Zmiana danych KRS przez internet


Zmiana danych KRS przez internet
2017-06-12
W 2012 roku Krajowy Rejestr Sądowy umożliwił zarejestrowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za pomocą Internetu. Był to krok rewolucyjny. Od tej pory długa i skomplikowana rejestracja nie przekracza nawet jednej doby. Dodatkowo, proces ten wpłynął również na znaczne zmniejszenie opłat związanych z ewidencją podmiotu. Jako, iż program opracowuje umowę na podstawie ustalonego wzorca, nie jest wymagane korzystanie z usług notariusza, tym samym opłaty ograniczają się o taksę notarialną.

Niesamowity sukces związany z rejestracją spółki z o.o. za pomocą Internetu sprawił, że trzy lata później, a więc w roku 2015 poszerzono tą usługę o kolejne podmioty. Od tej pory możliwa była internetowa rejestracji także spółek jawnych i komandytowych.

Kolejny przełomowy krok nastąpił w kwietniu ubiegłego roku. Wówczas została umożliwiona zmiana danych KRS przez Internet. Aktualizowanie danych wykonuje się za pomocą ePUAP-u, czyli Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej. Witryna ta nie tylko ułatwiła życie polskim przedsiębiorcom, ale także znacznie usprawniła pracę urzędów, które zostały odciążone z nadmiaru pracy. Ponadto korzystnie z usług internetowych wiąże się z niższymi kosztami sądowymi, przykładowo złożenie wniosku do KRS o wpis zmian metodą tradycyjna kosztuje 250 zł, ta sama usługa wykonana online to już tylko 200 zł.

Przykładowe informacje, których modyfikacje należy zgłosić do Krajowego Rejestru Sądowego:
- zmiana nazwy,
- zmiana adresu siedziby,
- zmiana adresu danej jednostki,
- zmiana celów prowadzonej działalności,
- zmiana członków zarządu,
- zmiana statutu,
- likwidacja działalności.

Aby skorzystać z możliwości zmiany danych KRS przez Internet konieczne jest podpisanie każdego dokumentu dołączonego do wniosku za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego. Jego bezpieczeństwo gwarantuje weryfikacja za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, znajdującego się w rejestrze Narodowego Centrum Certyfikacji.
Oczywiście czynności aktualizacyjne można wykonać również w sposób tradycyjny przez wizytę w sądzie, a także drogą pocztową. W przypadku skorzystania z usług poczty należy zachować dowód nadania listu.

Dokumenty, które należy złożyć podczas aktualizowania danych w KRS:
- Formularz KRS - Z20. Jest to podstawowy formularz, który służy do identyfikacji danej organizacji.
- Dokumenty potwierdzające wprowadzone zmiany.
- Dowód uregulowania opłat sądowych.

Konsekwencje wynikłe z niedopełnienia obowiązku złożenia niezbędnych dokumentów do KRS:
W pierwszej chwili sąd rejestrowy wzywa przedsiębiorcę do złożenia niezbędnych dokumentów w przeciągu 7 dni od momentu odebrania zawiadomienia. Jeżeli obowiązany nie wypełni danego obowiązku, sąd kolejno nakłada na niego karę grzywny. Jeżeli jednak i ta forma sankcji nie przyniesie odpowiednich rezultatów wówczas organ sądowy może wykreślić z rejestru wpis niezgodny z rzeczywistymi notyfikacjami. Dodatkowo sąd może wydać orzeczenie o rozwiązanie danej jednostki gospodarczej i ustanowienie jej likwidatora.

Nadesłał:

Konsultant_Finansowy

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl