Zakładanie spółek w sposób zdalny
Zdalna rejestracja spółek to bardzo wygodny sposób na założenie własnej działalności gospodarczej. W Kodeksie Spółek Handlowych, który reguluje funkcjonowanie oraz zakładanie spółek zawarte są przepisy dotyczące ich rejestracji.
Rejestracja spółek możliwa jest w sposób tradycyjny w urzędzie lub w sposób zdalny przez Internet. Na tę chwilę spółkami, które mogą być zakładane w sposób zdalny są spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka jawna oraz spółka komandytowa.
Rejestracja spółek przez Internet odbywa się na specjalnej platformie teleinformatycznej udostępnionej przedsiębiorcom przez Ministerstwo Sprawiedliwości w 2012 roku. Na samym początku istnienia platformy możliwa była na niej rejestracja tylko spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.
Zakładanie spółki w trybie zdalnym odbywa się bez udziału notariusza, co znacznie zmniejsza koszty związane z rejestracją działalności. Wszystkie dokumenty, które potrzebne są do założenia spółki dostępne są na platformie w formie formularzy, które należy uzupełnić. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością kapitał zakładowy, którego minimalna wysokość wynosi 5.000 złotych może zostać pokryty przez jej wspólników jedynie wkładami pieniężnymi.
Pierwszym krokiem do założenia spółki zdalnie jest obowiązkowa rejestracja w systemie S24. Konto na tej platformie musi posiadać każda osoba, która będzie podpisywać wniosek o rejestrację spółki. Dopiero po założeniu kont można przystąpić do rejestracji spółki. Warto wcześniej przygotować sobie niezbędne dane zakładanego przedsiębiorstwa, które będą znajdowały się w umowie spółki. Są to m.in. nazwa spółki, siedziba spółki, adres do korespondencji, lista wspólników oraz lista członków zarządu, a także przedmiot działalności spółki. Należy pamiętać także o wyborze odpowiedniego sądu rejonowego.
Rejestracja spółki przez Internet odbywa się w maksymalnie 24 godziny od chwili złożenia wniosku do wybranego wcześniej sądu rejonowego.
Jeszcze do niedawna, aby założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością wystarczyło posiadanie zwykłego podpisu elektronicznego. Po zmianie przepisów do rejestracji spółki w tym trybie konieczne jest posiadanie bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub profilu ePUAP.
Przed założeniem własnej działalności gospodarczej warto zastanowić się nad sposobem jej rejestracji. Przedsiębiorcy powinni rozważyć wszystkie plusy i minusy zarówno rejestrowania spółki przez Internet, jak i tradycyjnie. Jeśli jednak nie potrzebujesz nanosić wielu zmian w umowie, a w przypadku rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością możesz pokryć kapitał zakładowy środkami pieniężnymi, lepszym rozwiązaniem jest właśnie zdalna rejestracja spółki.
Niejeden przedsiębiorca decyduje się na zakładanie spółek w sposób zdalny, gdyż jest to znacznie tańszy i prostszy sposób na założenie własnej firmy. Osoby, które są zainteresowane założeniem spółki przez Internet mogą również skorzystać z pomocy oferowanej przez firmy, które zakładaniem spółek przez internet zajmują się na co dzień.
Nadesłał:
Konsultant_Finansowy
|