Zanim klamka zapadnie, czyli jak wybrać drzwi wewnętrzne?


2014-12-23
Decyzja o wyborze drzwi idealnych, często jest nie lada wyzwaniem. Powinny być trwałe, funkcjonalne oraz ładne, ponieważ stanowią element dekoracyjny wystroju wnętrza. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli, a czym większy wybór, tym więcej znaków zapytania. Jak wybrać drzwi doskonałe?

Jaka funkcja, taki wybór

Decydując się na wybór drzwi, należy zwrócić uwagę na funkcję pomieszczenia, w którym będą zamontowane. W łazience najlepiej sprawdzą się te, które posiadają specjalne tuleje lub kratkę wentylacyjną, najczęściej nad dolną krawędzią. Takie modele ułatwiają wentylację oraz wspomagają obieg powietrza. Wybierając drzwi do pomieszczeń nieogrzewanych lub ogrzewanych w stopniu minimalnym, jak garaż czy piwnica, warto pomyśleć o grubszych drzwiach, wypełnionych materiałami termoizolacyjnymi. Dzięki temu, zapobiega się utracie ciepła. Do takich pokoi jak sypialnia czy gabinet, doskonale sprawdzą się drzwi akustyczne. Specjalne materiały, wyciszają pomieszczenia chroniąc domowników przed niepożądanym hałasem, zapewniając komfort oraz intymność.

Papierowy plaster miodu

To, co wpływa na cenę i jakość drzwi to ich konstrukcja. Podczas zakupów, często zmagamy się nie tylko z decyzją o kolorze czy fakturze drzwi, ale jesteśmy również zmuszeni do odszyfrowania enigmatycznie brzmiących skrótów. Najczęściej spotykane oznaczenia drzwi to MDF i HDF.  Najogólniej, są to drzwi wykonane z płyty pilśniowej. Produkowane ze sprasowanych włókien drzewnych oraz dodatków spajających. W ich konstrukcji umieszczane jest tzw. wypełnienie, spełniające funkcję stabilizującą, a czasami również termoizolacyjną oraz akustyczną - mówi Joanna Lisowska z firmy Uniprofil.

Najbardziej popularnym wypełnieniem jest plaster miodu wykonany z papieru. Jego podstawową zaletą jest znaczne minimalizowanie ceny oraz ciężaru drzwi. Minusem jest brak skutecznej bariery dla chłodu i hałasu.  Drzwi wykonane z takich materiałów, to dobre i nowoczesne rozwiązanie. Gęstość płyty HDF jest większa niż surowego drewna, stąd większa odporność na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zadrapania czy pęknięcia. Z kolei płyty MDF, łatwiej poddają się obróbce  maszynowej, co powoduje prostsze uzyskanie różnorodnych profili.

Szklana pułapka?

Główną ozdobą drzwi często są przeszklenia. Mogą być doskonałą alternatywą dla tradycyjnych, pełnych modeli. Idealnie sprawdzają się również w pomieszczeniach, do których dociera mniej światła dziennego. Szklane drzwi w subtelny sposób akcentują funkcjonalny podział pomieszczeń np. pomiędzy kuchnią a salonem. Z powodzeniem redukują przenikanie zapachów, dodając wnętrzu lekkości i elegancji -mówi specjalista z firmy Uniprofil

Można zdecydować się na całkowite przeszklenie drzwi, wtedy należy zwrócić uwagę na to, aby były wykonane ze szkła hartowanego, które rozbija się na drobne kawałki. Jednak najczęściej wybór pada na drzwi z „okienkami". Warto pamiętać, żeby drzwi w takich pomieszczeniach jak łazienki i toalety miały przeszklenia mleczne lub witrażowe - doświetlają, ale jednocześnie zapewniają  prywatność.

Wszystkie z jednej bajki

Powinno unikać się sytuacji, w których każde drzwi w mieszkaniu są inne. Oczywiście wyjątek stanowią ekstrawaganckie wnętrza, w których można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Co do zasady, wszystkie drzwi powinny być takiej samej wysokości, z jednego modelu i w jednakowym wykończeniu. Mogą różnić się szerokością, która poniekąd jest definiowana przez  funkcję konkretnego pomieszczenia. Wyjątek od powyższej reguły stanowią  „drzwi specjalne", mające podkreślić charakter wnętrza. Te, oddzielające salon lub jadalnię, zapewne będą różniły się od pozostałych rozmiarem, jednak mimo wszystko powinny stanowić spójną całość z pozostałymi modelami. Czasem warto zdecydować się na zupełnie odmienny styl, stanowiący wyjątek , tzw. mocny punkt aranżacji wnętrza.  

Drzwi a podłoga

Decyzję o zakupie drzwi należy rozpocząć już na etapie projektu stolarki całego wnętrza. Drewniane powinny pasować kolorem do parkietów i listew przypodłogowych. Jednak również w tym przypadku, nie jest to bezwzględnie obowiązująca zasada.  Nie zawsze udaje się dobrać idealny odcień drzwi pasujący do wszystkich elementów wnętrza.  W takiej sytuacji, najlepiej zdecydować się na drzwi o ton ciemniejszy lub jaśniejszy w stosunku do podłogi czy stolarki okiennej - radzi ekspert z Uniprofil. Można pokusić się o bardziej ekstrawaganckie rozwiązania, które wyglądają zdecydowanie bardziej efektownie. Obecnie bardzo modne stały się połączenia jasnych podłóg z ciemnymi frontami drzwi.

Od przybytku głowa boli

Wybór konkretnego modelu drzwi to decyzja na lata. Ilość rozmiarów, kolorów, wzorów jest ogromna i może przyprawiać o ból głowy. Teoretycznie, w salonach dostępnych modeli jest bardzo dużo,  więc kluczem do sukcesu staje się dokładne określenie swoich potrzeb oraz budżetu. Przed wyjściem do sklepu, dobrze jest zabrać ze sobą próbki koloru ścian i podłogi, aby mieć pewność, że wszystko będzie do siebie pasować i dokonamy zakupu idealnych drzwi wewnętrznych.

Nadesłał:

prime_time_pr

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl