Zadbaj o swoją podłogę – Przedświąteczne wskazówki pielęgnacji drewna
Przedświąteczne porządki, w tym mycie podłóg są nieodłącznym elementem przygotowań do Bożego Narodzenia i sylwestrowych imprez. Producent połóg drewnianych Baltic Wood z Jasła podpowiada jak szybko i łatwo sprawić, by drewniane deski doskonale podkreśliły świąteczny klimat zachowując trwałość.
Deski podłogowe są ozdobą, ale także inwestycją na wiele lat. Ich zaletą jest wysoka trwałość, szczególnie, gdy dobrze i regularnie je pielęgnujemy. Jak więc dbać o podłogę z drewna i sprawić, zadbany lśniący parkiet idealnie podkreślał świąteczny wystrój?
Podłogi zostaw na koniec
W okresie przedświątecznego sprzątania mycie podłóg powinno być ostatnim etapem - gdy już pozbyliśmy się największych zabrudzeń. W myśl zasady „od góry do dołu" do podłóg przechodzimy na samym końcu, po uporządkowaniu i oczyszczeniu z kurzu najwyższych poziomów, np. lamp, szafek, mebli.
Pozbądź się piasku i kurzu
Niezależnie od tego czy posiadasz podłogę lakierowaną czy olejowaną pielęgnację rozpocznij od odkurzania za pomocą miękkiej szczotki lub delikatnej zmiotki. Nanoszony piasek i twarde drobiny rysują powierzchnię połogi i są jej największym wrogiem. Dlatego najlepiej na bieżąco usuwać je z powierzchni desek. – Zaletą podłóg lakierowanych jest ich wysoka trwałość, szczególnie, gdy dobrze i regularnie je pielęgnujemy. Deski podłogowe Baltic Wood, pokrywane są aż 7 warstwami lakieru, dzięki czemu stają się trwałe i nabierają pięknego, jednolitego połysku. Na deski nakładane są dodatkowe powłoki, dzięki którym wszystkie elementy wyglądają identycznie – mówi Piotr Wójcikiewicz, Product Manager Baltic Wood. – Aby uniknąć drobnych zarysowań warto zabezpieczyć meble filcowymi podkładkami. Pamiętajmy, by odkurzać także te elementy, bo piasek i kurz łatwo przyklejają się do filcu.
Namiar wody niszczy deski
Woda ma zdecydowanie zły wpływ na drewniany parkiet, dlatego też stosujmy ją w małej ilości i tylko w przypadkach zabrudzeń niemożliwych do odkurzenia. Do czyszczenia desek najlepiej użyć płaskiego mopa z mikrofibry, który należy często płukać i bardzo dobrze odsączać. Na rynku dostępne są tzw. „uniwersalne” środki do mycia, jednak mogą one niewłaściwie pielęgnować impregnowaną powierzchnię, a nawet pogarszać właściwości powłoki.
Lakier czy olej - odpowiednio dobierz środki
Preparat pielęgnacyjny warto dobrać do rodzaju zabezpieczenia podłogi. W przypadku podłóg lakierowanych rozwiązaniem będą specjalistyczne preparaty, które pozostawiają na lakierze warstwę ochronną, odświeżając go i zapobiegając matowieniu.
Coraz więcej mieszkań i domów ozdabiają podłogi olejowane, wybierane zew względu na walory estetyczne - uwypuklają piękno naturalnego surowca a także użytkowe. Podłogi powlekane olejami charakteryzują się zdolnością swobodnego „oddychania” – drewniana podłoga łatwo odparowuje nadmiar wilgoci, a jego powierzchnia nie jest śliska. Drewno pokryte olejem jest antystatyczne i przyjazne dla alergików, ponieważ nie przyciąga kurzu. – Pokrycie drewna kolejnymi warstwami oleju sprawia, że podłoga jest odporna na zniszczenia, a niewielkie rysy można usunąć samodzielnie Dlatego do pielęgnacji rekomendujemy środek właściwy dla danego rodzaju oleju, np. koncentrat do czyszczenia podłóg olejowanych czy preparaty do odświeżania – olej biały czy olej transparenty – Piotr Wójcikiewicz, Product Manager Baltic Wood. Odpowiednio dobrany środek, pozwoli przedłużyć żywotność powłoki, uzupełnić drobne rysy i uszkodzenia, które mogą powstać na powierzchni w czasie użytkowania.
Nadesłał:
pobo
|