Aktywne wakacje: jak przygotować się do spływu?
Spływ kajakowy - o czym warto pamiętać?
Okres wakacyjny i piękna pogoda zachęcają do aktywności na świeżym powietrzu. Niektórzy wybierają rower, inni piesze wędrówki, a pozostali decydują się na spływ kajakowy szlakami rzecznymi. Niezależnie od tego, czy wybieramy się na jedno czy wielodniową wyprawę, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Jak zatem przygotować się do wakacji z wiosłami i co ze sobą zabrać?
Poznaj trasę i spakuj niezbędny ekwipunek
Wybór trasy do spływu kajakowego to dość trudne zadanie, szczególnie gdy rozpoczynamy swoją przygodę z wiosłami. Planując naszą wodną wędrówkę, musimy uwzględnić wiele czynników m.in. znajomość rzeki, kondycje, aktualną formę, stan zdrowia i doświadczenie członków załogi. Pakując się w trasę pamiętajmy, że kajak ma ograniczoną ładowność, dlatego zabierzmy tylko najpotrzebniejsze rzeczy. W zależności od pogody ubierzmy się w lekki, niekrępujący ruchów strój i kapok zabezpieczający przed utonięciem. Nie zapomnijmy również o odpowiednim nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych, kremie z filtrem oraz lekkiej kurtce przeciwdeszczowej. Załóżmy przewiewne obuwie sportowe lub sandały opinające nogę, a także rękawiczki, które ochronią nasze dłonie przed odciskami. Pamiętajmy, by wszystkie rzeczy zapakować w worek foliowy. Nie trzymajmy luzem aparatu fotograficznego, telefonu komórkowego czy portfela – w razie wywrotki mogą ulec zniszczeniu.
Odpowiednie odżywienie
Wysiłek podczas spływu będzie wymagał od nas zwiększonego zapotrzebowania na węglowodany i tłuszcze. Przed wypłynięciem zjedzmy więc porządny posiłek, który będzie zawierał węglowodany, białko i zdrowe tłuszcze. Podczas spływu miejmy pod ręką kanapkę, owoce czy słodkie przysmaki, którymi możemy uzupełnić kalorie w trakcie płynięcia lub zaufundować sobie zastrzyk energii, gdy zabraknie sił przy wiosłowaniu. Nie zapomnijmy również o odpowiednim nawodnieniu oragnizmu. Woda mineralna czy inne napoje będą nieodzowną pozycją na naszej liście zakupów.
Przygotuj się na wysiłek
Kilka godzin spędzonych w kajaku to nie tylko podziwianie krajobrazów i cieszenie się piękną pogodą, ale też ciężka praca, by wprawić w ruch dociążoną łódkę. Podczas wiosłowania najbardziej eksploatowany jest staw barkowy, łokciowy i kolanowy, które nadwyrężamy wykonując cykliczny ruch przyciągający kończyn górnych, wspomagany pracą nóg i tułowia. Chcąc nie doprowadzić do ich przeciążenia, na tydzień przed planowanym spływem zadbajmy o odpowiednią kondycję fizyczną. Siłownia nie jest koniecznością, wystarczy podnoszenie lekkich ciężarków lub ćwiczenia ogólnorozwojowe w domu. W dniu spływu, tuż przed wypłynięciem przeprowadźmy rogrzewkę, która zapobiegnie nadwyrężaniu stawów i mięśni. Zróbmy więc kilka wymachów rąk w przód i w tył, pajacyki i ćwiczenia rozciągające. Naszym stawom pomożemy również, stosując suplementy diety zawierające składniki pomagające w utrzymaniu chrząstki stawowej. Warto sięgnąć po preparaty z kolagenem np. 4Flex (innowacyjny preparat zawierający unikalny kolagen Fortigel®). Kolagen ten wchłania się aż w 95% i gromadzi głównie w tkance chrzęstnej. Dzięki temu możemy cieszyć się zdrowymi i sprawnymi stawami na dłużej.
Nadesłał:
38PR
|