Znaczenie podwórkowej huśtawki
W pobliżu puławskiej Świetlicy Socjoterapeutycznej „Drewutnia” powstanie plac zabaw. Miasto zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne dla rozwoju dzieci są zabawy ruchowe. Opinię tę potwierdzają liczne analizy naukowców.
Zabawa jest dla dzieci źródłem radości i uśmiechu. Przez nią dziecko wyraża swoje uczucia i pragnienia, daje upust swojej fantazji i wyobraźni oraz rozwija zdolności twórcze. Plac zabaw umożliwia najmłodszym zdobywanie doświadczeń i umiejętności w działaniu oraz wpływa na rozwój społeczny. Daje najmłodszym możliwość obniżenia poziomu stresu, uczy zachowań w trudnych sytuacjach, jak również redukuje agresję. Ponadto interakcje z innymi dziećmi sprzyjają otwartości, umiejętności radzenia sobie ze zmianami i sytuacjami zaskoczenia.
Zabawa ma też wpływ na rozwój emocjonalny dzieci. Bezpośredni kontakt umożliwia rywalizację i rozwój kreatywności, uczy współpracy i współzawodnictwa. Wszystkie te zalety postanowiły wykorzystać władze Puław i Świetlica Socjoterapeutyczna „Drewutnia”. W jej okolicy są cztery bloki nowych domów socjalnych i nie ma ani jednego placu zabaw. Jego wybudowanie jest możliwe dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK, która przekazała na ten cel 10 tys zł. Uroczyste wręczenie dotacji nastąpi 17 lipca o godzinie 16 w siedzibie Świetlicy. W obecności jej wychowanków czek zostanie przekazany na ręce Wiceprezesa Krzysztofa Bernasia. - Aktywność na placu zabaw jest dla dzieci konieczna, ponieważ trzeba jakość spożytkować ich energię, aby nie rozwinęły się u nich zaburzenia zachowania – mówi Kierownik puławskiej Świetlicy, Małgorzata Suszek-Zawadzka. – Dla dzieci z problemami socjalizacyjnymi taka forma aktywności jest niezbędna – dodaje. Świetlica stawia przede wszystkim na bezpieczeństwo dzieci. Z nowego miejsca zabaw skorzysta około 40 jej podopiecznych. Placówka chce zorganizować dzieciom m.in. piaskownicę, „koniki” i równoważnię. Wybór zabawek nie jest przypadkowy. Piaskownica jest dobra dla dzieci w każdym wieku. Podczas zabawy w piasku dziecko rozwija zmysł dotyku, a czynności, takie jak przewracanie do góry dnem wypełnionych foremek, pozwalają doskonalić precyzję i koordynację ruchów. Huśtawka ważka nazywana też „równoważnią” pełni szczególną rolę w kształtowaniu mięśni nóg, które rozwijają się w trakcie odbijania się od podłoża i przy amortyzowaniu sił grawitacji przy opadaniu. Równoczesne wspieranie się i przytrzymywanie na drążku wpływa na wzmacnianie siły obręczy barkowej. Podczas zabawy na huśtawce dziecko uczy się koordynacji ruchów i utrzymywania równowagi, a dodatkowo poznaje znaczenie swojego ciężaru.
O nietypowym placu zabaw pomyślało też miasto, które na jednym z puławskich skwerów w okolicach ul. Polnej, postanowiło wybudować siłownię pod gołym niebem, złożoną z „motyla” do ćwiczeń mięśni grzbietu oraz klatki piersiowej, sztangi, twistera i stepera. Pomysł ma służyć bardziej aktywnemu spędzaniu wolnego czasu przez mieszkańców. Urządzenia są tak skonstruowane aby nie można ich było łatwo zniszczyć, co ma zapewnić ochronę przed wandalami.
O zdrowiu dzieci warto pomyśleć już teraz, tym bardziej, że aktywność fizyczna w młodym wieku powoduje pozytywne nastawienie do aktywnego stylu życia w późniejszym wieku.