śniegu czy promieni UV jest o wiele większa niż najtwardszych nawet gatunków drewna. Zdaniem wielu naszych Klientów to doskonałe rozwiązanie – zarówno z estetycznego, jak
i praktycznego punktu widzenia – gdyż elewacja z kompozytu nie wymaga konserwacji,
a pozostaje piękna i funkcjonalna przez wiele lat. Oprócz ciekawej architektonicznie aranżacji, zaletą tego systemu są jego walory ekologiczne. Deski kompozytowe mogą być w pełni poddane recyklingowi, a do ich produkcji wykorzystuje się szybko rosnąca sosnę, dzięki czemu ograniczamy wycinkę lasów tropikalnych – mówi  Sławomir Komorowski, Manager ds. Inwestycji w Inoutic / Deceuninck.

W harmonijnej przestrzeni
Okna, w połączeniu z elewacją, są wizytówką naszych domów. By stanowiły ciekawy element dekoracyjny i współgrały z kolorem fasady, warto przemyśleć, w jaki sposób najlepiej podkreślą charakter budynku. Wybór odpowiedniej barwy i jej odcienia z oszałamiającej kolorystyki dostępnych na rynku profili okiennych nie jest łatwy.
Tym bardziej, że okna nie tylko podkreślają urodę elewacji naszego domu, ale również – szczególnie gdy nie zakrywamy ich firanami czy zasłonami – wpływają na klimat jego wnętrza.
By zadbać o kolorystyczną harmonię w obu tych przestrzeniach, warto skorzystać
z internetowych aplikacji, ułatwiających dobór kolorystyki okna do wybranego stylu budynku
i koloru elewacji.         
- Chcemy, by nasi Klienci byli w pełni zadowoleni z wyboru okien produkowanych na bazie  profili Inoutic. Dlatego opracowaliśmy aplikację Konfigurator okien, która jest dostępna na www.inoutic.pl. Ten łatwy w obsłudze program pozwala sprawdzić na ekranie wiele opcji kolorystycznych przed podjęciem ostatecznej decyzji. Wystarczy wgrać zdjęcie swojego domu, by zobaczyć, jak wybrany model okna będzie się prezentował w rzeczywistości. To proste i szybkie rozwiązanie, bardzo cenione przez naszych Klientów – ocenia  Krzysztof Kalita, Kierownik Centrum Obsługi Klientów w Inoutic / Deceuninck. 

Nadesłał:

Profundo

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl