10 popularnych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej. Co odpowiedzieć, aby nie polec
Proste pytania na rozmowie kwalifikacyjnej bywają najtrudniejsze. Głównie dlatego, że nie zastanawiamy się wcześniej, co odpowiedzieć. Oto 10 popularnych pytań, które warto przemyśleć przed spotkaniem z potencjalnym pracodawcą.
1. Co możesz powiedzieć mi o sobie?
„Odpowiadając na to pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej, musimy unikać powtarzania informacji, które zawarliśmy w CV” – radzi Aleksandra Pocheć, ekspertka międzynarodowego serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl. „Jak więc zacząć? „Powiem o moich kompetencjach, które z pewnością będą przydatne na tym stanowisku” – takie zdanie wprowadzi wypowiedź na zawodowy grunt, a jednocześnie będziemy mogli opowiedzieć o sobie wszystko to, czego nie udało się zamieścić w CV. Możemy też powiedzieć kilka zdań o swoich ambicjach zawodowych, które mamy nadzieję spełnić w danym miejscu pracy” – dodaje.
2. Czy potrafisz wymienić swoje mocne strony?
Paradoksalnie, choć każdy z nas ma mocne strony, to wielu z nas nie potrafi ich opisać. Poprzeczkę podnosi fakt, że musi być to opis, zwiększający nasze szanse na zatrudnienie. Przymiotniki muszą więc być dopasowane do charakteru pracy. Przykładowo, jeśli aplikujemy na stanowisko koordynatora projektu, możemy powiedzieć, że jesteśmy dobrymi organizatorami i potrafimy motywować innych do pracy. Przed rozmową warto jeszcze raz przeczytać ogłoszenie o pracę, w którym bardzo często pracodawcy podają, jakich mocnych stron wymagają od pracownika. Może to być dobra podpowiedź, w przygotowywaniu odpowiedzi.
3. Jakie masz słabości?
„Nigdy nie mówmy, że nie mamy słabych punktów, bo sprawimy wrażenie osoby nieprzygotowanej do rozmowy. Unikajmy też opisywania słabości, które de facto są atutami np. „nadmiernie angażuję się w pracę”. Pamiętajmy, że umiejętność przyznania się do słabości jest siłą. Najlepiej wypadniemy na rozmowie, gdy przyznamy się do słabości i zaznaczymy, że staramy się nad nią pracować” – mówi Pocheć.
4. Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie ciebie?
Opowiedzmy o umiejętnościach, które przysłużą się danemu projektowi, zespołowi i firmie. Aby trafnie odpowiedzieć na to pytanie, musimy przygotować się do spotkania, przestudiować stronę internetową firmy, poznać jej filozofię i cele. Poza tym możemy podkreślić w rozmowie, że może nie jesteśmy idealni, ale bardzo chcemy się uczyć i rozwijać. Przemycajmy informacje o naszych atutach i ich niewątpliwym wpływie na działalność firmy.
5. Gdzie widzisz siebie za pięć lat?
Bardzo ważne pytanie, które ma odpowiedzieć pracodawcy czy myślmy o danej firmie jako o przystanku, czy jako wieloletnim pracodawcy. Dlatego warto skupić się w odpowiedzi na ambicjach i celach. Jeśli marzy nam się stabilizacja, można o tym powiedzieć. Jednocześnie można podkreślić, że widzimy dla siebie szanse rozwoju w obrębie firmy.
6. Dlaczego chcesz tu pracować?
„To szansa, aby pokazać, że prześwietliliśmy firmę, do której aplikujemy. Warto skupić się w rozmowie na perspektywach, które w naszej ocenie oferuje dany pracodawca. Nie należy źle mówić o byłym (ewentualnie obecnym) pracodawcy, bo to nie świadczy dobrze i o nas” – mówi Aleksandra Pocheć z MonsterPolska.pl.
7. Jakie są twoje oczekiwania płacowe?
Wielu kandydatów mówi o zarobkach w otwarty sposób, choć dla większości pieniądze to wciąż jeden z najbardziej kłopotliwych tematów w rozmowie. Jak więc mówić o płacach? Jeśli potrafimy, możemy podać konkretną kwotę lub widełki. Możemy także powiedzieć, że chcielibyśmy zarabiać np. powyżej średniej płacy, która obowiązuje na tym stanowisku w branży. Zanim wymienimy konkretną kwotę, warto dowiedzieć się pocztą pantoflową, jakie płace obowiązują u danego pracodawcy, ale też sprawdzić raporty płacowe dla danej branży, stanowiska, województwa, np. w serwisie Pensjometr.pl.
8. Co cię motywuje?
Motywacja to coś osobistego i bardzo indywidualnego, więc nie ma tu złej odpowiedzi. Motywacją może być rodzina, chęć spełnienia, pragnienie sukcesu. Ważna jest autentyczność w rozmowie.
9. Co sprawia, że jesteś dobrym graczem zespołowym?
To pytanie otwiera szansę na opowiedzenie anegdoty z czasów studiów lub pierwszej pracy. Osobista odpowiedź o tym, kiedy zdaliśmy sobie sprawę z mocy współpracy na gruncie zawodowym, zrobi pozytywne wrażenie na osobie rekrutującej.
10. Czy jest coś, o co chciałbyś mnie zapytać?
Takie pytanie lub pytania, warto przygotować sobie z wyprzedzeniem. Można zapytać zarówno o projekt, zespół, jaki i zadać pytanie mniej formalne – o to, gdzie pracownicy jedzą posiłki. Zadając pytania, nawet te szczegółowe, pokazujemy, że zależy nam na pracy.
Ważne, aby pamiętać, że każda z trafnych odpowiedzi może przybliżyć nas do nowej pracy.
Nadesłał:
INBdigital
|