Wymiar pośredni odpowiadający potrzebom rynku: rury i złączki o średnicy znamionowej DN 64
Przy projektowaniu instalacji wody użytkowej zawsze istotną rolę odgrywa odpowiednie dopasowanie wymiarów do zapotrzebowania na wodę. Dlatego firma Viega oferuje w swoich systemach wymiar pośredni - średnicę znamionową DN 64.
Czynnikiem utrudniającym optymalne wymiarowanie przewodów rozdzielczych w dużych instalacjach wody użytkowej często bywa duży przeskok w standardowym szeregu średnic znamionowych - z 54 na 76 mm. Podczas gdy pomiędzy kolejnymi w szeregu średnicami znamionowymi (począwszy od 12 mm) różnica wynosi ok. 20 - 30%, tutaj jest to ponad 40%! W przypadku wielu instalacji przeskok ten okazuje się zdecydowanie za duży.
Firma Viega niweluje ten przeskok w średnicach znamionowych rur metalowych, wprowadzając w swoich systemach wymiar pośredni - średnicę DN 64 mm. Dotyczy to systemów Profipress (połączenia zaprasowywane z miedzi) i Sanpress Inox (rury i złączki ze stali odpornej na korozję). Ten dodatkowy wymiar wpasowuje się idealnie pomiędzy standardowe „duże” średnice znamionowe 54 i 76 i jest znacznie bardziej ekonomiczny niż stosowana zazwyczaj w takich sytuacjach średnica DN 76.
Duże oszczędności można osiągnąć już na samym materiale, gdyż koszty zakupu rur, złączek i izolacji są niższe niż w przypadku standardowych średnic. Warto również wspomnieć o praktycznych zaletach, dostrzegalnych np. przy montażu nowych pionów podczas prac renowacyjnych, kiedy jak wiemy liczy się każdy milimetr.
W przypadku instalacji wody użytkowej jeszcze ważniejsze są jednak kwestie higieny, na które istotny wpływ ma rozmiar pośredni oferowany w systemach Viega. Przy wykonaniu przewodu rozdzielczego z rur o średnicy 76 mm zamiast 54 mm objętość wody wzrasta dwukrotnie! Jeśli zamiast tego zastosujemy wymiar 64 mm wzrost ten wynosi zaledwie 38%, bez żadnego uszczerbku dla komfortu korzystania z instalacji. Zmniejszenie ilości wody użytkowej pozostającej w obiegu wpływa bezpośrednio na jej jakość. Przy wymiarowaniu instalacji odpowiednio do zapotrzebowania i regularnym korzystaniu z niej, następuje całkowita wymiana wody, co eliminuje zjawisko jej stagnacji. Zapobiega to rozwojowi bakterii.
Kolejną zaletą stosowania wymiaru pośredniego są oszczędności energii w instalacjach ciepłej wody użytkowej. Użycie rur o średnicy znamionowej 64 wyraźnie zmniejsza koszty, gdyż ogrzewana jest tylko woda będąca w obiegu, w ilości odpowiadającej zużyciu.
Systemy zaprasowywane Viega z profilem SC-Contur
Systemy zaprasowywane to obecnie najnowocześniejsza technologia łączenia rur. W 1995 r. firma Viega wprowadziła na rynek system Profipress i jako pierwsza zaczęła stosować na dużą skalę technikę zaprasowywania w instalacjach z miedzi. Wszystkie złączki zaprasowywane Viega wyposażone są w profil SC-Contur (ang. safety connection), dzięki czemu w stanie niezaprasowanym zawsze pozostają nieszczelne. Podczas napełniania instalacji można natychmiast zauważyć przypadkowo niezaprasowane połączenia. Po prawidłowym zaprasowaniu mamy natomiast gwarancję trwałej szczelności. Systemy Viega można stosować we wszystkich instalacjach rurowych w całym obiekcie (instalacje grzewcze, sanitarne, gazowe, solarne; a w obiektach przemysłowych również instalacje sprężonego powietrza i innych mediów) o średnicy od 12 do 54 mm, a w wersji „XL“ nawet do 108 mm.