Zdolność kredytowa w kredytach mieszkaniowych. Jak zwiększyć swoje szanse?


Zdolność kredytowa w kredytach mieszkaniowych. Jak zwiększyć swoje szanse?
2013-02-25
Aby otrzymać kredyt mieszkaniowy trzeba się dobrze przygotować. Banki zaostrzyły kryteria zmniejszając ryzyko niewypłacalności klienta. Liczba udzielanych kredytów będzie spadać, także wskutek końca programu „Rodzina na swoim”.

Wprowadzenie Rekomendacji T przez KNF (Komisję Nadzoru Finansowego) ograniczyło udzielanie kredytów mieszkaniowych osobom zadłużonym lub nieposiadającym wkładu własnego. Powodem była pogarszająca się sytuacja na rynku finansowym. W zeszłym roku weszła w życie kolejna rekomendacja S II nakazująca obliczanie zdolności kredytowej klientów banku na postawie maksymalnego okresu spłaty, przyjętym na 25 lat, a nie w oparciu o rzeczywisty okres wynoszący 35 lat.

Bank na podstawie miesięcznych dochodów i wydatków klienta szacuje jaka jest jego zdolność kredytowa. Do tego uwzględnia się liczbę osób na utrzymaniu, wydatki na gospodarstwo, dotychczasowe pożyczki i wiek. Banki zakładają, bowiem spłatę kredytu przed osiągnięciem wieku emerytalnego kredytobiorcy.

Ryzyko udzielenia kredytu mieszkaniowego szacowane jest różnie w każdym banku. Jednak są pewne przesłanki, aby zwiększyć swoje szanse:

  • Jednym z głównych czynników decydujących jest suma zobowiązań kredytowych klienta, która nie może przekroczyć 50 proc. jego dochodów. Odnosi się do osób zarabiających średnią krajową. Zamożniejsi mają podniesiony próg do 65 proc.

  • Historia dotychczasowych kredytów zaciągniętych przez klienta będzie wzmacniać lub obniżać jego wiarygodność.

  • Posiadanie konta z debetem obniża zdolność kredytową. Warto się upewnić czy nie jest on przypisany automatycznie, wówczas można zrezygnować i zablokować możliwość otwarcia debetu.

  • Karty kredytowe nawet, jeśli są nieużywane lub regularnie spłacane również zmniejszają szansę na otrzymanie dobrych warunków kredytowych. Najlepiej z nich zrezygnować.

  • Czyste konto klienta, a więc nie posiadanie kredytu ani pożyczki.



Nadesłał:

Forum kredytowe
http://www.forum-kredytowe.pl

Wasze komentarze (2):

  • avatar
    ~jurko, 2015-08-09 00:41:56

    A jak mocno wpływa bik na zdolność?

  • avatar
    ~mirek, 2015-08-06 23:02:18

    Zarobki i tak najbardziej liczą się do zdolności kredytowej


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl