Wygodnie znaczy zdrowo!
Czy strój wpływa na nasze zdrowie? Czy wiesz jak odróżnić zdrowe buty i ubrania od niezdrowych? W gruncie rzeczy to bardzo proste. Trzeba zaufać swojemu ciału i nosić ubranie, które jest wygodne. Tym bardziej, że wcale nie musi ono być niemodne.
Jak to możliwe? Wygodne, naturalne ubrania - ponieważ czujemy się w nich swobodnie i komfortowo – wpływają na poprawę naszego nastroju i dodają pewności siebie. Dzięki nim po prostu lepiej poczujesz się z samą sobą i otoczeniem. A Dobre samopoczucie ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie.
– Ubrania które nosimy mają wpływ na to jak się czujemy, czy jest nam wygodnie, czy nie krępują nam ruchów, czy materiał z którego są uszyte jest naturalny i przyjemny dla ciała. Oczywiście ubieranie się dotyczy zewnętrznej sfery naszego życia, dlatego nie można zapominać o ich estetyce, powinny być estetyczne – mówi Samia projektująca ubrania dla kobiet i dzieci, właścicielka Nobonu. – Myślę, że zasadą wygody, prostoty i estetyki warto kierować się w każdym obszarze naszego życia – dodaje projektantka.
Zasada ta sprawdza się doskonale w przypadku naszych nóg. Zdaniem Pawła Płoskonki, eksperta medycznego Veera przeciwżylakowa, każdy ruch fizyczny jest zdrowy dla naszych nóg. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach. Pierwsza z nich to umiar – bez względu na to, czy tańczymy, biegamy, czy po prostu spacerujemy.
Kolejna ważna kwestia, to oczywiście buty. Jakikolwiek wysiłek będziemy wykonywać w wygodnych butach (takich, jak np. szpilki), nie przyniesie to nam nic dobrego. Niewygodne obuwie może powodować powstawanie opuchnięć. Dobrym przykładem mogą być imprezy taneczne.
– Na polskich weselach często widzimy, jak panie po północy ściągają szpilki i wkładają specjalnie przygotowaną parę wygodniejszych butów bez obcasów. Najczęściej robią to bo po prostu ich nogi bardzo już cierpią. Z medycznego punktu widzenia najlepiej jest już na początku imprezy założyć buty, które są wygodne, czyli bez lub na niewielkim obcasie – mówi Płoskonka.
Co więcej, możemy na co dzień stosowań proste ćwiczenia profilaktyczne, które poprawią nam krążenie w nogach.
– Takim świetnym ćwiczeniem, które możemy wykonywać niemal wszędzie jest stawanie na palcach. Wykonując je uruchamiamy systemy wspomagający wędrówkę krwi do serca. Z tzw. pompy podeszwowej krew zostaje wypchnięta do góry, w kierunku pompy łydkowej, która z kolei przenosi krew do przepony. Dzięki ruchowi wzrasta ciśnienie i tym samym tkanki stają się bardziej natlenione - tłumaczy ekspert Veera.
Dla zdrowia nóg warto też stosować kompresjoterapię. Jeśli mamy już widoczne żylaki, warto sięgnąć po rajstopy kompresyjne, które subtelne kryją i leczą, ale też optycznie wyszczuplą i wydłużą nogi. Rajstopy takie można poznać po tym, że mają specjalnie zaznaczoną, dzianą piętę i określony stopień ucisku (wyrażone w mmHg). Można je kupić w aptekach i sklepach medycznych. Dodajmy, że dzięki nowoczesnym materiałom, rajstopy, pończochy i skarpetki uciskowe są dziś lekkie i eleganckie. Materiałem takim jest np. mikrofibra, która wykonana jest z mikrowłókien składających się z mieszanki super cienkich włókien poliestrowych i poliamidowych. Produkty kompresyjne wyglądają modnie, a przy tym są bardzo wytrzymałe, dzięki czemu zachowują na długi czas swoje medyczne właściwości.
5 RAD JAK DOBRAĆ RAJSTOPY DO KREACJI
1. Jeśli mamy krótkie, masywne nogi, aby optycznie je wydłużyć - zakładamy gładkie, matowe rajstopy, najlepiej w neutralnym kolorze, i co ważne bez wzorków. Natomiast jeśli natura obdarzyła nas szczupłymi nogami – wtedy nie nosimy ciemnych, matowych rajstop, gdyż one optycznie wyszczuplają i wydłużają nasze nogi. Jeśli już chcemy założyć czarne rajstopy, to z delikatnym połyskiem lub wzorami. Warto pamiętać, że im rajstopy są cieńsze, tym bardziej eleganckie. Za uniwersalną, elegancką grubość uznaje się 15-20 DEN.
2. Do jasnych delikatnych stylizacji, kiedy np. zakładamy zwiewną spódnicę dobieramy cienkie i jasnobeżowe rajstopy. Do strojów z grubszych tkanin dopasowujemy grubsze i ewentualnie ciemniejsze rajstopy.
3. Warto o tym pamiętać. Decydując się na buty w kolorze cielistym, tonacja kolorystyczna rajstop powinna być do nich zbliżona. Choć pamiętajmy, że cieliste rajstopy z połyskiem mogą optycznie powiększyć nogi.
4. Jeśli chcemy wyglądać bardziej smukło dobieramy rajstopy w podobnej tonacji kolorystycznej jak górna część garderoby. Można też założyć buty w tym samym kolorze. Przy geometrycznych wzorach stylizacja powinna być zminimalizowana i stonowana. Zaś stylizacji jasnej nie zestawiamy z ciemnymi rajstopami.
5. Kiedy nadal mamy wątpliwości co ubrać, zróbmy sobie „selfie” i sprawdźmy jak prezentuje się cała stylizacja na zdjęciu.
Nadesłał:
Radek Mikruta
|