Zawiesia linowe
Zawiesia z lin stalowych to jedno z najpowszechniejszych rozwiązań używanych w przemyśle transportowym i nie tylko. Przynależą również często do podstawowego wyposażenia związanego z dźwignicami, wspomagając transport ładunków w przedsiębiorstwach produkcyjnych różnych gałęzi przemysłu.
Jednym z zastosowań, na które należy zwrócić uwagę, są wszelkie odstępstwa od standardowych warunków stosowania zawiesi linowych. Pożądane jest przykładowo zredukowanie głównego udźwigu zawiesi linowych w razie niesymetrycznego obciążenia lub w przypadku zawieszenia przy zastosowaniu zaczepu wiązanego. Dobrze wiedzieć, że kąt powyżej 60 stopni jest w przypadku zawiesi linowych niedozwolony.
Zabrania się także stosowania zawiesi linowych w ługach i kwasach, czyli substancjach intensywnie sprzyjających generowaniu rdzy. W takich sytuacjach pomiędzy splotkami i drutami mogą rodzić się wżery korozyjne, które są niewidoczne dla kontrolującego, natomiast niszczą i osłabiają zawiesie linowe, a tym samym rodzą niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia pracowników.
Wszystkie akcesoria do zawiesi linowych, takie jak okucia, także są otoczone przeciwwskazaniami do stosowania. Nie powinny być używane wtedy, gdy posiadają usterki mechaniczne, takie jak wgniecenia, nacięcia, jakiekolwiek rysy, a także jeśli są zniekształcone przez zgniecenie bądź wygięcie. Z użycia eliminuje zawiesie linowe również uszkodzenie połączeń końcówek linowych, a także wyciągnięte części splotu.
Zawiesi linowych nie można używać do zawieszania z opasaniem. Jedynym odstępstwem są ładunki wielkogabarytowe, pod warunkiem, że podejmie się akcje zabezpieczające zawiesie linowe przed zsunięciem oraz ładunku przed przekrzywieniem.
W żadnej sytuacji nie wolno stosować zawiesi linowych nie posiadających ważnych oznaczeń lub opatrzonych blaszkami, które są nieważne bądź niewraźne.