Architektura sakralna Pomorza
26 kaplic pochodzących z XVII wieku, rozmieszczonych na szlaku liczącym 4,6 km, tworzy Kalwarię Wejherowską, jeden z najwspanialszych kompleksów architektury sakralnej Pomorza.
Kalwaria Wejherowska, nazywana też Kaszubską Jerozolimą, została ufundowana przez wojewodę malborskiego Jakuba Wejhera, a dziś uważana jest za jeden z cudów tego regionu.
Obok Kalwarii Zebrzydowskiej i Pakoskiej, wejherowski szlak jest jednym z najstarszych Sanktuariów Męki Pańskiej, który odzwierciedla kolejne etapy drogi, jaką przebył Chrystus. Każda z 26 kaplic odwołuje się do biblijnych miejsc upamiętniających zarówno samo życie Jezusa, jak i Drogę Krzyżową złożoną z 14 kaplic. Poszczególne etapy szlaku kalwaryjskiego wyznaczają kolejne kaplice noszące nazwy między innymi Ogrójca, Grobu Matki Bożej, Bramy Jerozolimskiej, Wieczernika, Pałacu Piłata, Pałacu Herodota, Spotkania z Matką, Grobu Chrystusa. Przez obszar Kalwarii Wejherowskiej płynie nawet jerozolimska rzeka Cedron, a znajdujące się na obszarze wzgórza noszą nazwy Góry Oliwnej, Syjonu i Golgoty. Opiekę nad Kalwarią Wejherowską sprawują Franciszkanie sprowadzeni w tym celu przez Jakuba Wejhera.
Jakub Wejher w swoich staraniach o budowę kalwarii miał wsparcie ze strony między innymi archidiakona pomorskiego Jana Mateusza Judyckiego i opata cystersów oliwskich Aleksandra Kęsowskiego, którzy wraz z wojewodą zabiegali u władz kościelnych o zgodę. Projekt rozmieszczenia poszczególnych kaplic przygotował ojciec Robert z Werden, z klasztoru cystersów oliwskich, który pomiary wykonał w oparciu o informacje badaczy dotyczące Drogi Chrystusa przebytej w samej Jerozolimie. Zgodę na utworzenie Kalwarii uzyskano 9 czerwca 1649 roku, jednak prace nad powstaniem kompleksu sakralnego prowadzone były etapami – dlatego budowa 24 kaplic trwała aż do 1966 roku. Sam wojewoda był fundatorem 11 kaplic, kolejne 13 powstały dzięki wsparciu finansowemu rodziny Wejhera i bliskich przyjaciół, a także osób zaangażowanych w budowę. Dwie ostatnie kaplice wzniesiono w czasie remontu Kalwarii, a ich fundatorami byli kolejni właściciele miasta Przebendowscy i Keyserlingkowie.
Bardzo szybko do Kalwarii Wejherowskiej zaczęli przybywać wierni. Liczne pielgrzymki sprawiły, że papież Innocenty XI przyznał wieczystą ważność odpustom uzyskiwanym w tym miejscu. Również dziś wierni regularnie tu przyjeżdżają, zwłaszcza w okresie Świąt Wielkanocnych, kiedy to w Wielki Tydzień organizowane są Misteria upamiętniające Mękę Pańską.
O dużym znaczeniu religijnym i kulturowym tego miejsca świadczy dotacja uzyskana z Unii Europejskiej na renowację zabytkowych kaplic Kalwarii, które przez lata uległy zniszczeniu. Współcześnie Kalwaria Wejherowska jest ważną częścią zabytkowej architektury miasta, obok równie pięknego kompleksu pałacowo-parkowego www.wejherowo.pl/aktualnosci/1/news/378/kalwaria-wejherowska-cudem-pomorza.html
Nadesłał:
blackppp
|