Zrobieni na szaro – czyli o najmodniejszym kolorze we wnętrzach


2014-11-25
Trendy w urządzaniu wnętrz zmieniają się szybciej niż kalendarzowe pory roku. Tym bardziej warto poddać się tym inspiracjom, które mają szansę odmienić wnętrze na dłużej – jak na przykład wprowadzić do niego szary kolor.

Szarość: nowa biel?

W tradycyjnym polskim domu niepodzielnie króluje biel. To bezsprzecznie najczęściej używany kolor, którym maluje się ściany. Opcjonalnie zastępowany jest kolorem beżowym i jego rozmaitymi wariantami. W kwestii kolorów Polacy są dość konserwatywni i trudno im zdobyć się na nutę ekstrawagancji. Z tego też powodu warto zwrócić uwagę na kolor szary. Mimo, że pozostaje w zachowawczej palecie barw, wnosi do wnętrza coś nowego. I choć wiele osób postrzega go jako zimny, nieprzyjemny, czy „przemysłowy”, szary szaremu nie równy. Jasny, ciemniejszy, chłodny lub ciepły- to tylko początek tego, co oferuje szarość. Ta z domieszką koloru niebieskiego, określana jako gołębia, świetnie sprawdzi się w eleganckim gabinecie czy stylowej sypialni. Nieco cieplejsza, zmierzająca ku beżom i khaki, to dobra propozycja dla osób, które cenią we wnętrzach ciepło i nie chcą podejmować radykalnych kroków w ich wystroju.

Skandynawia i loft

Szarość to także kolor płynący z otoczenia. Występuje naturalnie na surowych, betonowych materiałach czy cegłach, a te dynamicznie zyskują na popularności. Ceniony styl industrialny opiera się w swojej istocie na szarościach, które przemycane są do wnętrz dzięki specyficznym materiałom, takim właśnie jak beton, metal czy cegły. Decydując się na któryś z odcieni szarości, należy pamiętać, by spójnie zaaranżować ten kolor z resztą otoczenia i jego elementów, bo sam kolor ścian to za mało. Zauważamy rosnącą popularność wnętrz w nowoczesnym wydaniu. Czy to inspiracje skandynawskie, czy też te płynące z wielkomiejskich loftów – szarość odgrywa w nich kluczową rolę. Klienci często oczekują porady, jak do nowoczesnych wnętrz dobrać taki element jak drzwi, bo wiedzą, że tradycja się w tym przypadku nie sprawdzi. Wtedy często polecamy modele w białym kolorze, lub w nowoczesnym wzorze. Również takie kolory jak wenge czy orzech, ciemne i eleganckie, doskonale współgrają z szarością – mówi Joanna Lisowska z firmy zajmującej się produkcją drzwi Uniprofil.

Kolor  o wielu twarzach

Szarość doskonale sprawdza się na większych płaszczyznach, takich jak ściany i podłogi, jednak równie wdzięcznie prezentuje się jako dodatek- czy to w postaci dekoracyjnych zasłon, czy nawet mebli. Decydując się na przedmioty dedykowane wnętrzu z nutą szarości, warto pamiętać, by poza kolorem, odznaczały się one nowoczesnym wzornictwem i ciekawą formą. Nie należy dać się zwieść złudzeniu, że otaczając się szarościami, wnętrze stanie się nudne i monochromatyczne – kolor ten ma bowiem wiele twarzy. Brudny róż, rozbielony beż czy khaki to pochodne odcienie popularnych kolorów, uszlachetnione kroplą szarości. Korzystanie z tych barw podczas dobierania elementów wyposażenia mieszkania pozwoli nadać mu charakteru i klasy. Bez trudu można nadać stylu prostemu wnętrzu, posługując się drobiazgami; poduszki, świece, tapeta czy biała boazeria zastosowana nawet na pojedynczej ścianie, będzie niewątpliwą ozdobą i powiewem świeżości.

Oryginalne bo szare

Szary to także kolor, który pasuje każdemu wnętrzu, bez względu na jego funkcję. Łazienka, sypialnia, salon – szary jest na tyle uniwersalną barwą, że z powodzeniem stworzy klimat w każdym z tych pomieszczeń. Warto wykorzystać także inne triki, które nadadzą im nowoczesnego szlifu. We wspomnianej łazience, z szarym kolorem świetnie współgra biel – czy to na płytkach, czy też w formie innych elementów wnętrza. Oryginalnym rozwiązaniem, które ciekawie wygląda w kuchni czy łazience są panele ścienne, pokrywające ścianę do połowy wysokości, które można zgrabnie połączyć z kolorem na pozostałej jej części- mówi ekspert Uniprofil. To nawiązanie do stylu angielskiego: od niego pochodzi nawet nazwa boazerii angielskiej, która niczym nie przypomina tej znanej w Polsce z lat 70. Pozwala to swobodnie zabawić się charakterem wnętrza – w oparciu o pozostałe dodatki, można osiągnąć jednoznacznie elegancki efekt, lub jeszcze ciekawszy eklektyzm, polegający na celowym łączeniu elementów reprezentujących pozornie niezwiązany ze sobą styl. Na cokolwiek się nie zdecydować, elegancka i ponadczasowa szarość będzie dobrym spoiwem zarówno dla pop- artowych plakatów w salonie, jak i barokowej wanny na lwich łapach stojącej w łazience

Nadesłał:

PrimeTimePR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl