Zadbaj o drewno w ogrodzie po zimie
Po wyjątkowo długiej, mroźnej i wilgotnej zimie nadszedł czas, żeby odnowić drewniane elementy w naszych ogrodach i balkonach. Dla drewna największym zagrożeniem jest woda, promieniowanie UV i biologiczne szkodniki jak grzyby czy glony.
w naszych ogrodach i tarasach, od ogrodzeń, podestów, elementów konstrukcyjnych po meble ogrodowe. Drewno jako surowiec naturalny jest bardzo podatne na działanie środowiska naturalnego. Ekstremalne warunki atmosferyczne panujące zimą – wilgoć, mróz i śnieg wyrządzają duże szkody. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie i impregnacja elementów drewnianych, żeby służyło nam jeszcze przez wiele lat.
Impregnat, emalia czy lakierobejca – co wybrać?
Zanim przystąpimy do działania musimy dobrać odpowiedni preparat – mając na uwadze nasze preferencje wizualne oraz rodzaj drewna i jego zastosowanie. Możemy wybierać spośród różnych artykułów – impregnatów, emalii lub lakierobejc. Impregnaty po nałożeniu wnikają głęboko w strukturę drewna, zabezpieczając je
i nadając pożądany kolor, nie tworząc jednocześnie powłoki lakierowej. Tego typu produkty sprawdzają się lepiej na elementach wykonanych z miękkich gatunków drewna jak sosna czy świerk. Dodatkowo impregnat przeciwogniowy FIREBLOCK z serii DREWNOKOLOR, firmy LAKMA, chroni zabezpieczone powierzchnie przed działaniem ognia oraz zwalcza owady i larwy, które już zagnieździły się w drewnie. Lakierobejca jest nieco bardziej widoczna, zachowuje jednak, a nawet podkreśla naturalny rysunek drewna. Zakrywa drobne zniszczenia i chroni drewno, nie pozbawiając go jednak pierwotnego piękna. Lakierobejce nadają się doskonale do ochrony twardszych odmian drewna, jak np. powierzchni dębowych. Emalie są natomiast dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą nadać drewnianym przedmiotom konkretny kolor. Pokrywają one powierzchnie jak farba, jednocześnie impregnując je i zabezpieczając. Zastosowanie emalii może również pomóc w zakryciu drobnych zadrapań lub zniszczeń.
Wybierając odpowiedni produkt warto również zwrócić uwagę na jego skład i zastosowane technologie. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii NANO CODE oraz wodoodpornych wosków impregnat ochronno-dekoracyjny z linii DREWNOKOLOR doskonale zabezpiecza przed wilgocią, tak niebezpieczną dla drewna. Nanocząsteczki wnikają głęboko w strukturę drewna tworząc szczelną warstwę, która blokuje przenikanie wody i wilgoci do wnętrza.
Od czego zacząć?
Zanim wybierzemy się do sklepu po produkty impregnujące powinniśmy pamiętać, aby dokładnie zmierzyć powierzchnię drewna, które chcemy zabezpieczyć. Na tej podstawie będziemy w stanie obliczyć ilość środka impregnującego, którą będziemy musieli kupić. Zanim nałożymy impregnat musimy sprawdzić czy drewno jest suche. Ważne jest również zapoznanie się z prognozami pogody na najbliższy czas – zabezpieczana powierzchnia nie może być narażona na wilgoć zarówno przed, jak i w krótkim czasie po impregnowaniu. Kolejnym krokiem powinno być dokładne przygotowanie powierzchni. Bezpośrednio przed nałożeniem preparatu impregnującego powinniśmy oczyścić powierzchnię z wszelkich glonów, zabrudzeń, złuszczeń lakieru i farb czy tłustych plam. Najlepiej użyć papieru ściernego lub szczotki oraz wody
z niewielką ilością detergentu. Dzięki temu struktura drewna będzie bardziej jednolita i lepiej przyjmie warstwę ochronną.
Na wcześniej przygotowanej powierzchni rozprowadzamy impregnat, w zależności od potrzeb lub konieczności możemy to zrobić dwukrotnie. Najlepiej nadaje się do tego zwykły pędzel malarski. Warto mieć pod ręką drugi, suchy pędzel, którym po kilku minutach zbierzemy nadmiar produktu. Dzięki temu nie powstaną nieestetyczne zacieki, które mogłyby szpecić wygląd drewna. Używając wysokiej jakości nowoczesnych produktów i starannie zabezpieczając drewniane powierzchnie wystawione na działanie czynników atmosferycznych, mamy pewność, że będą nam służyły przez długie lata.
Nadesłał:
DagmaraDzikiewicz
|