Aluminiowe drzwi przesuwne: panoramiczne przeszklenia
Nowoczesny budynek ma być jasny i przestronny. Osoby budujące dom coraz chętnej otwierają salon lub jadalnię na ogród, wybierając wielkogabarytowe okna czy drzwi tarasowe.
Nierzadko, zajmują one większość ściany elewacyjnej i zapewniają tym samym bardzo dobry dopływ światła dziennego do wnętrza. Pomimo dużej powierzchni przeszklenia, nowoczesna stolarka zapewnia wysoki komfort termiczny.
Prawdziwa ucieczka od codzienności jest możliwa tylko w harmonii z przyrodą. Otworzenie salonu na przydomowy ogród za pomocą panoramicznych przeszkleń zapewni nieskrepowany dostęp do widoków na zewnątrz, relaks i poprawę samopoczucia oraz rozświetli wnętrze i nada bryle nowoczesnego, oryginalnego charakteru.
Duże przeszklenia są ważnym elementem dekoracyjnym pomieszczenia. Tworzą atmosferę komfortu, ciepła i bezpieczeństwa. Zwłaszcza w przypadku domów ulokowanych pośród malowniczego, naturalnego otoczenia. Widok zadbanego ogrodu – ujęty w eleganckie ramy dużych okien – jest jak wielkoformatowy pejzaż, który wzbogaca kompozycję wnętrza, nadając mu nietuzinkowego i oryginalnego wyrazu. Niektórzy jednak obawiają się, że duże przeszklenia mogą znacząco wychłodzić budynek. Nic bardziej mylnego.
Materiał dla okna panoramicznego
Jeśli decydujemy się na wielkogabarytowe okna lub drzwi tarasowe, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na ich położenie w stosunku do stron świata. Duże okno powinno wychodzić na południe lub południowy zachód. Umożliwi to maksymalne wykorzystanie promieni słonecznych. Dla zachowania odpowiedniego bilansu termicznego, ważne jest także ulokowanie drzew na otaczającej budynek działce i sąsiedztwo innych budynków.
Profil okienny lub drzwiowy to kolejny element, który ma determinujący wpływ na parametry cieplne stolarki, a jego rodzaj i materiał, z którego został wykonany decyduje o maksymalnych wymiarach okna czy drzwi tarasowych. Profil musi utrzymać ciężar całego skrzydła, nierzadko ważącego nawet kilkaset kilogramów. Najtrwalsze są profile aluminiowe. – Do produkcji okien i drzwi aluminiowych wykorzystuje się ciepłe profile, skonstruowane z dwóch kształtowników aluminiowych i wkładki termicznej. Dzięki innowacyjnym technologiom, konstrukcje aluminiowe umożliwiają wykonanie okien i drzwi o bardzo wysokiej izolacyjności termicznej – mówi Bożena Ryszka, Marketing Manager w ALUPROF S.A. Przykładem takiego systemu z przegrodą termiczną jest MB-104 Passive odpowiadający wszelkim wymaganiom stawianym stolarce otworowej w budownictwie pasywnym. System posiada certyfikat domu pasywnego Passive House Institute Darmstadt i odznacza się ponadnormatywnymi parametrami szczelnościowymi i izolacyjnymi. Izolacyjność termiczna dla okna otwieranego wynosi bowiem Uw od 0,53 W/m2K oraz dla drzwi UD od 0,60 W/m2K.
W stolarce aluminiowej nie trzeba używać stalowych wzmocnień, dlatego też okna mogą być one zdecydowanie węższe, a tym samym oferują większą powierzchnię przeszklenia. Dla przykładu drzwi tarasowe wykonane z wykorzystaniem profili aluminiowych mogą mieć skrzydło o maksymalnej masie 400 kilogramów i szerokości powyżej 3 metrów.
Czy duże przeszklenia są ciepłe?
Drzwi podnośno-przesuwne są doskonale spisują się ako zabudowa łącząca salon czy ogród zimowy ze środowiskiem zewnętrznym. Zapewniają bardzo dobry kontakt z otoczeniem, a w pozycji otwartej nie zabierają wiele miejsca we wnętrzu pomieszczenia, co znacznie podnosi komfort ich użytkowania. Osoby stojące przed wyborem takich drzwi często zmagają się z przekonaniem, że duże przeszklenia mogą doprowadzić do nadmiernego wychładzania domu w sezonie jesienno-zimowym. Dzięki aktualnym rozwiązaniom technologicznym nie powinniśmy się już tego obawiać, choć izolacyjność termiczna jest kluczowym parametrem, o który należy zadbać przy wyborze konkretnego wyrobu.
Zaprojektowany przez firmę ALUPROF system MB-77HS należy do produktów o najlepszych parametrach. Budowa profilu systemu MB-77HS pozwala na wykonanie ekskluzywnych drzwi o dużych gabarytach, wypełnionych szkłem jedno-lub dwukomorowym, a zastosowane materiały i rozwiązania techniczne ułatwiają osiągnięcie wysokiego stopnia ochrony cieplnej i akustycznej. – Stosowane w tym systemie przekładki termiczne oraz dodatkowe akcesoria i wkłady izolacyjne sprawiają, że system może pochwalić się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi. Specjalny kształt uszczelek przymykowych i przyszybowej oraz odpowiednie okucia zapewniają wysoką odporność na przenikanie przez drzwi wody i powietrza – dodaje Bożena Ryszka.
Szkło w architekturze nie tylko oddziela, lecz także łączy wnętrze z otoczeniem. Przed spełnieniem marzenia o swobodzie przestrzeni nie powinny powstrzymywać nas wątpliwości związane z „ciepłem” wielkogabarytowych okien i drzwi trasowych. Współczesna technologia wykorzystująca aluminiowe profile sprawia, że panoramiczne przeszklenia prezentują się imponująco a domownicy otoczeni są ciepłem i bezpieczeństwem.
Aluprof
press box