Wyraziste detale - beton architektoniczny w nowej odsłonie


Wyraziste detale - beton architektoniczny w nowej odsłonie
2014-05-27
Beton – przez lata niedoceniany – zdążył doczekać się wielu negatywnych skojarzeń. Jednak współczesna technologia produkcji sprawia, że dzięki różnym formom i fakturom, a także technikom barwienia materiał ten wraca do łask i cieszy się wśród inwestorów coraz większą popularnością.

Cenią go przede wszystkim architekci - za jego surowy charakter i nieograniczone wręcz możliwości funkcjonalne czy dekoracyjne. Surowa faktura powierzchni betonowych stanowi ciekawe tło dla innych naturalnych materiałów, takich jak drewno czy kamień, a wykonane z betonu detale architektoniczne doskonale komponują się także ogrodową roślinnością. Nic więc dziwnego, że w projektach i realizacjach architektury i ogrodów inspirowanych najnowszymi trendami pojawiają się elementy wykonane z betonu architektonicznego.

Designerski charakter

- Duże moduły ze szlachetnego betonu wykorzystywane w aranżacji ogrodu idealnie wpisują się w estetyczne i funkcjonalne założenia nowoczesnej, minimalistycznej zabudowy. Płyty, wielkoformatowe kostki czy kule stanowią idealne towarzystwo dla zieleni otaczającej surowe w wyrazie budynki - mówi Joanna Skrzypek, Kierownik działu projektowego w firmie Libet.

Jednym z hitów minionego sezonu stał się sześcian. Ustawione obok siebie elementy tworzą regularną, rytmiczną formę, efektownie dzieląc przestrzeń na strefy. Można je również z powodzeniem łączyć z nawierzchniami wykonanymi z płyt Maxima (wyjątkowo udany związek), Monza, Trawertyn lub kostkami Quadro czy Via Trio.

Biały beton architektoniczny dzięki gładkiej i jednolitej strukturze nie wymaga dodatkowych zabiegów wykończeniowych ani malowania. Nowoczesne technologie pozwalają kształtować z betonu bardzo efektowne detale, choćby kule, które doskonale wkomponowują się w otoczenie modernistycznej architektury. Znakomicie odświeżają także realizacje o charakterze historycznym. Przyciągając wzrok, w obu przypadkach stają się ważnym, często centralnym elementem ogrodowej kompozycji.

Wielofunkcyjne rozwiązania

Wielkoformatowe elementy z betonu architektonicznego mogą być wykorzystane jako ławki, siedziska, płyty tarasowe, chodnikowe oraz jako elementy dekoracyjne. Doskonale sprawdzą się nie tylko jako ozdoba w przestrzeniach publicznych, ale także w prywatnych ogrodach. Ich ostateczna funkcja zależy jednak przede wszystkim od inwencji projektanta i inwestora.

Kule, kostki i płyty to najpopularniejsze kształty jakie przybierają standardowe elementy wielkoformatowe z kolekcji Libet Stampo. Jednak wachlarz możliwości tej grupy produktów jest praktycznie nieograniczony. Istnieje bowiem sposobność zamówienia form odlewniczych wykonywane według projektu opracowanego wspólnie z inwestorem. Elementy formowane są z płynnego betonu i wytwarzane w limitowanych seriach. Do zamawiającego należy również wybór sposobu wykończenia krawędzi (faza, zaokrąglenie, ostry kant). W zależności od zapotrzebowania produkty mogą być zbrojone lub nie.

Nadesłał:

PRoteina PR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl