Znaczenie naszej biżuterii
Biżuteria jest jednym ze zbytków, którymi lubimy jednak się otaczać. Z jednej strony możemy powiedzieć, że każda biżuteria złota, srebrna czy nawet sztuczna jest wyrazem naszej próżności.
W końcu naszyjniki damskie mają nie tylko upiększać i dodawać uroku, ale również świadczą o statusie materialnym kobiety, która je nosi. Chcąc nie chcąc zakładając na siebie biżuterie, dajemy o sobie pewien znak - biżuteria bowiem odsłania również naszą osobowość. Dobór detali oraz ich wygląd to nasz sposób na wyrażenie siebie.
Z antropologicznego punktu widzenia biżuteria przez wieki pełniła ważną rolę. I nie chodziło tu wyłącznie o próżność. Kolczyki, naszyjniki oraz inne elementy miały bowiem często znaczenie symboliczne. Miały chronić lub przyciągać szczęście. Biżuteria była również sposobem na oznaczenie statusu i roli społecznej jaką pełniła osoba nosząca poszczególne elementy ozdobne.
W plemionach afrykańskich rolę biżuterii pełni makijaż ciała, który również jest ozdobą jednak ma także wymiar symboliczny. Pierścienie rodowe czy chociażby obrączki złote darzone są przez nas szczególnym szacunkiem. Obrączka jest pierścieniem, którego nie założymy jeśli jesteśmy stanu wolnego. To wyraźny znak i symbol.
Obecnie niemal każdy jubiler oferuje biżuterię ręcznie robioną lub sporządzaną na zamówienie. Do tej pory największą popularnością cieszyły się wyroby jubilerskie wytwarzane seryjnie. Były to jednak znacznie solidniejsze produkty. Złoto jest pokryciem dla pieniędzy i nadal jest najlepsza inwestycją. Dziś jednak przeciętny człowiek nie obdarza go taką estymą. W ubiegłym wieku złoto przemycano ze wschodu za co groziły surowe kary - ludzie jednak robili to, gdyż złoto było w ich mniemaniu również inwestycją w przyszłość. A złote łańcuszki wkładano wyłącznie od wielkiego dzwonu.