Wymarzone wnętrze dzięki tkaninie
Modny wystrój wnętrza nie oznacza dziś rezygnacji z tkanin – on ich wprost wymaga. Wystarczy tylko przemyśleć kolorystykę, zdecydować się na odpowiedni wzór i zastanowić się nad fakturą materiału, by osiągnąć pożądany efekt.
Tkaniny, odpowiednio dobrane i zestawione z innymi elementami aranżacji oraz wyposażenia wnętrz, dają nieograniczone możliwości kreowania stylu i klimatu. Jak zatem dobrać je do poszczególnych stylów architektonicznych i stworzyć wymarzone wnętrze?
Minimalizm
W minimalistycznie urządzonym mieszkaniu głównym elementem wystroju są tkaniny we wszelkich odcieniach szarości. Połączone z wyrazistymi barwami jak: żółty, zgaszona zieleń czy niebieski stworzą kompozycję, która ociepli surowość stylu i zarazem zachowa jego charakterystyczne cechy. Tkaniny mogą być jednolite kolorystycznie, łączyć kontrastowe zestawienia barw lub rozmaitość wzorów, najlepiej wyrazistych i geometrycznych. Industrialny charakter wnętrza podkreśli też połyskliwa, metaliczna powierzchnia zasłon z ciekawą fakturą. Będzie ona stanowić elegancki dekor oraz skomponuje się z gładką strukturą mebli.
Styl rustykalny
Styl rustykalny jest ciepły, przytulny i swojski. Wnętrze urządzone w stylu rustykalnym nawiązuje do zamożnej wiejskiej chaty lub tradycyjnego dworku. Jednak takie pomieszczenia możemy zaaranżować w dowolnym mieszkaniu czy domu. Tkaniny w kratkę, z kwiatowym wzorem lub o koronkowym hafcie będą niezbędnym atrybutem wnętrz o takim charakterze.
Synonimem dla stylu rustykalnego jest przytulność, dlatego im więcej ozdobnych materiałów tym lepiej. Tkaninami można ozdobić poduszki, stworzyć z nich narzutę na łóżko lub obić nimi stary fotel. Nie zapomnijmy też o haftowanych serwetkach na stolik kawowy czy kredens.
Styl skandynawski
Wnętrze urządzone w stylu skandynawskim cechuje się jasnymi barwami. Króluje tutaj biel oraz pastele, które są przełamywane czernią lub stalowymi kolorami. Ograniczona paleta barw sprawia, że dekoracje możemy zróżnicować za pomocą faktury materiałów. Grube sploty pledów, ciekawa faktura zasłon, futrzane chodniczki sprawią, że nasze wnętrze zachowa klimat Skandynawii. Gdy jednak brakuje nam wyrazistego elementu, możemy do naszych pomieszczeń przemycić takie dekoracje jak wiklinowe kosze,poduszki w stylu marynistycznym czy stoliki w kolorze naturalnego drewna.
Styl loft
Kiedyś lofty były zarezerwowane dla awangardy, dzisiaj wkraczają na salony. Tego typu mieszkania przywołują klimat starej fabryki lub hali produkcyjnej, przykuwają uwagę i zarażają swoim urokiem.
- Lofty to przestrzeń - wysokie sufity i duże okna, które można ozdobić tkaninami w chłodnych barwach i połączyć je z tiulowymi firanami. Taka kompozycja sprawi, że nasze wnętrze zyska element elegancji oraz podkreśli jego atuty. Z drugiej strony możemy również zainspirować się nowojorskim stylem i postawić na wzorzyste tkaniny, a także dodatki w stylu boho. Zawieszony na karniszu łapacz snów czy ażurowe lampiony stworzą nietuzinkową dekorację oddającą ducha loftu. – podpowiada Magdalena Tomaszewska, ekspert firmy Haft S.A.
Tkaniny dają możliwość podkreślenia lub przemiany stylu naszego mieszkania. Dołączając do tego nasze pomysły stworzymy wnętrze, o którym zawsze marzyliśmy.
Nadesłał:
gastrosfera
|