Wypowiedzenie umowy o pracę
Do wypowiedzenia umowy o pracę może dość na skutek czynników niezależnych od samego pracownika, takich jak słaba kondycja finansowa firmy, kryzys na rynku, konieczność zmniejszenia liczby zatrudnionych osób itp. Powody mogą także być zależne od samego zatrudnionego, co przedstawia poniższy artykuł.
Pracodawca ma prawo wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi z jego winy, gdy:
-pracownik dopuści się ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych;
-pracownik w trakcie trwania umowy o parce popełni przestępstwo, które uniemożliwi dalsze zatrudnienie go na określonym stanowisku;
-pracownik straci uprawnienia konieczne do wykonywania danej pracy na zajmowanym przez niego stanowisku.
Przestępstwo jakiego dopuścił się pracownika
W przypadku, gdy pracownik popełnił przestępstwo, które uniemożliwia dalszą prace na zajmowanym przez niego stanowisku, może być zwolniony przez pracodawcę bez zachowania okresu wypowiedzeniowego. Taką przykładową sytuacją może być kradzież oprogramowania.
Tymczasowo aresztowany pracownik
Bardzo ważne aby odróżniać dwa rozdaje przestępstw, przestępstwo jakiego dopuścił się w pracy a przestępstwem, które skutkuje tymczasowym aresztowaniem, gdy nie było ono powiązane z wykonywaną przez pracownika pracą. W sytuacji, gdy pracownik zostanie tymczasowo aresztowany to jego umowa zostanie zerwana w trzecim miesiącu jego nieobecności z powodu tym czasowego aresztowania. Jednak pracownik ma prawo żądania powrotu do pracy, jeśli po zakończeniu się postępowania zostanie on uniewinniony, pracownik zgłosił powrót do pracy w ciągu 7 dni od uprawomocnienia się orzeczenia.
Uprawnienia niezbędne do wykonywania pracy
Kolejnym przypadkiem kiedy pracodawca ma prawo wypowiedzieć umowę pracownikowi bez okresu wypowiedzenia to sytuacja, w której pracownik utarci uprawnienia, które są mu niezbędne do wykonywania pracy. Przykładową sytuacją może być tak w której przedstawiciel handlowy danej firmy traci uprawnienia do kierowania pojazdem, taki przypadek skutkuje zwolnieniem pracownika z jego winy bez okresy wypowiedzenia.
Gdy pracownik naruszy podstawowe obowiązki pracownicze
Takie sytuacje wymienione są w przepisach Kodeksu pracy, każde naruszenie może spowodować rozwiązania umowy o pracę z tym pracownikiem..
Podsumowanie
Do wypowiedzenia umowy o pracę może dość na skutek czynników niezależnych od samego pracownika, takich jak słaba kondycja finansowa firmy, kryzys na rynku, konieczność zmniejszenia liczby zatrudnionych osób itp. Jak widać powody mogą także być zależne od samego zatrudnionego.
Nadesłał:
Quetzal
|