Złamałem Twoje hasło! Czyli jakich haseł nie wybierać i po co Ci menadżer?


2017-11-16
Wymyśl takie hasło, żebyś mógł je łatwo zapamiętać - znacie tę cenną poradę? Chyba każdy kiedyś ją usłyszał...

 

Wymyśl takie hasło, żebyś mógł je łatwo zapamiętać -  znacie tę cenną poradę? Chyba każdy kiedyś ją usłyszał. Niektórzy od rodziców, którzy wprowadzali nas w świat komputerów, inni od znajomych. Tym sposobem wiele osób swoje cenne dane ostatecznie chroni hasłami, które są kombinacją cyfr z dnia urodzin lub innej ważnej rocznicy, imieniem pupila czy dziecka. Niektórzy po tym, jak wymyślą trudne hasło, używają go do wszystkich swoich kont i rejestracji, a jeszcze inni zapisują je na kartce, którą noszą wszędzie ze sobą… Niestety, nie tędy droga. Wszystkie wspomniane praktyki powinny już dawno odejść w zapomnienie. Jakich jeszcze haseł unikać? I jak poradzić sobie z tymi trudnymi do zapamiętania?

 

Firma SplashData co roku przygląda się milionom haseł i typuje te najgorsze. Oto słynna lista najpopularniejszych haseł świata:

 

1. 123456

2. password

3. 12345678

4. qwerty

5. 12345

6. 123456789

7. football

8. 1234

9. 1234567

10. baseball

11. welcome

12. 1234567890

13. abc123

14. 111111

15. 1qaz2wsx

16. dragon

17. master

18. monkey

19. letmein

20. login

21. princess

22. qwertyuiop

23. solo

24. passw0rd

25. starwars

 

Czy któreś z nich brzmi Wam znajomo? Jeśli tak to do dzieła i zaraz po przeczytaniu artykułu do końca, zacznijcie zmieniać swoje hasła na te bardziej bezpieczne.

 

Jak wymyślić dobre hasło?

 

Przygotowaliśmy zbiór zasad, które pomogą Ci wymyślić dobre hasło:

 

  1. Twoje hasło powinno składać się z minimum 8 znaków
  2. W haśle powinny występować wielkie i małe litery
  3. W haśle powinny znaleźć się cyfry. Nie wymyślaj jednak łatwych sekwencji tak samo, jak łatwo przyszło ci jej zapamiętanie, tak samo hakerowi łatwo przyjdzie ich złamanie.
  4. Ważne są również znaki specjalne (interpunkcyjne lub symbole)
  5. Hasło nie powinno zawierać nazwy użytkownika konta (loginu)
  6. Nie powinno także zawierać imienia użytkownika czy jego nazwiska
  7. Wyklucz także wszelkie adresy związane z twoją osobą lub firmą
  8. Wyeliminuj imiona najbliższych, dzieci, rodziny, czy pupila
  9. Wymyśl wyszukane słowo, lub używaj nic nieznaczącej kombinacji liter. Według różnych badań w ponad połowie wszystkich haseł znajdują się pojedyncze wyrazy ze słownika, które zazwyczaj należą do grupy 10 tysięcy najczęściej wykorzystywanych słów w danym języku. Dla hakera to 10 minut zabawy aby je odkryć.
  10. Odpuść zbyt oczywiste modyfikacje. Aby ataki słownikowe były trudniejsze do przeprowadzenia, większość serwisów wymaga od użytkowników tworzenia hasła zgodnie z określonymi zasadami. Na przykład: przynajmniej 6 znaków, koniecznie zawierających wielkie i małe litery oraz cyfry i znaki specjalne. Co za tym idzie? U większości osób wielka litera to tylko ta pierwsza, cyfra od 1 do 3, a najczęściej wybierane znaki specjalne: !@#$. Brzmi znajomo?
  11. Każde Twoje konto powinno być zabezpieczone innym hasłem
  12. Nie wymyślaj łatwych podpowiedzi! Wiele stron w trakcie wybierania hasła do rejestracji pozwala także na podpowiedź, np. “nazwisko Panieńskie matki” lub “ulubiony zespół” - dla hakerów to pole do popisu, ponieważ niemal wszystkie informacje są w stanie wyczytać z Twojego konta na Facebooku.

 

Zapewne teraz zastanawiacie się jak w takim razie spamiętać te wszystkie wymyślone hasła? W dobie internetu, gdzie posiadamy swoje zarejestrowane konta w kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu portalach, trudno jest zapamiętać wszystkie kombinacje różnorodnych haseł. Tutaj z pomocą przychodzi menadżer.

 

Menadżer haseł czyli co dokładnie?

 

Z pomocą w kwestii poradzenia sobie z ilością skomplikowanych haseł przychodzą odpowiednie oprogramowania, np. tzw. menadżer haseł. Taka niewielka aplikacja umożliwia przechowywanie haseł do wszystkich naszych kont i profili - na portalach społecznościowych, wirtualnych skrzynkach pocztowych, w bankach czy kontach firmowych. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu aplikacji, w większości są one darmowe i można pobrać je z agregatorów programowych. - mówi Michał Trziszka, CEO firmy cal.pl. Wszystko, co musimy zrobić, aby sprawnie posługiwać się menadżerem, to wymyślić i zapamiętać jedno bardzo skuteczne hasło, które chronić będzie dostępu do naszego menadżera. W nim zapisujemy całą resztę naszych tajnych danych.

 

Najwyższy czas zadbać o bezpieczeństwo swoich danych. Czym prędzej zmieńcie swoje hasła na te najbardziej skuteczne - to się Wam na pewno opłaci.

 

Nadesłał:

Grupa FLPR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl