Alimenty bez rozwodu - co musisz wiedzieć?


2019-05-11
Osoby pozostające w związku małżeńskim mają określone obowiązki. Są to wspólne pożycie, wzajemna pomoc i współdziałanie. Jednak czasem nie wszytko działa jak trzeba i jedna ze stron nie dba o podstawowe potrzeby drugiej strony a także o potrzeby wspólnych dzieci. Głównie są to potrzeby materialne.

W trakcie trwania małżeństwa, nie jest możliwe orzeczenie alimentów, bo to dopiero wiąże się z orzeczonym rozwodem. Jednak jest możliwość wyegzekwowania środków na ten cel. Potocznie nazywa się to "alimentami bez rozwodu", jednak poprawnie powinno brzmieć: "roszczenie o zaspokojenie potrzeb rodziny".

Prawo rodzinne łódź - kiedy szukać pomocy w tym temacie?

Typowym przypadkiem zaniedbania obowiązku łożenia na potrzeby rodziny, jest sytuacja gdy jeden z współmałżonków opuszcza rodzinę i zostawia ją z mniejszymi środkami do życia. Nierzadko bywa też, że opuszczony współmałżonek nie pracuje wcale. Bywa tak, gdy na przykład kobieta rezygnuje z pracy zawodowej, żeby poświęcić się wychowaniu dzieci. Nawet, gdyby w danym momencie podjęła pracę zawodową, to jej pobory raczej nie wystarczyłyby na podstawowe potrzeby jej i dzieci. W takich przypadkach zasadne jest szukanie pomocy u prawnika.

Przemoc ekonomiczna w związku.

Inna, również patologiczna sytuacja może się wytworzyć wtedy, gdy małżonkowie cały czas mieszkają ze sobą, a jedno z nich stosuje wobec drugiego przemoc ekonomiczną. Zachodzi ona wtedy, gdy osoba zazwyczaj zarabiająca więcej, swoim postępowaniem poważnie ogranicza zaspokajanie podstawowych potrzeb reszty rodziny lub współmałżonka. Polega też na wykorzystywaniu zależności finansowej drugiej strony do znęcania się nad nią. Jest to blokowanie dostępu do wspólnych pieniędzy, przesadna kontrola wydatków, wydzielanie zbyt małych sum na prowadzenie domu czy też brak informacji o własnych zasobach finansowych. W takich przypadkach również warto wykorzystać informacje z tematu prawo rodzinne łódź, aby rozpocząć procedurę roszczenia o zaspokojenie potrzeb rodziny.

Wszelkie nieudzielanie się w sprawie wspólnego łożenia na rodzinę jest naruszeniem kodeksowych zobowiązań, które przyjęło się na siebie wchodząc w związek małżeński.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl