Poduszki pneumatyczne do podnoszenia
Trudno sobie wyobrazić pracę służb ratowniczych bez odpowiednich narzędzi podnoszących i rozpierających, dzięki którym można dotrzeć do ludzi uwięzionych podczas katastrof budowlanych czy też komunikacyjnych, uwolnić osoby zakleszczone w maszynach lub pojazdach albo usunąć wszelkie elementy blokujące drogę.
W wersjach wysokociśnieniowych są w stanie podnieść nawet 67 ton na wysokość prawie pół metra, natomiast poduszki pneumatyczne niskociśnieniowe podnoszą ciężar dochodzący do ośmiu ton na wysokość 1,2 metra.
Dzięki wykorzystaniu poduszek pneumatycznych, służby ratownicze spokojnie są w stanie podnieść oraz ustawić do pionu wszelkie przewrócone pojazdy mechaniczne.
Cechą charakterystyczną poduszek jest niesamowita precyzja i siła działania. Oprócz podnoszenia, mogą także naciskać lub dociskać, rozszczepiać oraz przeć.
Zastosowanie w przemyśle samochodowym
Poduszki pneumatyczne są podstawą zawieszenia pneumatycznego stosowanego w pojazdach osobowych, dostawczych lub auto lawetach. Cały układ jest jeszcze uzupełniony o kompresor do sprężania powietrza i zbiornik ciśnieniowy wraz z odwadniaczem powietrza, a także zaworem regulującym.
Zawieszenie pneumatyczne wpływa na poprawę komfortu jazdy, redukuje różne drgania powstające na dziurawej nawierzchni dróg. Zdecydowanie lepsza jest też sterowność pojazdu. Natomiast wymaga niezwykle dokładnej kontroli, gdyż wszelkie zaniedbania mogą prowadzić do poważnych i kosztownych awarii.
Zastosowanie w rehabilitacji
Poduszki pneumatyczne mają także bardzo szerokie zastosowanie lecznicze. Wykorzystywane są w korekcji wad postawy oraz w celu wzmacniania partii mięśniowych pleców. Natomiast poduszka pneumatyczna przeciwodleżynowa perfekcyjnie zapobiega powstaniu odleżyn osobom, które pozostają unieruchomione w jednej pozycji, także na wózkach inwalidzkich.
Jak widać z powyższych przykładów, korzyści wynikające z zastosowania poduszek pneumatycznych i to w różnych dziedzinach życia, są naprawdę duże.