Zdrowie w podróży


Zdrowie w podróży
2015-06-10
Ku uciesze większości z nas wakacje już za pasem. Wielu urlopowiczów zaplanowało swoje letnie wyjazdy, reszta kartkuje katalogi biur podróży i przegląda strony internetowe, zastanawiając się nad idealnym miejscem dla siebie.

Jeśli marzą Wam się egzotyczne podróże, oprócz agencji turystycznej, przed wyjazdem koniecznie odwiedźcie również poradnię medycyny podróży. 

Jak dobrze przygotować się do wyjazdu

Indie, Azja, Ameryka Południowa, Afryka... Wycieczki w te miejsca gwarantują nie tylko piękne widoki i niezapomniane wrażenia. Zanim usłyszmy gwar targowisk, szum fal czy poczujemy ciepły piasek pod stopami, upewnijmy się, że naszemu zdrowiu nie będzie grozić niebezpieczeństwo. Ryzyko zagrożenia chorobami zakaźnymi, takimi jak żółta gorączka malaria czy tężec wzrasta, kiedy decydujemy się podróż do egzotycznych miejsc. Przede wszystkim na około 2 miesiące przed planowaną podróżą należy zorientować się, jakie szczepienia lub inne formy profilaktyki zalecane są przed przyjazdem na teren danego kraju. Najlepiej wybrać się w tym celu na konsultację do poradni medycyny podróży, gdzie specjalista udzieli cennych, wyczerpujących porad dotyczących wyjazdu. Po wykonaniu odpowiednich szczepień lub innej formy profilaktyki, w stosownych przypadkach wystawiona zostanie Międzynarodowa Książeczka Szczepień, tzw. "żółta książeczka", którą do niektórych zakątków świata koniecznie trzeba zabrać. W razie zachorowania niezwykle ułatwia ona miejscowemu personelowi medycznemu ustalenie właściwego postępowania diagnostycznego oraz leczenie. Koniecznie należy zabrać ze sobą również dobrze wyposażoną apteczkę, zawierającą m.in. leki przeciwbiegunkowe czy przeciwalergiczne, stosowane w przypadku ukąszeń owadów (nie zaszkodzi zabranie repelentów, czyli środków odstraszających insekty). Warto mieć przy sobie też preparaty przeciw owadom, do dezynfekcji skóry, kremy i okulary z filtrem.

Medycyna podróży

Zanim zacznie się wielkie odliczanie do upragnionego odpoczynku, kompletowanie niezbędnego sprzętu i odpowiedniej garderoby, trzeba więc zarezerwować czas na wizytę u lekarza medycyny podróży. Oceni on stan zdrowia, przekaże kompleksowe informacje dotyczące zagrożeń życia oraz zdrowia w podróży. Wybierając taką poradnię warto zwrócić uwagę, czy jest ona certyfikowana i posiada odpowiednio wykwalifikowaną kadrę. Przykładem takiego dokumentu może być ten, jaki przedstawia pacjentom jedna z wielkopolskich klinik – Prywatna Lecznica Certus. Od wielu lat cyklicznie prowadzi ona kampanie edukacyjne dotyczące działań profilaktycznych związanych z wyjazdami, bowiem odsetek osób powracających z urlopów i borykających się z wieloma dolegliwościami lub nawet chorobami ciągle jest wysoki. Powodem jest brak samej wiedzy o zagrożeniach oraz nieodpowiednia higiena. Opłaca się zatem nie tylko zapoznawać się z prognozą pogody i listą atrakcji turystycznych, ale również czynnikami mającymi wpływ na nasze zdrowie, które mamy przecież tylko jedno.

Nadesłał:

adStone

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl