Zmiany w dotacjach unijnych


Zmiany w dotacjach unijnych
2015-07-21
Po dotacje unijne co roku sięga wielu przedsiębiorców z krajów członkowskich. W każdym roku nadchodzą jednak zmiany związane z dotacjami, wysokość dofinansowań zmienia się w zależności od potrzeb. Na co Unia Europejska nałożyła największy nacisk w nadchodzącym roku?
 
Walka toczy się wciąż o wysoką stawkę, dlatego warto starać się dotacje, które z każdym rokiem mogą być zmniejszane. Jeśli jeszcze nie znasz podstawowych zmian w dotacjach, przeczytaj artykuł.

W co warto zainwestować, by dostać dotację unijną?

Jeśli zamierzamy założyć nową działalność, warto zapoznać się z programem województwa, ponieważ to ono decyduje o przyznaniu dofinansowania na konkretne cele. Nie ma stałego rynku w całej Polsce, dotacje zależą od określonego programu, który zawiera wybrane obszary z potencjałem danego regionu. Ogólnie unia kładzie duży nacisk oraz wsparcie finansowe na innowacje i rozwój infrastruktury(zwłaszcza kolei). Często także wspierane są abstrakcyjne branże w zależności od regionu, np. w województwie łódzkim dotacje łatwo dostać na przemysł włókienniczy lub wzornictwo. Jednak najpewniej zainwestować w innowacje, zwłaszcza w województwach lubelskim, podlaskim,podkarpackim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim, ponieważ tam objęty jest specjalny program dofinansowań – Polska Wschodnia. 

Zmiany w biurokracji?

Ze względu na wiele trudności związanych z dokumentacją oraz samym konkursem o dotację, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zapowiada ograniczenie formalności procedur konkursowych. Uproszczenia mają polegać dokładnej dokumentacji od początku starań o dotacje, do której nie będziemy musieli wracać w dalszym toku procedury. Ta zmiana choć z założenia może być uproszczeniem, to wciąż będzie opierać się na skrupulatnej i męczącej dokumentacji – tego nie da się uniknąć. Pozyskiwanie funduszy będzie prostsze, jeśli przedsiębiorca wykaże, że jego innowacja związana jest z ochroną własności przemysłowej.

Zmiany w udzielanej pomocy

W 2015 roku przedsiębiorcy starający się o dofinansowanie dla firm zdecydowanie trudność mogą spotkać w pozyskaniu dotacji na zakup technologii i urządzeń, ponieważ ma to z założenia zwiększyć zainteresowanie badawczo-rozwojowe, pobudzić kreatywność do rozwoju innowacyjności oraz wzmocnić rodzime firmy na arenie międzynarodowej. Czy to dobre posunięcie? Nie wiadomo, lecz w zamian za trudności w zakupie technologii, będzie można wykorzystywać tzw. instrumenty zwrotne i mieszane. Unia zdecydowała się na takie posunięcie, by Polska dogoniła rynek związany z technologiami mobilnymi dość wysoko rozwiniętymi w innych krajach europejskich. Pomocą dla przedsiębiorców będą liczne środki finansowe na szkolenia i kursy. Dotychczasowy Program Operacyjny Kapitał Ludzki zastąpi Program Wiedza,Edukacja, Rozwój, który duży nacisk położy właśnie na mobilność i efektywność państwa. 
 
Zmiany w dotacjach unijnych w 2015 roku dotyczą wielu kwestii, jednak sama idea i droga po dotacje jest taka sama. W nadchodzącym roku warto inwestować szczególnie w innowacje, nie tylko by sięgnąć po dofinansowanie, lecz także po to, by przyczynić się do unowocześnienia  naszego kraju. 

Nadesłał:

Dotacje unijne
http://abbeys.com.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl