„ZDROWY WYBÓR” – PGF DLA APTEK
Warszawa, 26 listopada 2014. Już około 20% aptek skorzystało z programu Polskiej Grupy Farmaceutycznej „Zdrowy Wybór”, który wspiera apteki indywidualne. Dzięki temu programowi apteki ‘po sąsiedzku’ pozostaną źródłem utrzymania dla swoich właścicieli, a pacjenci kupią w nich niezbędne leki.
Aptekom indywidualnym czy niewielkim sieciom lokalnym coraz trudniej prowadzić rentowną działalność. Tylko w zeszłym roku zamknięto ich blisko 1 000. Jeśli tendencja się utrzyma, kolejne placówki będą musiały wycofać się z rynku. PGF wspiera je oferując Zdrowy Wybór.
- Obawiam się konkurencyjności dużych sieci, więc Zdrowy Wybór jest znakomitym rozwiązaniem dla aptek takich jak moje - mówi Barbara Kamińska, farmaceutka z Warszawy - Do programu przystąpiłam miesiąc temu i już widzę, że sprawdza się doskonale. Dzięki niemu mam cząstkę tego co dostępne jest tylko dla sieci. Spodobały mi się oferowane narzędzia, używam m.in. przykasówki i medboxu, i jestem bardzo zadowolona.
Zdrowy Wybór to zestaw narzędzi, przy pomocy których apteka może uatrakcyjnić swoją ofertę dla pacjenta. Pomoc w zarządzaniu kategorią czy optymalizacja magazynu ułatwia budowanie właściwej oferty. Odpowiednio przygotowane aplikacje wraz ze wsparciem zespołu specjalistów pozwalają na właściwe dostosowanie asortymentu do potrzeb pacjenta.
Powszechne na rynku zmniejszanie aptecznych stanów magazynowych powoduje słabszą dostępność produktów medycznych dla pacjenta. Apteki nie mają wystarczającego zapasu wielu farmaceutyków, zamawiają je dopiero na zlecenie klienta. W 2012 roku aż 8 na 10 pacjentów nie otrzymało w aptece wszystkich leków od ręki (źródło: MillwardBrown SMG/KRC).
Piotr Michalski, właściciel 3 aptek: - Optymalizacja magazynu boli każdego detalistę. Zdarza się często, że pacjenci odchodzą ‘z kwitkiem', bo produkt będzie jutro. Jeszcze wracają, ale nie wiemy jak długo - dodaje - Z PGF-em pracuję już 4 lata i mam do nich zaufanie. Jeśli proponują narzędzia wspierające nas aptekarzy, a takim jest Zdrowy Wybór, to błędem byłoby nie skorzystać. Po analizie uznałem, że sprawdzone narzędzie optymalizujące stany magazynowe odpowiada moim potrzebom. Wiem, że sztab ludzi w PGF-ie czuwa nad wszystkim, więc nie muszę wróżyć z fusów, a pacjent wychodzi zadowolony.
Program Zdrowy Wybór oferuje usługę optymalizacji magazynu aptecznego, która zwiększa efektywność zaopatrzenia i poprawia zarządzanie kosztami. W ramach partnerskiej współpracy PGF udostępnia aplikację oraz doradztwo ekspertów w celu przygotowania właściwej oferty. Ta usługa zapewnia małym rodzinnym aptekom możliwość lepszego funkcjonowania, w efekcie poprawia też dostępność farmaceutyków dla pacjentów.
Zastosowanie narzędzi Zdrowego Wyboru oddziałuje na biznes apteczny w tych obszarach, które powodują przewagę sieci. Jest syntezą wiedzy na temat zarządzania, a jego cele to minimalizacja kosztów dystrybucji oraz zwiększenie rentowności aptek. PGF oferuje takie same usługi, jak te, które są realizowane przez działy wewnętrzne dużych sieci aptecznych.
„Odciążamy aptekarza wykonując za niego wymagającą i żmudną pracę, dajemy mu proste gotowe rozwiązanie. Jednocześnie właściciel apteki zachowuje pełną kontrolę nad swoim biznesem" - wyjaśnia Marcin Majchrzak, wiceprezes PGF.
Zdrowy Wybór gwarantuje, że zaawansowane i kosztowne narzędzia, m.in. zarządzanie kategoriami leków i optymalizacja magazynu, stają się dostępne dla właściciela nawet pojedynczej apteki. W ten sposób każda apteka może być zarządzana nowocześnie i efektywnie.
Ponadto PGF zapewnia aptekarzom najszerszy asortyment leków dostępnych na polskim rynku
(25 tys. pozycji). Apteki oczekują kompleksowego zaopatrzenia, dlatego tak ważne jest zapewnienie im dostępu do maksymalnie dużej liczby produktów. Nadrzędnym celem jest przecież dobro pacjenta, który zawsze powinien mieć możliwość kupienia potrzebnego leku.