AGD dla seniora


2011-09-08
Nowoczesna pralka z wyświetlaczem LCD i zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi z pewnością przypadnie do gustu niejednemu 30-latkowi. Czy to samo urządzenie będzie odpowiednie również dla osoby starszej? Na co powinniśmy zwracać uwagę, wybierając sprzęt AGD dla seniora?

Dostępny dziś na rynku sprzęt AGD znacznie różni się pod tego wyprodukowanego kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, zarówno pod względem zaawansowania technologicznego, jak i liczby dostępnych funkcji. Nowoczesne pralki posiadają po kilkanaście różnych programów, specjalne bębny masujące pranie, innowacyjne technologie płukania natryskowego. Wielofunkcyjne piekarniki pozwalają korzystać z przygotowania potraw na parze, można w nich grillować a nawet piec dwie różne potrawy jednocześnie. Chcąc wymienić wysłużone urządzenie na nowy model, starsze osoby mogą się w tym pogubić.

 

Łatwa, intuicyjna obsługa

Sprzęt, który posiada dużo funkcji, wcale nie jest najbardziej odpowiedni dla osoby starszej. Ważne, by znalazły się w nim te podstawowe, najczęściej używane, a senior nie miał problemu z korzystaniem z urządzenia. – „Liczy się przede wszystkim prosta obsługa oraz czytelny, przyjazny panel sterowania. Dla osób starszych i słabo widzących bardziej odpowiednie są urządzenia ze sterowaniem za pomocą tradycyjnych pokręteł zamiast paneli dotykowych. Lepiej zrezygnować ze sprzętu, którego działanie jest uzależnione od ustawienia elektronicznego zegara. Wystarczy bowiem mała przerwa w dostawie prądu i taki zegar trzeba ustawiać od nowa, co seniorom może sprawiać kłopot. Najważniejsze, aby użytkownik czuł się komfortowo korzystając z urządzenia i mógł się cieszyć samodzielnością” – podpowiada Alina Chemperek-Gumiela, przedstawicielka Candy Polska, producenta urządzeń AGD.

 

Bezpieczeństwo korzystania z urządzeń

Ze względu na bezpieczeństwo użytkowania w urządzeniach dla seniora ważne są wszelkie „przypominacze”. W płytach ceramicznych czy piekarniku taką rolę pełni minutnik, który zasygnalizuje, kiedy należy wyłączyć urządzenie. Podobnie okap z funkcją timera – sam wyłączy się np. po 15 minutach. Ponadto w kuchenkach i płytach gazowych przydatne jest zabezpieczenie przeciw wypływowe. Chroni przed ulatnianiem się gazu w przypadku zalania płomienia np. przez kipiącą zupę. Natomiast ryzyko przypadkowego oparzenia eliminuje system zimnych drzwi, spotykany w nowoczesnych piekarnikach. Wykorzystanie właściwości izolacyjnych nawet czterech szyb termorefleksyjnych czyni drzwi piekarnika zawsze chłodnymi, nawet gdy temperatura we wnętrzu osiąga wartość maksymalną.

 

W przypadku sprzętu AGD dla seniora najważniejsza jest nie tyle liczba dostępnych funkcji, co funkcjonalność. Przy zakupie nowej pralki czy kuchenki trzeba znaleźć kompromis pomiędzy nowoczesnością i modą a zdrowym rozsądkiem. Ważne jest także ergonomiczne rozmieszczenie urządzeń, tak, aby wszystko było pod ręką.

Nadesłał:

PlanetPR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl