30 maja - święto rodzin zastępczych z całej Polski


30 maja - święto rodzin zastępczych z całej Polski
2010-05-26
Już w najbliższą niedzielę, 30 maja w całej Polsce obchodzony będzie Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Ustanowione przez Sejm w 2006 r. święto służyć ma przede wszystkim zwróceniu uwagi społeczeństwa na los osamotnionych oraz odrzuconych dzieci.

Dodatkowo ma także uhonorować wysiłek, jakiego podejmują się na codzień Rodzice Zastępczy. Dzięki ich zaangażowaniu możliwe jest zapewnienie młodym ludziom spokojnego dzieciństwa, wykształcenia oraz - co najważniejsze - miłości.

Dzieci zaniedbywane przez swoich biologicznych opiekunów, bite, wykorzystywane bądź wychowywane w nieodpowiedni sposób nie mają szans na dorastanie w bezpiecznym otoczeniu. Ich rozwój jest poważnie zagrożony, w rezultacie czego bardzo często źle się uczą, mają kłopoty w relacjach z rówieśnikami, nie ufają dorosłym.

Dziecko w wieku do 5 lat bardzo intensywnie uczy się świata, czerpiąc wiedzę i inspirację z najbliższego otoczenia. Jeśli widzi, że swoją obecnością wywołuje negatywne emocje opiekunów i z tego powodu jest np. bite czy upokarzane - drastycznie spada mu poczucie własnej wartości - tłumaczy Jerzy Kala, Prezes Fundacji ARCHON+ Dzieci Które Kochacie. Nie nawiązuje też trwałych więzi z bliskimi, ucieka od nich. Przestaje wierzyć, że jest ktoś, dla kogo może być ono ważne. Wytworzone w ten sposób w mózgu dziecka schematy interakcji z otoczeniem mają destrukcyjny wpływ na jego przyszłość - dodaje Jerzy Kala z Fundacji ARCHON+ Dzieci Które Kochacie.

Wsparcie przychodzi właśnie ze strony Rodziców Zastępczych - gotowych przyjąć do własnego domu obce dziecko i roztoczyć nad nim opiekę, jakiej do tej pory nie zaznało. Na barkach Rodziców Zastępczych spoczywa odpowiedzialność za zmianę postawy dziecka wobec otoczenia. Swoim zachowaniem muszą odbudować jego poczucie wartości oraz wyeliminować jego przekonanie o wrogości całego świata. Muszą okazać mu cierpliwość, przekonać go, że ich uczucie jest bezwarunkowe i tolerują go takim, jakim jest. Ich zadaniem jest zmotywowanie dziecka do podjęcia samodzielnego wysiłku nad własnym rozwojem i umiejętne nagradzanie go za dokonywane postępy.

Cały proces wychowawczy podporządkowany jest jednemu celowi - usamodzielnieniu dziecka po 18. roku życia, kiedy będzie musiał opuścić Rodzinę Zastępczą i podjąć największe wyzwanie, jakim jest rozpoczęcie własnego życia  podkreśla Jerzy Kala z Fundacji ARCHON+ Dzieci Które Kochacie. Jest to sprawdzian dla Rodziców Zastępczych: czy dzięki ich wsparciu człowiek, który doznał tyle zła ze strony biologicznych opiekunów, odbudował się psychicznie, uwierzył w siebie i odnalazł sens swego życia. W przeważającej większości ten egzamin zdawany jest na piątkę.

I właśnie ze względu na trud, jakiego podejmują się Rodzice Zastępczy, święto 30 maja ma jeszcze drugi wymiar. Ma być podziękowaniem dla nich oraz uhonorowaniem ich wytrwałości.

Tak jak Dzień Matki czy Dzień Ojca, tak i Dzień Rodzicielstwa Zastępczego podkreśla znaczenie obecności Rodziców Zastępczych dla prawidłowego rozwoju osamotnionych oraz osieroconych dzieci. Realizacja tego aspektu święta możliwa jest przede wszystkim dzięki organizacjom pozarządowym.

Jedną z najważniejszych i najaktywniej włączających się w organizację Dnia Rodzicielstwa Zastępczego jest Fundacja Ernst&Young www.ey.com/pl/fundacja. Już od sześciu lat organizuje ona doroczny konkurs „30 maja - świętujemy razem", zapraszając NGO oraz instytucje pomocy społecznej i Rodziny Zastępcze do przygotowania obchodów święta dla lokalnej społeczności. Najlepsze propozycje otrzymują dofinansowanie od Fundacji - rokrocznie wspierane jest kilkanaście propozycji, dzięki czemu całe Rodziny Zastępcze (o wiele liczniejsze od przeciętnej polskiej rodziny) mogą za darmo wybrać się do kina, na basen, wyjechać na wycieczkę czy bawić się na festynie.

W tym roku do konkursu stanęła także nasza Fundacja, przygotowując obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego dla 70 Rodzin Zastępczych z terenu powiatu myślenickiego oraz wspierających ich regionalnych instytucji publicznych - opowiada Jerzy Kala z Fundacji ARCHON+ Dzieci Które Kochacie. Nasza propozycja opracowana we współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Myślenicach spodobała się komisji i zajęła pierwsze miejsce pośród wszystkich propozycji nadesłanych z całej Polski.

Jakie atrakcje dla Rodzin Zastępczych szykujemy w tym roku? Mimo że Dzień Rodzicielstwa Zastępczego przypada na 30. maja, przygotowania do niego w powiecie myślenickim rozpoczęły się już ponad trzy tygodnie wcześniej, kiedy to wszystkie Rodziny Zastępcze otrzymały zaproszenie do konkursu plastycznego na najlepszy plakat promujący ideę rodzicielstwa zastępczego. Warto było się wspólnie napracować, gdyż autorzy najciekawszych plakatów wraz z całymi rodzinami pojadą na całodniową wycieczkę do Parku Dinozaurów w Zatorze oraz Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach. Nadesłane plakaty zostały także rozwieszone w całym powiecie myślenickim, informując jego mieszkańców o zbliżającym się święcie. Dzień przed wyprawą, w piątek (28 V) w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu (ul. Piłsudskiego 20, sala lustrzana) odbędzie się regionalna konferencja „Rodzina Zastępcza w praktyce", kompleksowo omawiająca najistotniejsze zagadnienia z tego obszaru. Po konferencji zaś odbędą się bezpłatne specjalistyczne warsztaty „Zarządzanie stresem w Rodzinie Zastępczej" (godz. 14.00 siedziba Fundacji, ul. Słowackiego 42/3E), na które zaproszeni są wszyscy rodzice zastępczy. Więcej informacji o Dniu Rodzicielstwa Zastępczego znajduje się na aktualizowanej na bieżąco stronie www.RodzinaZastepcza.org

Nadesłał:

ARCHON+ Biuro Projektów
http://www.archon.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl