Zasady tłumaczeń ustnych z języka angielskiego


Zasady tłumaczeń ustnych z języka angielskiego
2014-10-15
Coraz częściej spotykamy się z terminem tłumaczenia ustne z angielskiego. Jest to dziś usługa bardzo popularna, ponieważ nader często i chętnie z niej korzystamy. Warto, więc wyjaśnić, czym jest tłumaczenie ustne, jakie są zasady jego wykonywania a także, w jakich sytuacjach najczęściej go używamy.

Tłumaczenia ustne to tłumaczenie z języka angielskiego, ale także i innych języków, które zachodzi w danym czasie, pomiędzy dwoma osobami. Ten rodzaj tłumaczenia związany jest najczęściej z wypowiedziami a następnie z ich przetłumaczeniem. Panuje przekonanie, że jest to prostsza forma tłumaczenia aniżeli Przysiece tłumaczenia pisemne, jednakże należy wiedzieć, że tłumaczenie ustne także wymaga od nas bardzo dużej wiedzy, umiejętności i sprawnego posługiwania się językiem angielskim.

Tłumaczenia ustne konferencyjne

Najczęstszą formą tłumaczeń ustnych jest tłumaczenie ustne konferencyjne, które to może następować symultanicznie lub konsekutywnie. Najczęściej takich tłumaczeń dokonuje się na rynku instytucji i prywatnym. Bardzo często zdarza się, że instytucje o charakterze międzynarodowym takiej jak UE, ONZ czy też EPO organizują spotkania wielojęzyczne. To sprawia, że wymagana jest obecność jednego bądź też wielu tłumaczy, aby móc wypowiedziany tekst przetłumaczyć na język ojczysty osób tutaj zgromadzonych.

Tłumaczenia symultaniczne ustne

Obecnie mamy także do czynienia z tłumaczeniami symultanicznymi, jakie to zachodzą w dźwiękoszczelnej kabinie. Przez taką kabinę na ogół widać przemawiającego prelegenta. Osoba, która zajmuje się tłumaczeniem tekstu nie ma z mówcą żadnego kontaktu, co sprawia, że musi tłumaczyć na bieżąco, ponieważ nie może go poprosić o powtórzenie komunikatu. W tym tłumaczeniu, osoba tłumacząca ustnie wypowiedź, odbiera wiadomości w języku źródłowym za pomocą słuchawek. Jednocześnie przetłumaczony tekst mówi do mikrofony, dlatego też wszyscy uczestnicy spotkania czy konferencji mogą słyszeć go w swoim języku ojczystym, czyli inaczej rzecz ujmując w języku docelowym. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na tej stronie.

Nadesłał:

Przysiegle.pl
http://przysiegle.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl