XVII FINAŁ WOŚP – wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci
Na temat onkologii dziecięcej mówi się bardzo dużo. Dzieci ze schorzeniami onkologicznymi w Polsce mają bardzo dobrą i fachową opiekę medyczną.
Największą bolączką jest finansowanie leczenia, czyli zaopatrywanie chorych dzieci w bardzo drogie lekarstwa, jednak na co dzień tak rodzice, jak i chore dzieci, radzą z tym sobie otrzymując wsparcie bardzo oddanego ich sprawom personelu medycznego.
Problemem polskiej onkologii jest późne diagnozowanie dzieci, co w sposób zdecydowany zmniejsza ich szanse na wyzdrowienie. Zwrócono nam uwagę, że wczesna diagnostyka jest elementem niezwykle istotnym, który w wielu przypadkach decyduje o życiu! Aby problem ten znacząco zmniejszyć, w całym kraju powinny zostać utworzone ośrodki wyposażone w ultranowoczesny sprzęt do wczesnej diagnostyki, a dostęp do tych ośrodków powinien być dla każdego dziecka bezproblemowy.
Rozpoczęliśmy już konsultacje z grupą lekarzyekspertów, z którymi wstępnie ustalamy, jaki sprzęt będziemy chcieli kupić i do których dokładnie ośrodków w Polsce powinien on trafić. Ale to nie jedyny cel styczniowej zbiórki. Chcemy, aby kolejny, XVII Finał stał się ogromną kampanią społeczną, która uświadomi rodzicom możliwości i konieczność wczesnej diagnostyki dzieci z chorobami onkologicznymi.
Chcielibyśmy także, po raz drugi w naszej historii, o ile oczywiście pozwolą na to zebrane w czasie Finału środki finansowe, wspomóc wszystkie hospicja dziecięce w Polsce.
Już raz przeznaczyliśmy na ten cel pieniądze, za które kupiliśmy bardzo potrzebne samochody i sprzęt, który bezpośrednio wspomagał opiekę nad chorym dzieckiem. Podobne potrzeby widzimy również dzisiaj.
W Polsce funkcjonuje wiele fundacji i innych organizacji pozarządowych, które w sposób znaczący przyczyniają się do poprawy losu chorych onkologicznie dzieci. Jednak nikt jeszcze nie podjął sie realizacji programu, który ma na celu stworzenie ogólnopolskiej sieci ośrodków profilaktycznych dla tych dzieci.
Każdego roku w naszym kraju rozpoznaje się około 1200 - 1300 nowotworów u osób do 18 roku życia. Wśród miliona osób w wieku rozwojowym notuje się rocznie 110-130 nowych zachorowań. Nowotwory w wieku dziecięcym i młodzieńczym, pomimo stosunkowo rzadkiego występowania i systematycznej poprawy wyników terapii (obecnie 70-80% wyleczeń), powodują łącznie nadal śmierć większej liczby dzieci, niż każda inna choroba.
Wśród przyczyn zgonów u dzieci powyżej pierwszego roku życia nowotwory zajmują drugie miejsce po zatruciach, wypadkach i urazach. Z tego powodu stanowią istotny problem w medycynie wieku rozwojowego.
Postępowanie w chorobie nowotworowej obejmuje kilka etapów, natomiast kluczowe znaczenie dla ostatecznego efektu leczenia ma wczesne rozpoznanie schorzenia.
Stanowi to zadanie dla:
- wszystkich lekarzy, a zwłaszcza pediatrów w terenie, lekarzy rodzinnych poprzez zbieranie szczegółowego wywiadu, dokładne badanie i obserwację pacjentów oraz uświadamianie społeczeństwa o wczesnych objawach choroby nowotworowej
- pracowników laboratorium diagnostycznego
- pacjentów/rodziców/opiekunów
Udział lekarza rodzinnego i pediatry we wczesnym rozpoznawaniu nowotworów jest nieoceniony. Ciągle jeszcze istniejące opóźnienia w rozpoznawaniu, szczególnie guzów litych u dzieci, stanowią o zbyt częstym diagnozowaniu tych chorób w zaawansowanych stadiach, co stanowi ważną przyczynę niepowodzeń leczenia.
Aby zapewnić lekarzom rodzinnym i pediatrom odpowiednie zaplecze diagnostyczne dla wczesnego wykrywania chorób nowotworowych u dzieci, a także by poprawić efekty leczenia zdiagnozowanych przypadków onkologicznych, Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w efekcie XVII Finału zamierza:
- udzielić wsparcia ośrodkom podstawowej opieki zdrowotnej w celu wcześniejszego wykrywania nowotworów poprzez zakup odpowiednich ultrasonografów w celu wykonywania regularnych, okresowych badań przesiewowych u dzieci do 10 roku życia - szacunkowo około 3 aparatów na każde województwo.
- udzielić wsparcia osiemnastu ośrodkom onkologii i hematologii dziecięcej w celu uzupełnienia najbardziej potrzebnej aparatury diagnostycznej i leczniczej - wg najpilniejszych potrzeb dla danego ośrodka.
XVII Finał będzie także okazją do zwrócenia uwagi opinii publicznej na fakt istnienia zagrożeń wynikających z opóźnień w postępowaniu diagnostycznym w przypadku chorób onkologicznych. Zdecydowana poprawa aktywności lekarzy i świadomości rodziców w tym zakresie, wraz z pokaźnym rozbudowaniem zaplecza diagnostycznego, powinna przynieść znaczącą poprawę wczesnego wykrywania chorób nowotworowych u dzieci, co w sposób niepodważalny wpłynie na zmniejszenie ryzyka niepowodzenia w leczeniu.
Nadesłał:
ap
|