Wzost cen wynajmu mieszkań w Warszawie w 2012 roku
Mimo - wydawałoby się - sprzyjającej koniunktury związanej ze zwalnianiem mieszkań przez studentów ceny wynajmu w Stolicy (choć nie tylko) dynamicznie rosną. W porównaniu z tym samym okresem w poprzednim roku - w stolicy musimy zapłacić juz o około 4 % więcej.
I nie ma znaczenia czy korzystamy z usług biura nieruchomości, czy też szukamy mieszkania na własną ręke.
Wzrost cen wynajmu mieszkań jest w dużej mierze zasługa wzrostu popytu. A za ten odpowiadają w duzej mierze coraz wyższe koszty obsługi kredytów hipotecznych. Biura nieruchomości zareagowały obniżeniem cen sprzedaży lokali (zmniejszając najczęściej własna marżę), ale ta obniżka najczęściej nie dotyczy prowizji przy wynajmie, która jest o wiele niższa.
W tamtym roku za wynajem w Warszawie mieszkania jednopokojowego trzeba było zapłacić około 1 400 złotych, w tym roku musimy zapłacić około 100 złotych więcej. Jednak nawet po podwyżkach koszt wynajmu mieszkania jest o wiele niższy niż rata kredytu.
Głównym czynnikiem wpływającym na ceny mieszkań pozostaje nie standard lecz lokalizacja. Dane z biur nieruchomości w róznych miastach poakzują, że koszt wynajmu jest najczęściej od 500 (Łódź) do 200 złotych (Warszawa) niższy niż koszt jednej raty kredytu.
Nadzieja na zahamowanie wzrostu cen wynajmu mieszkań jest ... wysoka cena kredytu hipotecznego. Możliwe, że dzięki wzostowi kosztów deweloperzy będa mieć problemy ze znalezieniem nabywców i przeznaczą częśc mieszkań na wynajem. Zwłaszcza, że po zmianie prawa ne będą mieć problemu z eksmisją lokatorów, którzy będą ociągac się z płaceniem czynszu.
Obecnie (w lokalnym biurze nieruchomości w Warszawie) za wynajęcie 1 m2 mieszkania na Ursynowie, gdzie pzreważa nowe budownictwo zapłacimy od 25 do 64 złotych. Liczba ofert najmu jest czterokrotnie niższa niż ilość ofert spzredaży. Co ciekawe podobny trend można zauważyć w przypadku domów, choć w tym wypadku Polacy częściej niż na zakup decydują się raczej na zakup działki i samodzielnie budowanie. Warto tez pamiętać o tym, że wynajem domów nigdy nie był w Polsce popularny. Mimo, że możemy znależc takie oferty na stronach biur nieruchomości, to cieszą się one niewielkim zainteresowaniem, stąd raczej trudno spodziewać się takiego wzrostu cen jak w przypadku wynajmu mieszkań.
Nadesłał:
agnnow
|