Wymiana okien
Z reguły, kiedy nadchodzi zima, zaczynamy się zastanawiać, z jakiej przyczyny następny raz w mieszkaniu jest tak zimno, mimo iż grzejniki odkręcone są na najwyższe ustawienia. Wtenczas dopiero uderzamy się w pierś i wspominamy o w dalszym ciągu niewymienionych oknach.
Wymianę okien najodpowiedniej realizować w okresie wiosny i lata, nie ma wówczas ryzyka ujemnych temperatur, które negatywnie wpływają na wiązania pianki montażowej i skuteczność montażu okien. Do wyboru mamy dużo rodzajów okien, pod tym względem rynek zdążył się już mocno nasycić. Najczęściej jednakże wybieranymi oknami są tzw. plastikowe, okna pvc, przez wzgląd na niższy koszt w porównaniu do okien drewnianych. W tej kategorii mamy w dalszym ciągu znaczny wybór pod względem kształtu, kolorystki, techniki, funkcjonalności. Skoncentrujmy się jednakże na najbardziej znaczącym podziale, na: dźwiękoszczelne, energooszczędne i antywłamaniowe. Jeśli zależy nam na jak najmniejszej stracie ciepła wówczas najlepiej zainwestować w okna o jak najniższym współczynniku ciepła Uw. Dodatkowe przestrzenie okna i następne szyby wpływają także na mniejszą przepuszczalność akustyczną – co dla mieszkańców dużych metropolii będzie miało kluczowe znaczenie – w tym miejscu należy zwrócić uwagę na okna o najwyższym współczynniku Rw. Do tego w celu zwiększenia własnego bezpieczeństwa, należałoby także przyjrzeć się oknom o podwyższonej wytrzymałości na włamania.
Przy wymianie okien możemy z pewnością powziąć decyzję o powiększeniu otworu okiennego, dla stworzenia efektu większej przestrzeni oraz mocniejszego doświetlenia mieszkania światłem słonecznym. Zazwyczaj jednakże dobiera się okna o tej samej wielkości, wysoce upraszcza to montaż, a dodatkowo redukuje koszty i czas.
Przy montażu należy zostawić sobie powierzchnię, która między zewnętrzną częścią ramy a ścianą powinna równać się nie mniej niż 3 centymetry – zezwoli to na dokładne uszczelnienie połączenia.
O ile uprzednio starannie zdjęte zostały wymiary otworu na okiennego, to montaż powinien przebiec bez niespodzianek.
Nim usuniemy poprzednie ościeżnice i okna należy poprawnie zabezpieczyć miejsce wokoło, aby uniknąć zniszczeń i zabrudzeń. Zawsze należy najpierw wyjąć ruchome części, tj. same okna, a dopiero po tym wziąć się za usuwanie ramy. Ta sama reguła istnieje przy montażu.
Do montażu wkładamy ościeżnicę do otworu okiennego, tworzymy dystanse przy wsparciu drewnianych lub plastikowych podkładek, a następnie gruntownie sprawdzamy usytuowanie ramy w poziomie i pionie za pomocą poziomicy. Trzeba oczywiście zwrócić także uwagę na równe odległości z każdej strony, między ścianą a krawędziami ościeżnicy. Jeśli wszystko zdaje się być w porządku, wtedy mocujemy ramę do ściany za pomocą kotew lub śrub, w zależności od modelu ramy. Po tym wszystkim usuwamy kliny, opiankowujemy wolną powierzchnię (pamiętając o tym, iż pianka montażowa się rozpręża, w związku z czym należy wykonywać to rozważnie, aby rama nie zmieniła swojego kształtu) i nakładamy okna. Po przyschnięciu pianki odcinamy jej nadwyżkę i nakładamy warstwę tynku.
Cały schemat wymiany okien wygląda na dość łatwy, należy jednakże pamiętać, że w trakcie mogą wyniknąć przeróżne nie przewidziane sytuacje, które nieraz niestety przerastają osobę, niezajmującą się wymianą okien na co dzień. Powinno się dlatego zaprosić wyspecjalizowaną załogę, bowiem jak to mówi jedna z firm, która wyrabia okna PCV w Opolu: „o efektywności okien niejednokrotnie decyduje ekipa, która te okna wstawia”.
Nadesłał:
koszykart
|