Zakończył się V Europejski Kongres Gospodarczy


2013-05-15
O perspektywach gospodarczych w okresie spowolnienia ekonomicznego, kwestiach rodzących się na styku polityki i gospodarki oraz możliwościach inwestycyjnych w branżach takich jak motoryzacja, budownictwo czy ciepłownictwo dyskutowali uczestnicy ostatniego, trzeciego dnia EEC.

Organizowane już po raz piąty w Katowicach spotkanie elit biznesowych, politycznych i naukowych dobiegło końca.

Trzeci dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2013 rozpoczęto m.in. debatą menadżerską, w trakcie której paneliści mówili m.in. o ryzyku inwestycyjnym, hamulcach rozwoju ekonomicznego i receptach na stymulowanie popytu w obliczu kryzysu gospodarczego. Dyskusję poprowadził Robert Gwiazdowski, Prezydent Centrum im. Adama Smitha.

W ramach cyklu debat poświęconych tematyce inwestycyjnej rozmawiano m.in. o wizerunku Europy Centralnej w oczach inwestorów zewnętrznych, atrakcyjności inwestycyjnej Polski i rozwoju w naszym kraju sektora nowoczesnych usług dla biznesu.

Jako przemysł jesteśmy probierzem tego, gdzie w nauce tkwi rzeczywista wartość. Tam, gdzie jej nie ma... Wnioski zostawiam Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaznaczał w panelu koncentrującym się na zagadnieniach innowacyjnej gospodarki Paweł Poncyljusz, Członek Zarządu Avio Polska.

W moderowanych przez Kamila Durczoka, Redaktora Naczelnego Faktów TVN oraz Romana Młodkowskiego, Redaktora Naczelnego TVN CNBC, następujących po sobie debatach politycznych Polska w Europie oraz Gospodarka jest najważniejsza udział wzięli przedstawiciele różnych frakcji politycznych: Andrzej Celiński, Przewodniczący Partii Demokratycznej, Minister Kultury w latach 2001-2002, Leszek Miller, Poseł na Sejm RP, Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Premier RP w latach 2001-2004, Waldemar Pawlak, Poseł na Sejm RP, Wicepremier, Minister Gospodarki w latach 2007-2012, Jacek Protasiewicz, Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, Beata Szydło, Poseł na Sejm RP, Łukasz Gibała, Poseł na Sejm RP i Przemysław Wipler, Poseł na Sejm RP.

– W Polsce jest problem z realizowaniem zamówień publicznych na bazie najniższej ceny. Często nie jest ona najniższą optymalną, ale rażąco niższą od możliwości wykonania zamówienia mówił po debacie politycznej na temat gospodarki Adam Szejnfeld, Poseł na Sejm RP, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki w latach 2007-2009.

– Wydłużony urlop macierzyński będzie służył dobrze nie tylko dzieciom i ich rodzicom, ale też ułatwi pracodawcom poszukiwanie zastępstwa dla pracownic przechodzących na roczny urlop. Rozwinie to rynek pracy tymczasowej, co jest szansą dla bezrobotnych – oceniała Joanna Kluzik-Rostowska, Poseł na Sejm RP, Zastępca Przewodniczącego Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, uczestnicząca w panelu poświęconym rynkowi pracy.

Ostatni dzień V Europejskiego Kongresu Gospodarczego zdominowały sesje tematyczne poświęcone różnym gałęziom przemysłu. Perspektywy rozwoju branży ciepłowniczej nakreślał w dedykowanej temu sektorowi dyskusji Henryk Borczyk, Prezes Zarządu i Dyrektor Naczelny Tauron Ciepło. Jerzy Widzyk, Pełnomocnik Zarządu, Dyrektor ds. Partnerstwa Publiczno-Prywatnego Warbud, Członek Rady Fundacji Centrum PPP poświęcił swoje wystąpienie kwestiom finansowania sektora budowlanego.

Budownictwo to biznes cykliczny, dlatego w krajach rozwiniętych większość firm budowlanych zdecydowała się zdywersyfikowanie działalności na inne branże – wskazał, także podczas panelu poświęconego budownictwu, Dariusz Blocher, Prezes Zarządu Budimeksu, przypominając, że ostatni cykl wzrostu w polskim budownictwie był wywołany napływem środków unijnych, zwłaszcza na drogownictwo.

O kondycji branży motoryzacyjnej mówili m.in. Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego i Jerzy Majchrzak, Dyrektor Departamentu Innowacji i Przemysłu w Ministerstwie Gospodarki.

Cykle są charakterystyczne dla przemysłu motoryzacyjnego. Popyt układa się w sinusoidę relacjonował Andrzej Korpak, Dyrektor Generalny General Motors Manufacturing Poland.

Do rozmiaru rynku trzeba się przystosować. Takie są realia, w takim środowisku musimy prowadzić biznes. Kryzys to wyzwanie, ale i możliwość lepszego zorganizowania produkcji uzupełniał Rafał Wyszomirski, Dyrektor Wykonawczy Globalnych Operacji Nexteer Automotive, Prezes Zarządu Nexteer Automotive Poland.

Trzeci dzień kongresowych debat był także doskonałym dopełnieniem odbywających się w trakcie dwóch poprzednich dni dyskusji. Kontynuowano i rozwijano m.in. tematykę inwestycji w infrastrukturę oraz transport i rozwoju regionów.

Podstawowym źródłem finansowania inwestycji infrastrukturalnych w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 będą nadal środki unijne. Zmieni się jednak struktura ich wykorzystania, a korekcie ulegną zasady finansowania – mówiono podczas sesji Inwestycje w infrastrukturę transportową w Polsce i ich finansowanie.

Zależy też nam na tym, aby Komisja Europejska zmieniła strukturę dofinansowania projektów kolejowych, z 75 proc. obecnie do 85 proc. podkreślił Wiceminister Transportu Andrzej Massel.

Tematy energetyczne, poruszane już w trakcie poprzednich dwóch dni, także były silnie reprezentowane. Zagadnienie perspektyw na rynku energii, o kwestię odnawialnych źródeł energii wzbogacili m.in. Paweł Przybylski, Dyrektor Branży Wind Power Siemens oraz Jerzy Pietrewicz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki RP.

Do roku 2020 w Polsce trzeba będzie wyłączyć bloki o łącznej mocy 6600 MW a do roku 2028 wyłączonych zostanie blisko 10 tys. MW (..) Do roku 2020 potrzeba ok. 5-6 tys. MW nowych mocy wytwórczych (...) Obecnie budowane są tylko trzy bloki: w Elektrowni Kozienice, Elektrowni Stalowa Wola i we Włocławku, ich łączna moc to ok. 2 tys. MW, co oznacza, że potrzeba jeszcze zbudować jednostki o mocy ok. 3-4 tys. MW poinformował Cezary Szwed, Dyrektor Departamentu Rozwoju Systemu Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) w dyskusji Inwestycje w sektorze energii w Polsce. Dodał również, iż PSE w swoich prognozach uwzględnia odnawialne źródła energii, ale większość z nich jest nieprzewidywalna, dlatego brane jest pod uwagę tylko 10 proc. mocy zainstalowanej w OZ.

Do roku 2020 w polskim systemie elektroenergetycznym jest miejsce tylko dla 6 nowych bloków po ok. 900 MW pracujących w podstawie (…) Ostateczny poziom mocy będzie jednak zależny od dynamiki mocy zaklasyfikowanych jako „must run”, czyli jednostek pracujących niezależnie od popytu na moc w systemie. Jednostki „must run” to OZE oraz instalacje kogeneracyjne, produkcja z tych jednostek ma pierwszeństwo wejścia do systemu z racji stosowanych technologii mówił w trakcie tego samego panelu Kazimierz Rajczyk, Dyrektor Zarządzający Sektorem Energetycznym w ING Banku Śląskim.

Trzeciego dnia Kongresu odbyły się także obszerne dyskusje dotyczące górnictwa.

Tradycyjnie podnoszonym priorytetem dla górnictwa i słusznie jest wydobywanie węgla 

w sposób jak najbardziej efektywny, a co za tym idzie - najtańszy. Ale nawet najtańszy węgiel, jeżeli nie będzie miał odbiorcy w postaci efektywnej energetyki, stawa cały sektor pod znakiem zapytania (…) Jeżeli będziemy mieli relatywnie tani węgiel i energia będzie produkowana w sposób efektywny, taki jak dzieje się to obecnie w świecie, czyli ze sprawnością 43-45%, to myślę, że przyszłość przed węglem jest mówiła przed panelem poświęconym górnictwu Joanna Strzelec-Łobodzińska, Prezes Zarządu Kompani Węglowej.

Podczas dyskusji poruszono m.in. kwestię trendów w światowym górnictwie węgla kamiennego oraz przyszłości tej branży w Polsce.

Świat idzie w kierunku zwiększenia wydobycia węgla, w UE sytuacja jest odmienna (…) Nie znam dokumentów rządowych wspierających polski węgiel. Wspiera się OZE, wspiera sią gaz. Tyle że nasz gaz w instalacjach przemysłowych nie ma wsparcia, a gaz z rosyjskiej rury wsparcie ma. A zatem rząd nie chce węgla, nie chcą go też niektóre samorządy. Widać, że tego węgla w Polsce nikt nie chce. Stąd nie ma chyba w Polsce perspektyw dla rozwoju górnictwa podkreślał Jarosław Zagórowski, Prezes Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej w trakcie panelu poświęconego górnictwu.

Namawiałbym, by spojrzeć na polskie górnictwo z innej perspektywy. Górnictwo w Polsce jest górnictwem państwowym. Jednak polityka właścicielska wobec górnictwa nie jest jasno określona. Przestrzegałbym tu przed pojęciem kopalń trwale nierentownych (…) Ekonomia w odniesieniu do górnictwa powinna być kreowana nie tylko na poziomie spółek węglowych, ale powinien to być rachunek zysków i strat na poziomie makroekonomicznym. A w tym rachunku powinno się m.in. wziąć pod uwagę koszty ewentualnej likwidacji kopalń, a także koszty społeczne – akcentował Janusz Olszowski, Prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

W trakcie wielu paneli nawiązywano także do perspektyw współpracy gospodarczej z Afryką oraz Chinami, stanowiących jedne z głównych zagadnień dwóch pierwszych, kongresowych dni.

W panelach koncentrujących się wokół tematyki sportowej: Piłka nożna, biznes, gospodarka oraz Sport i młodzież, przyszłość polskiej gospodarki? sporo miejsca poświęcono zdiagnozowaniu sytuacji, w jakiej znalazła się polska piłka nożna po Euro 2012. Do debat przystąpili m.in. Bogusław Leśnodorski, Prezes Zarządu Legii Warszawa, Dariusz Smagorowicz, Prezes Ruchu Chorzów, Jerzy Buzek, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, Prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001, Marian Kmita, Dyrektor ds. Sportu w Telewizji Polsat, TV Polsat oraz Marek Wleciałowski, II Trener Reprezentacji Polski.

Europejski Kongres Gospodarczy odbył się w dniach 13-15 maja 2013 w Katowicach. Jego organizatorem była Grupa PTWP SA. W trakcie trzech kongresowych dni, wypełnionych niemal setką sesji tematycznych i licznymi wydarzeniami towarzyszącymi, poruszano tematy istotne dla polskiej, europejskiej i światowej gospodarki. To już piąta edycja tej najważniejszej imprezy biznesowej Europy Centralnej.

Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach to największa impreza biznesowa w Europie Środkowej, trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem najważniejszych osobistości świata polityki, biznesu, nauki oraz ekonomii.

W 100 sesjach tematycznych, debatach i imprezach towarzyszących EEC udział bierze około 6000 gości z Polski i z zagranicy.

Europejski Kongres Gospodarczy został uznany za forum jednej z najbardziej reprezentatywnych dyskusji o przyszłości Europy. Tezy wystąpień najważniejszych uczestników są często cytowane i szeroko komentowane.

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP SA.  

Nadesłał:

ImagoPR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl