Zalety negocjacji


2013-06-11
Sztuka negocjacji to potężne narzędzie w rękach pracownika, który ma bezpośrednią styczność z klientami na co dzień. Zresztą nie tylko z klientami, ale także kontrahentami.
Relacje międzyludzkie nie zawsze są łatwe, a negocjacje to nic innego jak umiejętność rozwiązywania problemów i proponowanie kreatywnych rozwiązań. Doskonalenie jej pozwoli na lepszą komunikację i bardziej efektywne rozmowy z klientem. Szkolenia negocjacji mogą przynieść wiele korzyści firmie. Jakich? 

Zrozumieć klientów

Niezależnie od tego czy są to szkolenia z negocjacji, czy jakiekolwiek inne, wszystkie wpływają na podniesienie kompetencji i umiejętności pracowników. Dzięki nim są oni w stanie bardziej efektywnie pracować. 

Będą  także bardziej kreatywni i pewniejsi siebie w relacjach z klientami, dzięki pogłębionej wiedzy. Co więcej, będą lepiej rozumieć potrzeby zarówno kadry zarządzającej jak i kontrahentów.

Mały, duży konflikt

Jednym z decydujących obszarów, w których zdolności negocjacyjne są niezwykle przydatne, jest rozwiązywanie konfliktów. Szkolenia negocjacjibędą bardzo przydatne w sytuacjach konfliktowych. Dlaczego? Ponieważ uczą jak właściwie się komunikować, a przede wszystkim uczą słuchania. 

Mowa tu o umiejętności „czytania między wierszami”, czyli odkrywania prawdziwych powodów, dlaczego sytuacja konfliktowa zaistniała. 

Warto pamiętać, że należy oddzielać ludzi od problemów. Co to oznacza? Emocjonalne podejście do problemu rodzi konflikt, dlatego należy skupić się na nim, oddzielając wyraźnie tutaj czynnik ludzki.

Poprawna komunikacja

Sukces negocjacji w bardzo dużej mierze zależy od wprawnej komunikacji. Szkolenia negocjacji uczą przede wszystkim umiejętności wymiany i właściwego przekazywania informacji. 
 
Uczymy się nie tylko postrzegać świat przez pryzmat naszych oczekiwań, ale także przez pryzmat osób, z którymi chcemy negocjować lub przekonać ich do naszego punktu widzenia. 

Szersze perspektywy postrzegania całej sytuacji sprawiają, że tak naprawdę mamy wpływ na to, jak rozmowa może się potoczyć. Poza tym, odpowiednia wiedza o kliencie i jego konkurencji pozwoli na uniknięcie elementu zaskoczenia, który może wprowadzić atmosferę poddenerwowania.

Problemy są i będą

Negocjowanie to także umiejętność rozwiązywania problemów. Każdego dnia stykamy się z nimi, począwszy od prozaicznych kwestii po dysputy na szczeblu kadry zarządzającej. Każda sytuacja jest unikatowa, dlatego tak ważne jest doskonalenie takich umiejętności, aby łatwiej radzić sobie z problemami. 

Cecha ta jest niezwykle ważna w przypadku osób, które pracują w zespole. Kolizja poglądów i wizji dotyczących projektów, może owocować wieloma problemami. Dzięki właściwemu podejściu do sprawy i umiejętności zażegnywania sporów, co prawda nigdy nie będziemy w stanie ich wyeliminować, ale możemy mieć wpływ na ich przebieg.

Umiejętność przekonywania

Oprócz powyższych, techniki negocjacyjne również obejmują perswazję. Właściwe wykorzystanie tej zdolności jest możliwe dzięki odpowiedniemu zrozumieniu natury sytuacji problemowej.

Zresztą jest to najpotężniejsza bron w negocjacjach z klientami i kontrahentami. Celem wprawnego negocjatora jest osiągnięcie porozumienia, dlatego negocjacje, muszą być przeprowadzone w taki  sposób, aby zadowalały obie strony.

Język ciała ma wiele do powiedzenia

Dobrze pamiętać, że negocjacje to nie tylko komunikacja werbalna, to także mowa ciała. To właśnie ono zdradza nasze prawdziwe intencje oraz emocje. Może się okazać, że to co mówimy jest sprzeczne z tym, co przekazuje mowa ciała. Warto popracować również nad tym przekazem niewerbalnym w czym na pewno ułatwią szkolenia z technik negocjacyjnych.

Negocjacje to dynamiczny proces na który składają się powyższe umiejętności. Dzięki odpowiednim szkoleniom z negocjacji pracownicy odniosą bardzo wiele korzyści, które przełożą się na efektywniejszą pracę i większą motywację. 

To, czy obustronne rozmowy zakończą się sukcesem zależy, przede wszystkim, od tego czy np. sprawa w ogóle może być negocjowalna, ale także czy osoby uczestniczące w negocjacjach nastawione są tylko i wyłącznie na „branie”, czy też potrafią „dawać”.

Nadesłał:

s4ww

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl